Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

W wirtualnej rzeczywistości

Wow, super, ale czad... – tak reagowała młodzież po obejrzeniu policyjnych filmów w technologii wideo 360°, z wykorzystaniem okularów VR przygotowanych w ramach projektu #JestAkcja. Pierwsze sztuki okularów trafiły właśnie do podopiecznych Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach oraz do uczniów klas policyjnych z Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie.

W następnej kolejności pracę Policji od wewnątrz zobaczą m.in. dzieci przebywające na leczeniu w placówkach szpitalnych.

Gdy pół roku temu rozpoczynaliśmy projekt pod nazwą #JestAkcja, nie przypuszczaliśmy nawet, że z każdym miesiącem nabierze on takiego rozmachu i rozwinie się tak bardzo. Zaczęło się od dobrze już znanej internautom serii filmów wykonanych w technologii wideo 360°, we współpracy Wydziału Promocji Policji BKS KGP i firmy vr360.pl. Z każdym miesiącem ten wyjątkowy projekt w historii polskiej Policji zyskuje coraz większe zainteresowanie odbiorców.

Chcieliśmy jeszcze bardziej uatrakcyjnić ten przekaz. Do naszego projektu dołączyli kolejni partnerzy: NSZZ Policjantów i spółka PKN Orlen. Przygotowaliśmy specjalne okulary VR, dzięki którym każdy może poczuć się jak policjant na akcji: w radiowozie, policyjnym pontonie czy śmigłowcu Black Hawk.

Prosta konstrukcja okularów wymaga jedynie smartfona, na którym zostanie odtworzony film. Tym większe jest zaskoczenie efektem stukrotnie przebijającym zwykłe oglądanie telewizji. To wreszcie niemal pełna interakcja – widz ma możliwość dowolnego rozglądania się po otoczeniu, w którym rozgrywają się wydarzenia. Oficjalne przekazanie pierwszych 150 par okularów VR miało miejsce w siedzibie KGP. Kameralne spotkanie, z uwagi na pandemię, odbyło się we wtorek 22 marca o 16.00. Uczestniczyli w nim prezes Fundacji PWiSpPP Irena Zając wraz z 15-letnim Kamilem, który jest podopiecznym fundacji, oraz policjantka z CPKP „BOA” na co dzień współpracująca z Zespołem Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie.

Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej KGP insp. Mariusz Ciarka zwrócił uwagę na wyjątkowość kampanii #JestAkcja. – Jest to nowoczesny projekt. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym możemy zaprezentować możliwości specjalistycznego sprzętu, który funkcjonariusze wykorzystują na co dzień. W tym trudnym czasie, jakim jest pandemia, możemy być blisko społeczeństwa i w ten sposób przekazywać wiedzę na temat bezpiecznych zachowań, w myśl zasady „pomagamy i chronimy”.

To nie jedyna niespodzianka, jaka w ramach naszej kampanii #JestAkcja czeka na wszystkich, którzy choć przez chwilę chcą się poczuć jak prawdziwi policjanci. Od kwietnia na naszej stronie internetowej oraz na Instagramie i Facebooku można pobrać specjalnie przygotowane tapety na komputer, tablet czy telefon komórkowy. W ten sposób chcemy nie tylko przybliżyć tematykę lotnictwa służb mundurowych, ale także uczcić 90-lecie powołania policyjnego lotnictwa, które obchodzimy w tym roku. W najbliższym czasie możecie się spodziewać kolejnych projektów tapet na urządzenia mobilne.

Śledźcie uważnie nasze profile w mediach społecznościowych. Na uważnych obserwatorów będą czekać kolejne niespodzianki. Nie dajcie się zaskoczyć, dajcie się ponieść niepowtarzalnej, policyjnej przygodzie.

AGNIESZKA WŁODARSKA

zdjęcia Jacek Herok, Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie