Obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa łączą się z Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych ONZ – świętem ustanowionym w 2002 r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Do tej pory Dzień Weterana obchodzony był w Polsce co roku w innym garnizonie. Tegoroczne uroczystości miały odbywać się w Krakowie. Ostatecznie zapadła decyzja o przeniesieniu ich do stolicy, gdzie przyjechali weterani z różnych zakątków kraju.
Msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie rozpoczęła oficjalne uroczystości.
– W powojennej historii naszego kraju ponad 100 tys. żołnierzy oraz kilka tysięcy funkcjonariuszy i pracowników cywilnych wzięło udział w misjach zagranicznych – powiedział w homilii ordynariusz polowy WP, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Policji gen. bryg. ks. bp Józef Guzdek. – Od 1991 r., kiedy został odnowiony ordynariat polowy, towarzyszyło im około stu księży kapelanów, niosąc wsparcie i duchową pomoc. Wielu z nich wielokrotnie wyjeżdżało na misje. Podczas pełnienia zaszczytnej służby zginęło 114 Polaków, a kilkuset zostało rannych. Mimo upływającego czasu wielu z uczestników misji pokojowych i stabilizacyjnych nadal zmaga się z trudnym doświadczeniem stresu bojowego.
Po zakończeniu mszy świętej ceremonie przeniosły się na plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie w samo południe rozpoczął się uroczysty apel z udziałem m.in.: podsekretarza stanu w MSWiA Tomasza Zdzikota, podsekretarza stanu w MON Bartłomieja Grabskiego, zastępcy komendanta głównego Policji insp. Heleny Michalak, komendanta stołecznego Policji insp. Roberta Żebrowskiego i dyrektora Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP insp. Rafała Batkowskiego. Głównymi gośćmi byli tego dnia oczywiście weterani i ich najbliżsi.
– Dziękuję wam, że niezależnie od szerokości geograficznej jesteście zawsze tam, gdzie jest potrzebne profesjonalne wsparcie i ofiarność – powiedział podsekretarz stanu w MSWiA Tomasz Zdzikot. – Z narażeniem zdrowia i życia niesiecie wparcie tam, gdzie jest ono potrzebne, niezależnie czy są to misje zabezpieczające, czy ratownicze. Dziękuję za trud, ofiarność i odwagę.
Na placu Piłsudskiego wręczono Odznaki Honorowe „Za zasługi w działaniach poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej”. Wśród rzeszy żołnierzy odznaczenia odebrali także funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Policji.
Ceremonię na placu zakończył Apel Poległych i złożenie wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Następnie wszyscy przeszli Traktem Królewskim pod Arkady Kubickiego, gdzie odbyło się spotkanie z weteranami i gdzie wręczono puchary zwycięzcom okolicznościowych zawodów strzeleckich. W tym czasie na placu Piłsudskiego odbywał się Piknik Weterana, gdzie można było obejrzeć sprzęt używany podczas misji zagranicznych. Obchody uświetniły występy Orkiestry Reprezentacyjnej Policji. Centralnym uroczystościom towarzyszyła odbywająca się dzień wcześniej w auli WAT konferencja popularno-naukowa, gdzie z referatem pt. „Polska Policja w misjach pokojowych i operacjach zarządzania kryzysowego” wystąpił mł. insp. Ryszard Bąkowski, naczelnik Wydziału Koordynacji Współpracy Pozaoperacyjnej BMWP KGP. Zarówno podczas konferencji, jak i Pikniku Weterana na policyjnym stoisku promowana była książka mł. insp. w st. spocz. Marka Górnickiego „Misyjne wspomnienia”. Jak co roku obchodom przyświecało hasło „Szacunek i wsparcie”.
Następny Dzień Weterana 29 maja 2017 roku.
PAWEŁ OSTASZEWSKI
zdj. Andrzej Chyliński
Dziewięcioro wyróżnionych weteranów policyjnych to: podinsp. w st. spocz. Andrzej Akutowicz, podkom. Ryszard Gneba z KPP w Kartuzach, asp. sztab. Marek Gralak z KMP w Bydgoszczy, asp. sztab. Anna Kostrzewa z KWP w Gdańsku, mł. asp. Sławomir Kropidłowski z KPP w Kartuzach, st. asp. Leszek Lech-Bieliński z KMP w Gdańsku, podinsp. Artur Płonka z KMP w Krakowie, mł. asp. Robert Walczak z KWP w Kielcach i st. asp. w st. spocz. Jacek Wąsowski. Ośmioro otrzymało wyróżnienie „Za Kosowo”, natomiast st. asp. Leszek Lech-Bieliński, który służbę w polskich kontyngentach policyjnych pełnił siedmiokrotnie (także w Kosowie), odebrał odznakę „Za Bośnię i Hercegowinę”. Większość wyróżnionych ma status weterana poszkodowanego.