Wzięli w niej udział m.in.: minister sportu i turystyki Witold Bańka, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek, komendant główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk z zastępcą nadinsp. Janem Lachem oraz kadrą kierowniczą Policji. Jak co roku ważnym elementem konferencji był panel dyskusyjny dotyczący międzynarodowych imprez sportowych i bezpieczeństwa meczów piłkarskich.
– Na polskich stadionach jest bezpiecznie. Mamy kilka patologii, z którymi musimy walczyć, ale musi się to odbywać przez dialog, wyciąganie wniosków, zmiany regulaminowe i ustawowe – mówił Zbigniew Boniek.
Komendant główny Policji podkreślał, że poziom bezpieczeństwa na stadionach dla wszystkich jest wartością najważniejszą, dlatego ciągle potrzebna jest współpraca i zintegrowane podejście do tematu bezpieczeństwa, aby nie dochodziło nawet do najmniejszych incydentów podczas rozgrywek.
– Żeby oddać stadiony prawdziwym piłkarskim kibicom, musimy wyeliminować z nich chuliganów. Jednym z narzędzi, którym dysponujemy, są zakazy stadionowe nakładane przez sąd lub zakazy klubowe. Kluby mają więc możliwość wyeliminowania ze stadionu tych, którzy stwarzają problemy – mówił nadinsp. Jarosław Szymczyk.
Tymczasem, jak podał komendant główny Policji, na blisko 1400 funkcjonujących w naszym kraju zakazów stadionowych tylko 170 to zakazy klubowe, przy czym 70 to zakazy nałożone przez Legię po ostatnim meczu z Borussią Dortmund. Jak pokazują statystyki, narzędzie to nie jest do końca właściwie wykorzystywane.
Konferencji „Bezpieczny stadion” towa-rzyszyła Gala Fair Play, podczas której wręczono podziękowania za pomoc przy turnieju finałowym UEFA EURO U21 dla komend wojewódzkich Policji w Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach i Kielcach, a także komend miejskich Policji w Krakowie, Lublinie oraz Tychach. Natomiast podziękowania za pomoc przy meczach reprezentacji Polski trafiły do Komendy Stołecznej Policji oraz Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
Ponadto podczas uroczystości wręczono statuetki za współpracę z klubami szczebla centralnego dla komend miejskich Policji w Bielsku-Białej, Częstochowie, Gdańsku, Katowicach, Poznaniu, Rybniku, Tychach, Wrocławiu i Zabrzu. Wszyscy nagrodzeni wyróżnienia otrzymali z rąk komendanta głównego Policji oraz prezesa PZPN.
Konferencja „Bezpieczny stadion” ma charakter cykliczny i odbywa się w Kielcach już od 2001 r. Jest to forum dyskusji i wymiany doświadczeń przedstawicieli świata sportu oraz podmiotów odpowiedzialnych za organizację i bezpieczeństwo meczów piłki nożnej. Co roku w wydarzeniu udział bierze około 400 osób.
AK
zdj. Andrzej Mitura