W służbach podległych MSWiA służy łącznie 1207 psów i 62 konie, w tym większość w Policji. Każdego roku około 10 proc. tych zwierząt jest wycofywanych ze służby i przechodzi na emeryturę. Od lat dyskutowana była trudna sytuacja dotycząca zwierząt po opuszczeniu służby, ponieważ z chwilą ich wycofania resort przestawał łożyć na ich utrzymanie. Pisaliśmy o tym również na naszych łamach.
Nowo opracowany projekt ustawy kompleksowo reguluje status zwierząt w formacjach podległych MSWiA od ich doboru do służby po wycofanie i emeryturę.
Projekt określa:
– zasady wycofywania zwierząt ze służby i możliwości pozostania z dotychczasowym opiekunem lub przekazania do organizacji zajmującej się opieką na zwierzętami;
– obowiązki opiekuna;
– pokrywanie przez budżet państwa kosztów wyżywienia (opiekun będzie otrzymywał wyżywienie w naturze lub ekwiwalent) oraz zwrot kosztów leczenia;
– pełnienie kontroli i nadzoru nad sprawowaniem opieki nad zwierzętami.
Projekt został wpisany do rządowego wykazu prac legislacyjnych. Będzie go koordynować wiceminister SWiA Błażej Poboży. Zmiany przepisów wejdą w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy.
W kolejnym numerze „Gazety Policyjnej” ukaże się szerszy materiał dotyczący zwierząt w służbach podległych MSWiA.
ELŻBIETA SITEK
zdjęcie Jacek Herok, MSWiA