Przez lata jednostki antyterrorystyczne Policji nie były wyposażone jednolicie. By zadbać o tę właśnie jednolitość, a także o odpowiednią jakość, kierownictwo Komendy Głównej Policji w 2016 r. przed Światowymi Dniami Młodzieży podjęło decyzję o wyposażeniu wszystkich policjantów pionu AT w umundurowanie odpowiadające warunkom letnim, czyli w upałach i podczas długich wyjazdów w teren. W Wydziale Koordynacji Gospodarki Kwatermistrzowskiej BLP KGP opracowano kompleksowe rozwiązanie umundurowania w kamuflażu typu „multicam”.
MULTICAM PO POLSKU
– Sięgnęliśmy do doświadczeń innych służb i wprowadzając szereg modyfikacji stworzyliśmy mundur dla naszych policjantów – mówi naczelnik Wydziału Koordynacji Gospodarki Kwatermistrzowskiej KGP st. asp. Krzysztof Błesznowski. – Jest to kamuflaż typu „multicam”. Komplet składa się z bluzy, spodni, z bluzy pod kamizelkę, tzw. combat Shift, oraz czapki. Mundur wykonany jest z tkaniny typu rip-stop multicam, a elementy dzianiny są tylko w bluzie pod kamizelkami. W kamuflażu tkanina ta barwiona jest na kolor jasnobeżowy. Na niej drukuje się wzór sześcioszablonowy, składający się z barw: beżowej, zielonobeżowej, oliwkowej, jasnobrązowej, zielonej i ciemnego brązu. Wkłady ochronne na kolana i łokcie wykonane są z pianki polietylowej.
W 2016 r. kupiono 856 kompletów tego umundurowania. Sprawdziło się podczas ŚDM. Dziś używa je blisko tysiąc policyjnych antyterrorystów.
– Z obserwacji wynika, że mundury letnie tak się spodobały, że funkcjonariusze noszą je także zimą – dodaje st. asp. Krzysztof Błesznowski. – Nadal jednak pracujemy nad tym mundurem, a pewne błędy, dotyczące m.in. długości rękawów i wymiarowania, poprawiamy w tym roku.
BLUZA
Bluza ma prostą konstrukcję z jednoczęściowym tyłem, prostymi przodami i dwuczęściowymi rękawami. Jej tył od strony boków ma mieszki zwiększające swobodę ruchów. Na wysokości klatki piersiowej naszyte są ukośnie kieszenie nakładane z zamkami błyskawicznymi od strony boków. Rękawy są dwuczęściowe. Mają wyprofilowane doły i patkę służącą do regulacji obwodu. Na ich wierzchnich częściach u góry naszyte są kieszenie. Na patkach kieszeni rękawów jest taśma samosczepna do zamocowania emblematu POLICJA. Również na rękawach jest miejsce do zamocowania rzepem oznaki rodzaju służby. Wewnątrz rękawów na wysokości łokci naszyte są wzmocnienia z tkaniny. Pod wzmocnieniami łokcia znajdują się otwory umożliwiające umieszczenie wewnątrz wkładów ochronnych. Bluzę zapina centralny zamek błyskawiczny. Szyję osłania dwuwarstwowa stójka.
SPODNIE
Spodnie z długimi nogawkami tak są uszyte, by nie krępowały ruchów. Mają kieszenie boczne wpuszczane do wewnątrz oraz zewnętrzne naszyte na nogawkach. Od strony zewnętrznej naszyte są wzmocnienia na pośladkach i kolanach. Pod wzmocnieniami kolan są otwory umożliwiające umieszczanie wkładów kolanowych wewnętrznych. W tylnej części nogawek, u góry są kieszenie przykrywane patkami, zapinane na dwa duże guziki. Góra spodni wykonana jest w formie odszycia, tj. imitacji pasa, i zapina się z przodu na guzik. Na imitacji pasa rozmieszczono siedem podtrzymywaczy z taśmy nośnej oraz system regulacji szerokości pasa. W przedniej części lewej nogawki jest kieszeń wewnętrzna na zamek błyskawiczny. Na bokach nogawek naszyto dwie kieszenie nakładane. Poniżej kieszeni udowych też naszyte są kieszenie nakładane. Dół nogawek jest wykończony odcinkiem taśmy elastycznej.
COMBAT SHIRT
Bluza do munduru letniego jest przeznaczona do noszenia pod kamizelkę kuloodporną/taktyczną i składa się z dwóch rodzajów materiałów. Przednia i tylna część jest wykonana z dzianiny oddychającej i odprowadzającej wilgoć. Jest to mieszanka przędzy bawełnianej (65 proc.) i poliestrowej (35 proc.) w kolorze khaki. Rękawy są z tej samej tkaniny, z której wykonane są bluza i spodnie. Combat shirt ma stójkę pod szyją zapinaną na suwak. Bluza ma dwie kieszenie na ramionach zamykane klapami na rzep. Na kieszeniach jest miejsce na montaż oznaczeń i rodzaju służby.
CZAPKA
Czapkę oparto na projekcie do nowego munduru ćwiczebnego w formie dżokejki. Zmieniono skład surowców tkaniny, teraz jest to 100 proc. bawełny, żeby uzyskać jak najlepszą paroprzepuszczalność. Z przodu i tyłu są rzepy na napis POLICJA. Regulacja obwodu głowy też jest na rzep.
KOMIBINEZON AT Z TKANINY TRUDNOPALNEJ
Wszystkie policyjne jednostki AT w przyszłym roku powinny dostać nowe kombinezony z tkaniny trudnopalnej nowej generacji. Ich pierwsza partia, 40 sztuk, trafi do Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP, gdzie sprawdzi się ich funkcjonalność. Ale zanim to nastąpi, widać już ich jeden wielki plus.
– Nowe kombinezony AT będą objęte zakupem centralnym – wyjaśnia st. asp. Krzysztof Błesznowski. – Co oznacza, że organ upoważniony przez ministra, czyli Instytut Technologii Bezpieczeństwa Moratex, będzie sprawował nadzór nad ich produkcją oraz badał parametry tkaniny i sposób wykonania. Dzięki temu jesteśmy w stanie utrzymać najwyższą jakość. Do tej pory jednostki kupowały kombinezony od różnych producentów i różniły się one jakością. Zależy nam, by nowe kombinezony utrzymywały dłużej swoje parametry w trakcie eksploatacji i konserwacji, a nie po piątym praniu zamieniały się w roboczy drelich.
Nowy kombinezon dla policyjnych antyterrorystów z tkaniny trudnopalnej to solidna i zarazem prosta konstrukcja. W połączeniu z najlepszymi materiałami zapewnia komfort użytkowania, a dzięki wielu punkom regulacji i zapięć ma wiele udogodnień. Do tkaniny dołożono także 5 proc. kevlaru, który zwiększa odporność na przecięcie.
Kombinezon ma kaptur, który można zakładać na kask i maskę przeciwgazową. Wyposażony jest w uchwyt ewakuacyjny. Rzepy na rękawach umożliwiają regulację szerokości przy nadgarstku. Ma ochraniacze z tworzywa sztucznego na kolanach i rękawach oraz wentylację pod pachami. Przy nakolannikach jest dodatkowa regulacja obwodu nogawki, co daje możliwość dokładnego opięcia ochraniacza.
Są dwie podwójne kieszenie naramienne. Do obu jest bardzo dobry dostęp i nawet osoby z dużymi dłońmi swobodnie włożą je do środka. Kombinezon ma także dwie zewnętrzne kieszenie piersiowe naszyte pod skosem w kierunku zamka błyskawicznego oraz dwie kieszenie biodrowe. Na pośladkach naszyte są łaty wzmacniające. Na udach naszyte są pojemne kieszenie cargo, a na łydkach dwie niewielkie kieszenie przeznaczone do noszenia np. opatrunków.
Kombinezon zapinany jest z przodu na dwa zamki błyskawiczne przez całą długość, czyli od stójki kołnierzyka po zakończenie nogawek. Innych suwaków w nim nie ma.
ANDRZEJ CHYLIŃSKI, DAMIAN KOWALSKI
zdj. Andrzej Mitura
Nowe mundury ćwiczebne już w tym roku
10 października br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 27 września 2017 r. (Dz.U. 2017, poz. 1879) zmieniające rozporządzenie w sprawie umundurowania policjantów.
Na jego mocy wprowadzono nowy wzór ubioru ćwiczebnego, który składa się z munduru oraz furażerki. Mundur jest dwuczęściowy w kolorze ciemnogranatowym (patrz nr 8/2017 „Policji 997”, s. 34). W zestawie ubiorów (Dz.U. 2017, poz. 1879, zał. nr 4) jest przewidziane osiem możliwości doboru umundurowania w okresie letnim, m.in. wymiennie koszulka z krótkim rękawem T-shirt lub koszulka polo z krótkim rękawem, czy półbuty służbowe zamiast trzewików służbowych. Na zimę przewidziane są dwa warianty umundurowania. Jako okrycie wierzchnie do ubioru ćwiczebnego nosi się kurtkę służbową letnią lub zimową, w zależności od warunków atmosferycznych.
W tej chwili rozpoczęły się procedury przetargowe na zakup nowych mundurów ćwiczebnych i furażerek. Ich pierwsze partie trafią do jednostek jeszcze w tym roku. Stare mundury nie zostaną wycofane z dnia na dzień, a okres przejściowy potrwa do końca 2021 r. W tym czasie, do chwili wyczerpania zapasów w magazynach, będą wydawane mundury także starego typu.