Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Krzyże Zasługi za Dzielność

Ośmiu wspaniałych Krzyże Zasługi za Dzielność są wyrazem uznania i szacunku wobec profesjonalizmu, jakim wykazali się ci, którzy dla innych narazili własne życie i zdrowie. 30 lipca br. minister spraw wewnętrznych wręczył odznaczenia nadawane przez Prezydenta RP funkcjonariuszom SW, w tym ośmiu policjantom, którzy wykazali się umiejętnościami szybkiego podejmowania decyzji, działania w warunkach zagrożenia i odwagą. Oto ich historie.

St. post. Przemysław Gryziak, st. sierż. Arkadiusz Ponisztera, sierż. sztab. Wojciech Dzięgielewski oraz asp. Alfred Kareło – funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Ełku.

22 grudnia 2013 roku policjanci zostali skierowani przez dyżurnego do kamienicy, z której okien wydobywał się dym. Wewnątrz budynku było go pełno, nie było nic widać. Mimo ognia i wysokiej temperatury funkcjonariusze rzucili się na ratunek. Nie zważając na niebezpieczeństwo, narażając własne życie i zdrowie, policjanci wyprowadzili z płonącej kamienicy około 40 osób, rannym udzielili pierwszej pomocy. Sierżant sztabowy Wojciech Dzięgielewski i starszy sierżant Arkadiusz Ponisztera w trakcie prowadzonych działań ratowniczych ulegli zatruciu i trafili do szpitala.

St. sierż. Marek Władyka i st. asp. Łukasz Przypisny – funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Malborku.

19 października 2013 roku funkcjonariusze zostali skierowani do pożaru. Z jednego z mieszkań na trzecim piętrze wydobywał się gęsty dym. Nie czekając na przyjazd służb ratowniczych, zaczęli wyprowadzać pozostających wewnątrz budynku mieszkańców. Działania te były znacznie utrudnione ze względu na narastające zadymienie. Mimo trudnych warunków wyprowadzili z budynku m.in. dwóch mężczyzn, którzy w wyniku zatrucia dymem całkowicie stracili orientację. Szybka i zdecydowana reakcja policjantów przyczyniła się do uratowania życia ośmiu osobom.

Mł. asp. Krystian Biegajło – funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Głogowie.

7 listopada 2013 roku młodszy aspirant Krystian Biegajło rzucił się na ratunek tonącemu w Odrze mężczyźnie. Policjant, w wyjątkowo trudnych warunkach atmosferycznych, przy silnym prądzie rzeki, narażając własne zdrowie i życie, wskoczył do wody i w głównym jej nurcie podjął tonącego, 92-letniego mężczyznę. Doholował go do brzegu, gdzie zajęły się nim służby medyczne. Natychmiastowa reakcja policjanta uratowała życie mężczyźnie, który sam nie był w stanie wydostać się z wody. Zdarzenie opisane zostało na stronie: https://msw.gov.pl/pl/aktualnosci/12105,Wyjatkowy-funkcjonariusz-policjant-ktory-uratowal-tonacego-staruszka.html?search=163117

 

St. asp. Artur Liziniewicz z Komendy Powiatowej Policji w Opocznie i mł. kpt. Jarosław Woźniak z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi.

1 marca 2013 roku na samym środku rozległego zalewu załamał się lód pod trzema młodymi mężczyznami. Najmłodszy z nich zdołał wydostać się na brzeg i wezwać pomoc. Pierwsi na miejscu zjawili się starszy aspirant Artur Liziniewicz oraz młodszy kapitan Jarosław Woźniak z PSP, po chwili dołączyli do nich druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej. Bez wyspecjalizowanego sprzętu ratunkowego, wykorzystując jedynie przycumowaną nieopodal łódkę, udało im się wydostać poszkodowanych na brzeg. Funkcjonariusze, ratując mężczyzn, wykazali się opanowaniem, zdecydowaniem i profesjonalizmem, a przede wszystkim odwagą i poświęceniem.

 

oprac. CZAK
na podst. mat. MSW