Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Niebieskie ulice

Pamiętacie teledysk „Dumny z bycia psem”? Zaskoczył wszystkich i mówiła o nim cała Polska. Za chwilę o rapujących policjantach znowu będzie głośno. W lipcu zobaczymy w internecie ich najnowszą produkcję – „Niebieskie ulice”.

Byliśmy na planie nakręconego w czerwcu teledysku. To film akcji, z długim pościgiem, w rytmie tłustego bitu z bezkompromisowym tekstem i udziałem legendarnych gliniarzy.

– „Dumny z bycia psem” odniósł wielki sukces. W pół roku miał ponad 1,2 mln odsłon, ale co ważniejsze, spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem wśród policjantów – mówi sierż. szt. Szymon Głuszek, który w tamtym utworze śpiewał refren, a teraz otworzył nowy kanał „RaPsy 997” na YouTube i kieruje nagraniem płyty z policyjnym tchnieniem. – Tego nie można było zmarnować, tym bardziej że rapujących funkcjonariuszy jest więcej, a o służbie chcą mówić swoim muzycznym językiem.

RAPSY 997

Rapsy potocznie oznaczają muzykę rapową, ale że w słowie pojawiają się także „psy”, zwrot nabrał teraz drugiego znaczenia. Teraz „RaPsy 997” i kanał „Psy dają głos” prowadzony przez Piotra Chwastowskiego z Opola współpracują ze sobą, tworząc niezależną policyjną społeczność muzyczną. Nikt tu nikomu nie mówi, o czym mają być ich utwory, czy jak je mają wykonać bądź nagrać. Jest właściwie tylko jedna, niepisana zasada, którą rozumieją wszyscy chcący tu się pokazać: służba w Policji to powód do dumy.

– Chcemy pokazać, że to nie jest tak, że policjanci tylko chodzą po ulicach i wypisują mandaty na wyścigi. Dbamy o bezpieczeństwo nawet z narażeniem życia, nie tylko własnego, ale i naszych bliskich. Szykan Policji nie brakuje, a nasza muzyka to z jednej strony reakcja na to, co się dzieje, a z drugiej – pokazanie, że jesteśmy najsilniejszą grupą, która musi utrzymać porządek. Ale nie jesteśmy potulnymi owieczkami i chcemy pokazać naszą służbę także od bojowej strony. Dajemy przestępcom wyraźnie do wiadomości, że tu nie ma chłopców do bicia i jak rapuje „Tymo”: „z nami nie ma żartów”, bądź jak śpiewa „Darko”: „jest zbrodnia, jest kara”.

Utwór „Niebieskie ulice” nagrało czterech policjantów: sierż. szt. Szymon Głuszek, ps. NZNŻ z Posterunku Policji w Gostycynie, sierż. Tymoteusz Majewski, ps. Tymo z KP I w Koszalinie, st. post. Bartosz Janisz, ps. PanQ z OPP w Krakowie oraz „Darko”, który ze względu na rodzaj pełnionej służby nie może ujawniać swej tożsamości. W teledysku jego miejsce wypełnił sierż. Tomasz Lis, ps. Fox z SPPP w Opolu, który jest po studiach produkcji inżynierii dźwiękowej, w czasie wolnym od służby tworzy muzykę filmową, a współpracując z rapującymi policjantami, wpływa na jakość tych utworów.

LEGENDY NA PLANIE

Teledysk, którego premiera przewidziana jest przed lipcowym Świętem Policji, nakręcony został 3 czerwca pod Wejherowem i w Kościerzynie. Stojący na czele projektu Szymon Głuszek, przygotowując się do kręcenia filmu, rozesłał wici wśród policjantów, którzy byliby gotowi stanąć przed kamerą i zagrać w kilku scenach. Także dzięki wcześniej nawiązanym kontaktom w teledysku wystąpili m.in. policyjni i z marynarki wojennej mistrzowie świata i kraju w wyciskaniu sztangi leżąc, weteran wojny w Kosowie i dwukrotny mistrz Europy w ju-jitsu Roman Weszeń, motocykliści z klubu Blue Knights (Błękitni Rycerze).

Udział w teledysku potężnie zbudowanych policjantów spotykających się po służbie, którzy rozpoczynają pościg za poszukiwanym przestępcą dodał mocy przekazowi.

– Wszedłem do tego projektu, bo całe życie jest się psem. Szymon to młody człowiek, który chce pokazać, że Policja to nie jest tylko bicie na manifestacjach czy wystawanie godzinami na Wiejskiej. Policja to też ludzie, którzy narażają swoje życie. Każdy z nas, składając ślubowanie, zgadza się na to, że będzie służył z narażeniem własnego życia. To jest przesłanie również tego teledysku. My, wychodząc na służbę, nigdy nie wiemy, czy z niej wrócimy. Czy jesteś w ruchu drogowym i przejedzie cię pijany kierowca, czy w kryminalnym i zastrzeli cię zły gangus, czy dzielnicowym lub z patrolu, który pójdzie na banalną interwencję, a wyskoczy na ciebie świrus z nożem i ożeni ci tę kosę. Policjantom potrzebne jest coś takiego swojego, jak ten teledysk – mówi pierwowzór filmowego „Majami”.

TRZYMAMY LINIĘ

Teledysk nagrała ekipa AM Studio z Kościerzyny. Dużą pomoc w realizacji filmu okazała Komenda Powiatowa Policji w Koś-cierzynie, grupa „Speed” z KPP w Kartuzach, finansowo pomagał Kujawsko-Pomorski Zarząd NSZZP, a Zarząd Główny NSZZP objął patronatem. Prowadzącym strzelanie był policyjny instruktor „Zohan” z KP II w Gdańsku.

– To, że dostaliśmy tak duże wsparcie naszego środowiska, oznacza, że naprawdę trzymamy linię. Mam nadzieję, że teledysk „Niebieskie ulice” spodoba się policjantom. Jest przede wszystkim dla nich, ale kierujemy go także do tych, którzy są po drugiej stronie barykady – mówi Szymon Głuszek. – Do nich są słowa „PanQ”: „pierwsza, druga, trzecia, czwarta, PWT, pluton wzmocnienia, jeśli chcesz z nami zadzierać, no to życzę powodzenia”.

Ale jest jeszcze jeden cel przyświecający rapującym policjantom. Wszystkie ewentualne dochody czy też darowizny przeka-zywane będą w całości dla Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach, konto PKO BP VI/O Warszawa nr 74 1020 1068 0000 1802 0059 9167, http://fundacjapolicja.pl.

ANDRZEJ CHYLIŃSKI

zdj. Jacek Herok