Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Wspólnie z zagranicznymi służbami

Niektóre sprawy prowadzone przez CBŚP wspólnie z zagranicznymi partnerami w 2021 r.

Ze służbami amerykańskimi

Centralne Biuro Śledcze Policji uczestniczyło w międzykontynentalnej operacji policyjnej koordynowanej przez amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI) we współpracy z Europolem. Efektem ponadtrzymiesięcznej pracy było przejęcie ponad dwóch ton narkotyków o wartości ok. 84 milionów zł, 24 ton tytoniu, zlikwidowanie sześciu laboratoriów i pięciu magazynów narkotykowych, a także krajalni tytoniu, rozbicie dziewięciu zorganizowanych grup przestępczych i zapobieżenie planowanym przestępstwom. Podczas działań zatrzymano 30 osób. Była to pierwsza w historii polskiej Policji operacja tego typu i największa operacja o charakterze międzykontynentalnym, w jakiej uczestniczyło CBŚP.

Z policją hiszpańską

• Od ubiegłego roku była kontynuowana operacja o kryptonimie „Przebudzenie mocy”. Dzięki wspólnym działaniom polskich i hiszpańskich policjantów we współpracy z Europolem i Eurojustem rozbito gang narkotykowy, który w krajach Unii wprowadził do obrotu kilkanaście ton narkotyków. Zatrzymano ponad 100 osób różnych narodowości, odebrano narkotyki (około półtorej tony marihuany, 91 kilogramów haszyszu, 43 kilogramy kokainy), a także osiem jednostek broni oraz zlikwidowano na terenie Hiszpanii 27 plantacji konopi. W skład grupy wchodzili organizatorzy zarządzający procederem, dostawcy, magazynierzy i odbiorcy, a także osoby werbujące kierowców ciężarówek, którzy pod przykrywką legalnie działających firm wykonywali transporty z przemytem.

• W lipcu 2021 r. na terenie Hiszpanii funkcjonariusze Policia Nacional oraz Guardia Civil z Walencji w asyście policjantów CBŚP z Zarządu w Krakowie zatrzymali pięciu polskich obywateli, w tym trzech poszukiwanych ENA. Zlikwidowano dwie plantacje marihuany, na których znajdowało się łącznie 1400 krzewów konopi, oraz 25 kilogramów gotowego narkotyku. W tym samym czasie w Polsce policjanci CBŚP i funkcjonariusze SG zatrzymali czterech podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zabezpieczyli ponad pięć i pół kilograma haszyszu, cztery litry płynnej amfetaminy oraz ponad trzy kilogramy marihuany. Operacja ta była koordynowana przez Europol w ramach projektu @ON NETWORK – finansowanego przez Unię Europejską i mającego na celu zwalczanie działających w Europie najgroźniejszych zorganizowanych grup przestępczych. Projekt został zainicjowany w siedzibie Europolu w 2018 r. i obejmuje 27 służb reprezentujących 22 kraje oraz Europol.

• Na początku tego roku funkcjonariusze CBŚP uzyskali informację o tym, że polski obywatel jest organizatorem nielegalnej produkcji tytoniu w Hiszpanii. Informacja, wraz ze wskazaniem prawdopodobnej lokalizacji miejsc produkcji, została przekazana policji hiszpańskiej. Dzięki temu hiszpańska Policia Nacional i Agencia Tributaria (służba celna) zlikwidowały w prowincjach Kordoba i Sewilla nielegalną fabrykę wraz z całym zapleczem, przejąwszy specjalistyczny sprzęt do produkcji, krojenia i pakowania papierosów, ponad 14 ton tytoniu i 920 tysięcy gotowych papierosów. Szacunkowa wartość przejętych towarów wynosi około półtora miliona euro. Na miejscu zostało zatrzymanych 12 osób, wśród których było dwóch Polaków, w tym jeden poszukiwany listem gończym, skazany za oszustwo, a także Ukraińcy, Białorusini i Hiszpanie.

• W październiku policjanci z CBŚP namierzyli 35-letniego Daniela J., członka zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się dystrybucją narkotyków, którego poszukiwały służby hiszpańskie i za którym sąd hiszpański wydał ENA. Przestępca ukrywał się na osiedlu w Mysłowicach.

Ze służbami holenderskimi

• W kwietniu br. dzięki międzynarodowej współpracy CBŚP, KAS, Europolu oraz holenderskiej służby FIOD zlikwidowano na terenie Holandii dwie fabryki papierosów, przejęto 115 ton tytoniu i pięć i pół miliona sztuk papierosów oraz maszyny służące do ich produkcji i broń. Zatrzymano 30 osób, w tym dziewięć na terenie Polski. W wyniku działania grupy tylko w Polsce Skarb Państwa mógł ponieść straty w wysokości ponad 52 milionów zł.

• W lipcu policjanci CBŚP z Zarządu we Wrocławiu wspólnie ze służbami holenderskimi brali udział w działaniach na terenie Królestwa Niderlandów przeciwko międzynarodowej grupie przestępczej zajmującej się przemytem narkotyków z Holandii do Polski. Zatrzymano kierującego grupą obywatela Turcji i dwóch obywateli Polski. Zabezpieczono mienie podejrzanych o wartości ponad 700 tysięcy euro, w postaci gotówki, nieruchomości i pojazdów. 

• Dzięki informacjom przekazanym przez CBŚP holenderska policja zatrzymała Adama U. poszukiwanego m.in. w związku z podejrzeniem o przestępczą działalność o charakterze narkotykowym.

Z policją francuską

Policjanci CBŚP z Zarządu w Katowicach namierzyli przemyt marihuany Hiszpanii do Polski i Francji. Narkotyk był schowany w specjalnych skrytkach w obudowie urządzeń do przemysłowego osuszania pomieszczeń. Urządzenia transportowane były samochodami należącymi do legalnie działających firm. Polscy policjanci we współpracy z francuskimi służbami przejęli 72 kilogramy marihuany. Działania realizowano, współpracując w ramach Europolu. 

Z policją francuską i włoską

Wspólna operacja CBŚP z żandarmerią francuską, włoskimi Carabinierri i służbą celną we Włoszech, pod patronatem Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych z siedzibą w Brukseli (OLAF) została przeprowadzona jednocześnie we Włoszech, Francji i w Polsce. Zatrzymano 13 osób, na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono luksusowe pojazdy o wartości ok. 600 tysięcy zł, a także pieniądze w kwocie ponad 900 tysięcy zł.

Z policją czeską

• Funkcjonariusze śląskiego CBŚP wspólnie z czeskimi celnikami z Frydka-Mistka rozbili międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się produkcją i sprzedażą metamfetaminy, oraz zlikwidowali kanał przerzutowy prekursorów narkotykowych z Polski do Czech. Podczas działań zabezpieczono ponad dwa miliony tabletek zawierających pseudoefedrynę, a także przejęto marihuanę, amfetaminę, trzy jednostki broni palnej i amunicję. Zlikwidowano również cztery linie służące do produkcji metamfetaminy.

• Dzięki informacjom CBŚP i KAS czeskie służby celne przejęły w czerwcu tego roku transport nielegalnych wyrobów tytoniowych na autostradzie D2 w kierunku Brna. Przykrywkę dla papierosów stanowiły buraki. Samochodem ciężarowym kierował Polak. Wartość zabezpieczonych papierosów to ponad 38 milionów koron czeskich, czyli blisko siedem milionów zł.

Ze służbami niemieckimi

W lipcu we współpracy z niemiecką służbą celną, a także SG i KAS, policjanci CBŚP z Zarządu we Wrocławiu rozbili zorganizowaną grupę przestępczą wprowadzającą do obrotu w Polsce nielegalny tytoń sprowadzany z Niemiec. Zabezpieczono 21 ton tytoniu i zlikwidowano krajalnię papierosów.

Z policją brytyjską

• Od 2019 r. działał gang zajmujący się organizacją i prowadzeniem sieci agencji towarzyskich w Wielkiej Brytanii, głównie w Londynie. W agencjach pracowało kilkadziesiąt kobiet różnych narodowości, a zyski były transferowane do Polski, gdzie inwestowano je m.in. w nieruchomości. W lutym tego roku policjanci CBŚP zatrzymali w Białymstoku organizatora tego procederu, w tym samym dniu policja brytyjska w Londynie, hrabstwach Kent, Northamptonshire i West Yorkshire zatrzymała pięciu innych członków grupy przestępczej. Przeszukano ich mieszkania, zabezpieczono dokumentację i pieniądze. Międzynarodowe śledztwo w tej sprawie koordynuje Eurojust, w ramach którego do tej sprawy powołano zespół „JIT” .

• „Łowcy cieni” CBŚP namierzyli w Wielkiej Brytanii Polaka poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania. Mężczyzna został zatrzymany przez służby brytyjskie dzięki informacjom przesłanym przez CBŚP i współpracy z oficerem łącznikowym polskiej Policji w Wielkiej Brytanii.

Z policją ukraińską

Za pomocą sfałszowanej dokumentacji pozyskiwali luksusowe samochody oraz quady, a następnie sprzedawali je na Ukrainie – w ten sposób polsko-ukraiński gang doprowadził osiem instytucji finansowo-leasingowych do strat w wysokości ponad czterech milionów złotych. Na trop wpadli policjanci CBŚP z Zarządu w Rzeszowie. Dzięki współpracy z ukraińskimi funkcjonariuszami Narodowej Policji we Lwowie zatrzymano sześć osób, odzyskano sześć samochodów, zabezpieczono dokumentację dotyczącą oszustw i wyłudzania kredytów.

Z policją hiszpańską, litewską, estońską i brytyjską

W operacji pod kryptonimem „Lodołamacz” w 2019 r. została rozbita międzynarodowa grupa przestępcza o charakterze zbrojnym. W operacji brali udział policjanci CBŚP z Zarządu w Gdańsku wraz ze służbami z Litwy, Estonii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, całość koordynował Europol i wspierał Eurojust. Zatrzymano wówczas 22 osoby. W tym roku przeprowadzono kolejną wspólną operację w celu odebrania przestępczych majątków pochodzących z przemytu narkotyków, głównie haszyszu z Afryki i kokainy z Kolumbii. Pieniądze były przemycane drogą lotniczą lub w tirach, jednorazowo w transporcie ciężarowym mogło być przewiezionych 50 milionów funtów. W Polsce pieniądze trafiały do współpracujących z grupą kantorów wymiany walut. Członkowie grupy mogli w ten sposób wyprać około 680 milionów euro. W śledztwie występuje 56 podejrzanych, w tym obywatele Polski, Litwy, Bułgarii, Ukrainy i Grecji, a wartość zabezpieczonego majątku wynosi prawie 38 milionów zł. W czerwcu tego roku do polskiego depozytu trafiło m.in. kilkadziesiąt sztuk diamentów wysokiej klasy, kilkanaście sztabek złota, biżuteria z metali szlachetnych topowych projektantów, osiem luksusowych zegarków oraz prawie 150 złotych monet okolicznościowych.

oprac. Elżbieta Sitek