Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Bohaterowie w mundurach

Za wyjątkową ofiarność w ratowaniu ludzkiego życia minister SWiA Mariusz Kamiński podziękował 26 września br. 142 policjantom, przyznając im nagrody finansowe. W uroczystości wzięła udział marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki oraz Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk.

Wyróżnieni policjanci ratowali zdrowie i życie innych osób, niejednokrotnie w czasie wolnym od służby. Swoją postawą udowodnili, że policjantem jest się zawsze i wszędzie, a służba w tej formacji to także ich pasja.

Podczas uroczystości, po przemówieniach marszałek Elżbiety Witek i premiera Mateusza Morawieckiego głos zabrał minister SWiA Mariusz Kamiński, który dziękując wyróżnionym za postawę, zadeklarował również wzmocnienie sytuacji prawnej policjantów.

– Funkcjonariusz Policji, który przeprowadza interwencję, musi czuć, że za nim stoi siła państwa polskiego, a przestępca, który podnosi rękę na funkcjonariusza musi wiedzieć, że reakcja państwa będzie nieuchronna i szybka.

Na koniec głos zabrał Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk, który podziękował szefowi resortu za docenienie funkcjonariuszy z pierwszej linii. Zwrócił się też do premiera Mateusza Morawieckiego, dziękując za program modernizacji służb mundurowych.

– Przede wszystkim pragnę podziękować wam, drogie koleżanki i koledzy, za te niezwykłe przykłady wzorowej, policyjnej służby – podsumował komendant, zwracając się do zebranych funkcjonariuszy.

Wśród wyróżnionych jest m.in. st. sierż. Anna Dudek-Berlińska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu. 21 sierpnia br. uratowała życie 5-letniej dziewczynce, która zakrztusiła się słodyczami. Funkcjonariuszka udrożniła drogi oddechowe dziecka, a następnie, nie czekając na przyjazd karetki, z dziewczynką na rękach pobiegła po pomoc do najbliższej placówki służby zdrowia.

Bohaterski czyn sierż. szt.  Patryka Chrastka z Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu szeroko opisywały media. 3 września br. funkcjonariusz, w czasie urlopu wypoczynkowego w Hurghadzie, uratował tonące dziecko. 5-letnia dziewczynka, krztusząc się, nagle zniknęła pod lustrem wody. Policjant szybko podpłynął do tonącego dziecka, wyciągnął je spod wody i odholował do brzegu. Nikt inny nie zareagował.

W czasie wolnym od służby sierż. sztab. Konrad Wojciechowski, przewodnik psa służbowego Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego II Komisariatu Wodnego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, wspólnie z innym funkcjonariuszem, obezwładnił i zatrzymał agresywnego mężczyznę, który napadł na 70-letnią kobietę. Napastnik był pijany.

Odwagą i opanowaniem wykazał się sierż. Przemysław Rytych z Zespołu Kontroli Ruchu Drogowego i Obsługi Zdarzeń Ruchu Drogowego WRD KMP w Rudzie Śląskiej. 10 maja br., narażając własne bezpieczeństwo, uratował życie przedszkolakom, ich opiekunom oraz kierowcy autobusu, który utracił nad nim panowanie. W efekcie autobus niebezpiecznie przechylił się na skarpie. Funkcjonariusz, nie czekając na przybycie pozostałych służb, sprawnie ewakuował wszystkich pasażerów. 

oprac.

PM/MSWiA