Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Garnizon opolski

2 sierpnia odbyły się obchody Święta Policji w Opolu z udziałem Komendanta Głównego Policji gen. insp. dr. Jarosława Szymczyka. Patronat honorowy nad uroczystością objęła minister spraw wewnętrznych i administracji Elżbieta Witek.

Udział w opolskich obchodach wzięli także: wicewojewoda opolski Violetta Porowska, parlamentarzyści ziemi opolskiej, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, wymiaru sprawiedliwości, duchowieństwa, przedstawiciele instytucji, firm, organizacji społecznych, mieszkańcy Opolszczyzny oraz funkcjonariusze i pracownicy Policji. Gospodarzami uroczystości byli komendant wojewódzki w Opolu nadinsp. Jarosław Kaleta i komendant miejski podinsp. Rafał Drozdowski.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy w Kościele Franciszkanów pw. Świętej Trójcy i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Następnie kompania honorowa z pocztami sztandarowymi przemaszerowała ulicami Opola na plac Kopernika. Tam uczestników uroczystości przywitał komendant wojewódzki Policji w Opolu. Zwrócił uwagę na historyczne znaczenie tego wydarzenia:

− Powołanie Policji Państwowej w 1919 roku to wydarzenie fundamentalne dla dzisiejszej Policji. To wówczas narodził się etos, postawa i patriotyzm wpisany w naszą formację. Dziękuję wszystkim policjantom garnizonu opolskiego, że każdego dnia z pełnym oddaniem i determinacją kontynuują misję zapoczątkowaną 100 lat temu − powiedział szef opolskiego garnizonu  nadinsp.  Jarosław Kaleta.

Następnie Komendant Główny Policji, komendant wojewódzki Policji w Opolu i wicewojewoda opolski wręczyli mianowania na kolejne stopnie służbowe, odznaczenia państwowe i resortowe, wyróżnienia oraz listy gratulacyjne. W województwie opolskim awansowano łącznie 782 funkcjonariuszy, a odznaczono i wyróżniono 72 osoby. Wyróżnieni zostali także zwycięzcy plebiscytu na najpopularniejszego dzielnicowego Opolszczyzny.

Po uroczystym wręczeniu awansów i wyróżnień Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk odczytał list minister SWiA Elżbiety Witek. Pani minister podziękowała policjantom garnizonu opolskiego za ich służbę i poświęcenie oraz zapewniła, że zarówno oni, jak i cała formacja mogą liczyć na jej wsparcie. Następnie szef Policji pogratulował wszystkim odznaczonym, wyróżnionym i awansowanym policjantom, podkreślając rolę wyróżnionych dzielnicowych.

– W sposób szczególny gratuluję policjantom wybranym przez mieszkańców Opolszczyzny w plebiscycie na najpopularniejszego dzielnicowego. To Wy jesteście wizytówką Policji, to Wasza codzienna służba sprawia, że mieszkańcy naszego kraju czują się bezpiecznie, że wciąż rośnie zaufanie do całej formacji. Dlatego kłaniam się Wam nisko i dziękuję z całego serca za Waszą służbę.

Obok oficjalnych uroczystości, uświetnionych oprawą muzyczną Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, odbył się na pl. Wolności festyn dla mieszkańców. Opolscy policjanci przygotowali liczne zabawy i konkursy dla odwiedzających. W policyjnym miasteczku każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Było m.in. ,,koło fortuny" z pytaniami dotyczącymi bezpieczeństwa, pokaz policyjnego wyposażenia oraz stoisko laboratorium kryminalistycznego, gdzie chętni mogli zobaczyć sprzęt służący do zabezpieczania śladów i zrobić odcisk linii papilarnych. Przygotowano także spotkania z  policyjnymi pasjonatami. Najmłodsi najbardziej cieszyli się ze spotkania z Policusiem – maskotką opolskiej komendy.

Na zakończenie uroczystego dnia odbył się koncert w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej w wykonaniu Big Bandu Uniwersytetu Opolskiego pod dyrekcją Rolanda Mendela oraz solistów.

 

oprac. KRZYSZTOF CHRZANOWSKI

zdj. Dariusz Świątczak