W skład polskiej delegacji weszły: insp. Kornela Oblińska, zastępca dyrektora Gabinetu Komendanta Głównego Policji, kom. Ewa Dębowska z BPiRD KGP, podkom. Agata Dąbrowska z KWP w Bydgoszczy, st. asp. Edyta Gościńska z KPP w Żninie, st. sierż. Monika Walczak z KPP w Świeciu, st. sierż. Sylwia Aleksandrowicz z KPP w Brodnicy oraz sierż. Marta Wnuk z KPP w Zawierciu. Jeszcze przed oficjalnym otwarciem konferencji policjantki z Polski wzięły udział w spotkaniach dyskusyjnych z przedstawicielami greckiej policji, podczas których omawiano kwestie kompetencji kobiet w obydwu formacjach, ich aktywności zawodowej, stereotypów dotyczących płci, a także kształtowania pozytywnego wizerunku policji i związanych z tym wyzwań.
W tematykę konferencji wprowadziła uczestników grecka policjantka Stella Ftylaki, przypominając historię kobiet w policji na świecie. Ich pojawienie się w służbie pod koniec XIX wieku było efektem zarówno rozszerzania obszarów kobiecej aktywności, jak i odpowiedzią na nowe wyzwania, jakie stawiała przed policją zmieniająca się rzeczywistość. W tamtym okresie wzrosła liczba przestępstw z udziałem nieletnich oraz kobiet, zarówno w roli sprawców, jak i ofiar. Uznano, że kobiety doskonale sprawdzają się w sytuacjach, z którymi nie zawsze radzą sobie mężczyźni.
Przez lata wpajano kobietom, że aby odnieść sukces, muszą myśleć i działać jak mężczyźni, jednakże siła kobiet bierze się z ich odmienności. To one dzięki swej oryginalności potrafią godzić wiele ról w każdej sferze życia. Każdego dnia, poza pracą zawodową, jako żony, partnerki, matki, córki stają się również nauczycielkami, pielęgniarkami, lekarkami, terapeutkami.
Kolejni prelegenci, w tym przedstawiciele świata nauki, mówili m.in. o tożsamości płciowej i roli kobiet w zawodach zdominowanych przez mężczyzn, prawach człowieka i sposobach radzenia sobie ze stresem.
Insp. Kornela Oblińska, członkini Regionu Komenda Główna Policji IPA Stołecznej Grupy Wojewódzkiej i zastępca dyrektora Gabinetu Komendanta Głównego Policji mówiła o roli kobiet w polskiej Policji i wykorzystaniu ich kompetencji w służbie. Ponadto przedstawiała genezę, założenia oraz cele powołania na szczeblu centralnym Zespołu ds. Strategii Równych Szans w Policji. W swoim wystąpieniu zaznaczyła, że głównym zadaniem zespołu jest opracowanie i wdrożenie trwałego systemu diagnostycznego potrzeb i oczekiwań w zakresie równych szans i równego traktowania, a także przygotowanie rekomendacji w tym zakresie. Zwróciła również uwagę, że w skład członków zespołu wchodzą zarówno kobiety, jaki i mężczyźni, którzy stanowią grupę analityczno-wdrożeniową, reprezentującą Policję w gremiach zewnętrznych (krajowych i zagranicznych) w zakresie równego traktowania.
Podczas konferencji poruszono także tematy związane z kształtowaniem wizerunku policji, a także patologii społecznych związanych z zawodowym i pozazawodowym życiem kobiet, w tym dyskryminacji, przemocy domowej, uzależnień, zgwałceń. Uznano, że jest to dobry czas na podjęcie międzynarodowego dialogu na temat problemów, z jakimi borykają się kobiety w policji, bez względu na kraj, z jakiego pochodzą.
Kolejna konferencja odbędzie się za dwa lata w Rosji, a w 2018 roku w Polsce.
kom. EWA DĘBOWSKA
ekspert BPiRD KGP
zdj. archiwum KGP
Spotkanie z prof. Małgorzatą Fuszarą
W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów 6 października br. odbyło się spotkanie Zespołu Opiniodawczo-Doradczego „Kobiety w Służbach Mundurowych” z prof. Małgorzatą Fuszarą, pełnomocniczką rządu ds. równego traktowania.
Podczas spotkania przybliżono genezę powstania zespołu i przedstawiono informację o jego pracach. Omówiony został także Krajowy Program Działań na rzecz Równego Traktowania na lata 2013–2016.
– Obecność kobiet w przestrzeni publicznej musi być zauważona – mówiła prof. Małgorzata Fuszara. – Punkt widzenia kobiet i ich doświadczenie powinny mieć wpływ na instytucje i zmiany w nich – dodała.
W spotkaniu uczestniczyły przedstawicielki Policji, Wojska Polskiego, Straży Granicznej, Służby Więziennej, BOR, ABW, CBA, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Celnej. Kolejne posiedzenie Zespołu Opiniodawczo-Doradczego Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania „Kobiety w Służbach Mundurowych” zaplanowano na początek grudnia.
ArtK
Zobacz także:
Kreatywność na obcasach (nr 116/11.2014)
Dla młodych policjantów (nr 116/11.2014)