Pierwsze zawody poświęcone kom. Wacławowi Lejce przygotowano spontanicznie, dwa miesiące po tragicznej śmierci policjanta w 2017 r. Drugą edycję zorganizowano w czerwcu ubiegłego roku, a trzecia odbyła się 13 września br. Miejscem wszystkich dotychczasowych edycji był Kompleks Basenów Rehabilitacyjnych „Muszelka” na warszawskim Targówku. Przedsięwzięcie zorganizowali: Gabinet Komendanta Głównego Policji, Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji „BOA”, Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Targówek oraz Region CBŚ Stołecznej Grupy Wojewódzkiej IPA.
Kom. Wacław Lejko znany był w całym nurkowym świecie. Był zastępcą naczelnika Wydziału Bojowego II ówczesnego Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP. Pasją jego życia były wodne głębiny. Ustanowił rekord polskich służb mundurowych w nurkowaniu w obiegu otwartym, schodząc 7 października 2015 r. na głębokość 203 metrów we włoskim jeziorze Garda. Pisaliśmy o tym w grudniu 2015 r. („203 metry pod wodą”, archiwum cyfrowe „Policji 997”). Brał udział w zabezpieczaniu I Policyjnej Sztafety Morskiej wzdłuż polskiego wybrzeża, zorganizowanej z okazji 95. rocznicy powołania Policji Państwowej. Wacek – bo tak wszyscy się do niego zwracali – wracał nad włoskie jezioro jeszcze nieraz, poprawiając rekord na 233 m i 249 m. 22 września 2017 r. postanowił pobić ustanowiony kilka dni wcześniej rekord Luki Pedralego, który osiągnął głębokość 264 m. Zamierzał zejść na 275 m. Było to jego ostatnie nurkowanie. W pamięci wszystkich, którzy go znali, pozostał skromnym, uczynnym, pełnym pasji kolegą, a przy tym wybitnym profesjonalistą, który zawsze chętnie dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem, służąc pomocą każdemu, kto się do niego zwrócił.
13 września na warszawskim Targówku bardziej od wyników liczyła się pamięć o Wacku. Wszyscy, przed rozpoczęciem rozgrywek, minutą ciszy oddali hołd policjantowi. Zawody uroczyście otworzył zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Kamil Bracha. Obecna była wdowa po policjancie wraz z dziećmi, która wręczała zwycięzcom medale.
– Dziękuję serdecznie za tak liczną obecność państwa i za zaproszenie – zwróciła się do zebranych Anna Lejko. – Jestem tu już kolejny raz i jest mi z tego powodu niezmiernie miło, bo pamięć o tych, co odeszli trwa, dopóki o nich mówimy, dziękuję serdecznie.
W uroczystości otwarcia uczestniczyli także: mł. insp. Dariusz Zięba, dowódca CPKP „BOA”, Marcin Jakubowski, dyrektor SZPZLO Warszawa-Targówek, podinsp. Iwona Kuc, zastępca dyrektora Gabinetu Komendanta Głównego Policji, mł. insp. Sylwester Winiek, zastępca komendanta rejonowego Policji Warszawa VI, ppłk Sławomir Kowalski z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, insp. Dariusz Matusiak, naczelnik Wydziału Wsparcia Kierownictwa KGP Gabinetu Komendanta Głównego Policji i Andrzej „Pułkownik” Kuczyński, koordynator Komendanta Głównego Policji ds. organizacji imprez sportowo-rekreacyjnych w Policji. Zawody obserwował także prezes Polskiego Związku Pływackiego Paweł Słomiński.
Wraz z zawodnikami z Policji, Wojska Polskiego i innych służb mundurowych startowali uczniowie mundurowych klas wojskowych i policyjnych z Liceum Ogólnokształcącego PUL w Wołominie oraz Zespołu Szkół im. Michała Konarskiego w Warszawie. Medali, jak w każdych zawodach pływackich było do zdobycia mnóstwo. Zawodnicy startowali na dystansach 50 i 100 m. wszystkimi stylami z podziałem na kobiety i mężczyzn w trzech kategoriach wiekowych. W sztafecie 4 x 50 m stylem dowolnym zwyciężyła drużyna CPKP „BOA” przed zespołem KWP w Krakowie i reprezentacją Straży Granicznej.
W związku z przypadającym w tym roku setnym jubileuszem powołania Policji Państwowej na zakończenie memoriału zawodnicy wzięli udział w sztafecie specjalnej, pokonując sto długości pływalni. Ostatnie 25 m w hołdzie dla Wacka popłynął dowódca CPKP „BOA” mł. insp. Dariusz Zięba, pokonując cały basen pod wodą.
PAWEŁ OSTASZEWSKI
zdj. autor