Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Kwalifikowana pierwsza pomoc

Policyjni ratownicy z Oddziału Prewencji Policji w Kielcach (na zdjęciu obok) st. sierż. Michał Machulski oraz sierż. Michał Kwieciński wygrali V Finał Ogólnopolskich Zawodów Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy w Szkole Policji w Słupsku. W tym roku zmaganiom ratowników towarzyszyła konferencja naukowa.

W finale rozegranym na przełomie maja i czerwca w kilku przypadkach organizatorzy zawodów postawili zawodnikom bardzo wysokie wymagania. Kilkakrotnie stan osób, którym należało udzielić pomocy, był na tyle skomplikowany, że wymagał zastosowania procedur na co dzień wykonywanych niezwykle rzadko.

Policjanci na początku rozwiązywali test zawierający zagadnienia z zakresu resuscytacji niemowląt, dzieci i dorosłych oraz procedur z zakresu pierwszej pomocy. Następnie ich wiedza teoretyczna była sprawdzona praktycznie. W drugiej konkurencji policyjny patrol po wejściu do mieszkania musiał udzielić pomocy niemowlęciu, u którego nastąpiło zatrzymanie krążenia, oraz wesprzeć psychicznie zrozpaczoną matkę. W kolejnej konkurencji policyjny patrol skierowano w okolice sklepu, gdzie doszło do napadu z użyciem broni palnej. Na miejsce zdarzenia dotarł wcześniej jednoosobowy patrol zmotoryzowany, radiowóz został ostrzelany, a znajdujący się w pojeździe policjant został ranny. Zadaniem policyjnych ratowników było bezpieczne podejście do miejsca zdarzenia oraz szybka ewakuacja rannego policjanta. Realności zdarzenia dodawał autentyczny radiowóz kilka lat temu ostrzelany na Śląsku z broni maszynowej. W czwartej konkurencji policjanci ratowali dziecko potrącone przez ciągnik i wciągnięte przez maszynę tnącą. W piątej – w trakcie burd na stadionie jeden z funkcjonariuszy został obrzucony łatwopalną substancją, do której był dołączony środek pirotechniczny. Ranny był w stanie nagłego zatrzymania krążenia spowodowanego niedrożnością dróg oddechowych w wyniku ciężkiego ich oparzenia.

Po wymagającej rywalizacji okazało się, że, podobnie jak rok temu, najlepsi okazali się st. sierż. Michał Machulski oraz sierż. Michał Kwieciński – funkcjonariusze Oddziału Prewencji Policji w Kielcach, którzy tym razem wyprzedzili sierż. sztab. Tomasza Ladzińskiego i st. sierż. Przemysława Panasia (KWP w Krakowie) oraz sierż. sztab. Andrzeja Spiechowicza i st. post. Alana Olszewskiego (KWP w Katowicach).

Puchar dla zwycięzców ufundował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, za drugie miejsce komendant główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk, a za trzecie komendant Szkoły Policji w Słupsku insp. Jacek Gil. Dodatkowo trzy zwycięskie reprezentacje otrzymały nagrody pieniężne ufundowane przez komendanta głównego Policji.

PIOTR KOZŁOWSKI, A.CH.
zdj. Sebastian Czarniak