Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Budowanie więzi (nr 114/09.2014)

Wyjazd integracyjny to wspólnie spędzony przez pracowników czas, rywalizacja sportowa, atrakcje, zabawa, wypoczynek, czasami wykład. Dobrze zorganizowany potrafi przynieść organizacji korzyści.

Ma dostarczyć pracownikom niezapomnianych wrażeń w sposób na tyle umiejętny, aby zmotywować ich do bardziej efektywnej pracy. Już samo uczestnictwo w takim wyjeździe pozwala lepiej poznać nie tylko siebie nawzajem, ale i swoje możliwości. W trakcie integracji pracownicy często ujawniają niezauważone dotąd przez pracodawcę predyspozycje zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i grupowym. Po dobrze zorganizowanym wyjeździe uczestnicy wracają pełni sił i zapału do podejmowania nowych wyzwań stawianych przez organizację. Bardziej identyfikują się z firmą.

JAK TO ROBIĆ W POLICJI

Policja to organizacja o bardzo złożonej strukturze. Pracuje w niej ponad sto tysięcy policjantów i pracowników Policji, wykonujących bardzo różne zadania. Aby wszystkie tryby w tej maszynie działały prawidłowo, trzeba o nie dbać. To właśnie rola przełożonych, których powinny wspierać narzędzia komunikacji wewnętrznej: tablice, gazetki, newslettery, biuletyny wewnętrzne, mailing, intranet, plakaty, blogi, czaty i wreszcie wyjazd integracyjno-motywacyjny.

Zanim zaczniemy planować wyjazd, musimy dobrze zastanowić się, co chcemy dzięki niemu osiągnąć. Czy dążymy do zintegrowania załogi, nauczenia jej współpracy, a może podniesienia jej kwalifikacji i umiejętności. Mając zdefiniowany cel i określony charakter imprezy, przystępujemy do wyboru czasu i miejsca. Kolejnym krokiem jest zaplanowanie właściwego programu i przebiegu imprezy.

ZNALEŹĆ POMYSŁ

W 2013 roku, po akceptacji projektu przez komendanta wojewódzkiego Policji w Szczecinie oraz dzięki współpracy z Poradnią Zdrowia Psychicznego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej MSW, po raz pierwszy zorganizowaliśmy szkolenia integracyjno-motywacyjne, których celem było doskonalenie umiejętności komunikacyjnych oraz kształtowanie postaw sprzyjających przeciwdziałaniu negatywnym skutkom stresu w życiu zawodowym i prywatnym. Dzięki naszemu partnerowi mieliśmy możliwość sfinansowania wyjazdów ze środków „Narodowego programu ochrony zdrowia psychicznego” oraz skorzystaliśmy z profesjonalnego wsparcia wykładowców i osób prowadzących warsztaty. Ważnym czynnikiem organizacji szkoleń był dobór właściwego miejsca. Atrakcyjny ośrodek z kompleksem SPA w nadmorskiej miejscowości spełnił oczekiwania wszystkich.

Adresatami szkoleń byli, i nadal są, funkcjonariusze i pracownicy Policji. Połączenie obu grup zawodowych sprzyjało wzajemnemu zrozumieniu problemów i specyfiki pracy.

PROGRAM

Program szkolenia został tak opracowany, aby połączyć przyjemne z pożytecznym. Jak najmniej wykładów, na korzyść warsztatów i zajęć praktycznych. Uczestnicy szkoleń poznali mechanizmy działania stresu, a zaraz potem oddali się z przyjemnością zgłębianiu technik relaksacji – muzykoterapia oraz trening autogenny dały wspaniałe ukojenie. Był też czas na aktywność fizyczną. W programie znalazły się: aqua-kineza w basenie, nordick walking na plaży, siatkówka oraz po prostu spacer brzegiem morza.

– Zmęczenie fizyczne i rywalizacja grupowa wyzwalają w organizmie ludzkim endorfiny. To grupa hormonów, które dają nam doskonałe samopoczucie i zadowolenie z siebie – mówi lek. med. Małgorzata Złotnicka z Poradni Zdrowia Psychicznego SP ZOZ MSW w Szczecinie.

Warsztaty i wykład na temat mechanizmów powstawania uzależnień od alkoholu i środków psychoaktywnych, zasad zdrowego żywienia i personifikacji diety także cieszyły się dużym zainteresowaniem.

– Rozwiązując kalambury i odgrywając zabawne scenki, mieliśmy możliwość doskonalenia umiejętności komunikacyjnych oraz pokonywania barier występujących w tym procesie – mówi asp. Mirosława Rudzińska z Zespołu Prasowego KWP w Szczecinie, uczestniczka jednej z edycji szkoleń. – Po powrocie czułam, że mam więcej energii. Teraz, mijając na korytarzu komendy osoby, które dotychczas były dla mnie anonimowe, przyjemnie powiedzieć „Cześć Iza, cześć Bartek” i zobaczyć uśmiech na ich twarzy – dodaje.

Każdy z dotychczasowych pięciu trzydniowych wyjazdów integracyjnych spotkał się z pozytywną oceną uczestników, co zdecydowało, że będą kontynuowane.

– Ten projekt oprócz wartości merytorycznej, dał przełożonym możliwość dysponowania dodatkową formą nagrody dla policjantów i pracowników Policji – stwierdza insp. Jarosław Sawicki, komendant wojewódzki Policji w Szczecinie – Zależy mi na tym, aby relacje interpersonalne między pracownikami opierały się na serdeczności i zrozumieniu. Z pewnością poprawi to współpracę i komunikację między poszczególnymi komórkami organizacyjnymi, a tym samym wpłynie na efektywność realizacji kolejnych zadań – dodaje.

podinsp. KATARZYNA KAMIŃSKA

Wydział Komunikacji Społecznej KWP w Szczecinie


Zobacz także:
Integracja na sportowo (nr 111/06.2014)
Nie zamiatajmy konfliktów pod dywan (nr 110/05.2014)