Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Stopnie nie grają (nr 113/08.2014)

Jest ich trzydziestu trzech. Zostali wybrani z wielu chętnych. Za nimi setki godzin treningów. Gdy wychodzą na boisko, to ani ich policyjne stopnie, ani to, co robią na służbie, nie ma znaczenia. Łączy ich pasja i duma z gry w Reprezentacji Komendanta Głównego Policji w Piłce Nożnej.

Jest kierownik drużyny i trener, zwany Pułkownikiem, czyli inspektor Policji w stanie spoczynku Andrzej Kuczyński. To on wpadł na pomysł, by zbudować piłkarską reprezentację Policji. Są pomagający mu w tym trenerzy asystenci: asp. sztab. w stanie spoczynku Kazimierz Kotas, podkom. Grzegorz Sitek, podkom. Krzysztof Miłosza i asp. Piotr Kobeszko. Oczywiście są i piłkarze. Kiedyś sportowe kariery porzucili dla policyjnego munduru. Dziś pracują w komendach wojewódzkich Policji w całym kraju, w Komendzie Stołecznej Policji oraz Biurze Operacji Antyterrorystycznych KGP i Centralnym Biurze Śledczym KGP. Mają służbowe obowiązki, nie są sportowcami na policyjnych etatach. Tak było kiedyś, nie teraz…

WRACAMY DO GRY!

Każdy z nich marzył o grze z orłem na piersi oraz o hymnie przed meczem. Dziś mają ciężką pracę i gdy pogodzili się z myślą, że ich młodzieńcze plany nie spełnią się, dostali drugą szansę. Dlatego dobrze wiedzą, co oznacza okrzyk Kuczyńskiego: „Wracamy do gry!”.

– Nigdy nie brakowało piłkarskich drużyn policyjnych, ale tak naprawdę niewiele z tego wynikało – mówi Andrzej Kuczyński, koordynator Komendanta Głównego Policji ds. imprez sportowo-rekreacyjnych. – Brak uregulowania spraw związanych z organizacją i koordynacją przedsięwzięć o charakterze sportowo-rekreacyjnym w kraju i zagranicą skutkował m.in. dublowaniem zgłaszania różnych jednostek Policji do turniejów. Podczas meczów widziałem świetnie grających funkcjonariuszy. Tak narodził się pomysł na policyjną reprezentację złożoną z funkcjonariuszy z całej Polski. Komendant Główny Policji gen. insp. dr Marek Działoszyński poparł tę inicjatywę i od grudnia ubiegłego roku nasza drużyna występuje oficjalnie jako Reprezentacja Komendanta Głównego Policji w Piłce Nożnej.

„PUŁKOWNIK”

Andrzeja Kuczyńskiego znają wszyscy, którzy uczestniczą w imprezach sportowych i rekreacyjnych Policji, bo od 2002 roku większość z nich to on organizuje. Ma także doświadczenie trenerskie. Od 2002 roku prowadził reprezentacje BOA KGP, CBŚ KGP i piłkarską drużynę Policji grającą w Warszawskiej Lidze Oldbojów. Do największych sukcesów prowadzonych przez niego drużyn zaliczyć należy trzecie miejsce w Mistrzostwach Służb Mundurowych w Czechach w 2004 roku, dwukrotne wicemistrzostwo Europy drużyn policyjnych w Wilnie zdobyte w latach 2012 i 2013, trzecie miejsce w Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych w Mielnie w 2011 roku. Dwukrotnie zdobył puchar dla najlepszej drużyny oraz w 2013 roku trzecie miejsce w mocno obsadzonym Międzynarodowym Turnieju Służb Mundurowych w Piłce Nożnej im. podkom. Andrzeja Struja w Warszawie i mistrzostwo Polski w X Halowych Mistrzostwach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Piłce Nożnej w Mielnie w 2013 roku. Do tych sukcesów należy dodać zwycięstwa w meczach międzypaństwowych z Milicją ukraińską w 2011 roku i Żandarmerią Watykańską 2012 roku.

– Sport to pasja „Pułkownika”, a jego policyjny autorytet połączony z pozytywnym nastawieniem do życia sprawiają, że wspaniała atmosfera, jaką mamy w drużynie, to głównie jego zasługa – mówi asp. Piotr Kobeszko, kapitan reprezentacji. – Piłkarska szatnia rządzi się swoimi regułami i w naszej nie jest inaczej. Ale na boisku stopnie nie grają i zawsze jest „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”.

NABÓR

W lipcu ubiegłego roku na łamach miesięcznika „Policja 997” ukazało się ogłoszenie o naborze do piłkarskiej reprezentacji polskiej Policji. Przyszło kilkaset zgłoszeń. Wybrano 64 piłkarzy.

– Po testach pozostało 33 – mówi Andrzej Kuczyński. – Ponieważ nasz zespół ma grać zarówno na boiskach pełnowymiarowych, czyli po jedenastu, jak i na tzw. Orlikach lub w hali, gdzie jest inna specyfika gry i mniej liczne drużyny, tak musieliśmy kompletować skład, by w każdej sytuacji móc wystawić pełnowartościowy zespół.

– Prawdę mówiąc, byłem ciekaw, jak nas z Katowic czy Krakowa przyjmą chłopaki z Warszawy, ale okazało się, że nie było z tym problemu i naprawdę jesteśmy zgraną paczką – mówi 37-letni asp. Robert Kuczmaszewski z KWP w Katowicach, który w wieku 15–18 lat grał w reprezentacji Polski juniorów.

NA BOISKU ZOSTAWIĄ SERCE

Aspirant Piotr Kobeszko z KWP w Katowicach, od 11 lat w służbie. Zaczynał grać w ROW Rybnik. W 1998 roku z juniorami Odry Wodzisław zdobył mistrzostwo Polski, a potem przez pięć sezonów występował w pierwszym zespole tej drużyny.

– Jak każdy chłopak kopiący piłkę, marzyłem o wielkich meczach w reprezentacji Polski – mówi Piotr Kobeszko – Wstąpiłem do Policji i nadal grałem w lidze. Mam 35 lat i już myślałem, że to wielkie sportowe marzenie nigdy się nie spełni. Teraz dostałem drugą szansę.

Sierżant Piotr Pacholski, 26 lat, z KWP w Katowicach, miał być – tak jak większość mężczyzn w jego rodzinie – górnikiem.

– To Piotrek Kobeszko namówił mnie, bym nie szedł do kopalni – mówi Pacholski. – Grałem wtedy w II lidze, zarabiałem całkiem nieźle. Dziś pewnie bym już fedrował, ale 3 lata temu wybrałem pracę w Policji. Gra w tej reprezentacji to dla mnie prawdziwy zaszczyt.

Posterunkowy Piotr Dębski z KWP w Poznaniu, 26 lat, drugi rok służby w Policji.

– Pracuję na trzy zmiany i czasami po nocy jestem mocno zmęczony, ale robię wszystko, by pracę godzić z grą w piłkę – mówi Dębski. Ta drużyna daje jeszcze coś więcej niż okazję do pogrania… Policjantem jestem dopiero drugi rok. Dobrze wiedzieć, że można na kogoś liczyć i w razie potrzeby poradzić się.

Najstarszy, bo ma 38 lat, jest sierżant Marcin Krysiński z KWP w Łodzi. Rozegrał 59 spotkań w Ekstraklasie, w zespołach ŁKS Łódź i Odry Wodzisław.

– Wiem, że ode mnie będzie się dużo wymagało – mówi Krysiński. – Ten zespół nie potrzebuje gwiazd, a dobrej atmosfery, która buduje jej siłę.

Międzynarodowy Turniej Piłkarski „Bez granic”

W dniach 26–27 lipca, w ramach obchodów Święta Policji w Warszawie, rozegrany został dwudniowy Międzynarodowy Turniej Piłkarski „Bez granic”. Zwyciężyła Reprezentacja Komendanta Głównego Policji, która w finale pokonała Reprezentację Policji Niemieckiej 1:0. W meczu o 3. miejsce drużyna IPA Polska wygrała z Reprezentacją Policji Litewskiej 5:2.

Finałowe mecze przeprowadzono na błoniach stadionu Arykola. Była to jedna z wielu atrakcji pikniku rodzinnego dla funkcjonariuszy, pracowników Policji oraz ich rodzin. Piłkarzy przed meczami wyprowadzała dziecięca eskorta.

Wszystkie spotkania były niezwykle zacięte i wyrównane. Reprezentacji Komendanta Głównego Policji udał się rewanż za ubiegłoroczną porażkę z niemieckimi policjantami. Zwycięskiego gola strzelił w pierwszej połowie kapitan drużyny asp. Piotr Kobeszko z KWP w Katowicach.

Najlepszym piłkarzem turnieju został Simon Wernera z Reprezentacji Policji Niemieckiej, a za najlepszego bramkarza uznano post. Macieja Szkutnickiego z KWP w Poznaniu, który nie wpuścił żadnej piłki do siatki.

Nagrody wszystkim uczestnikom turnieju wręczał gen. insp. Marek Działoszyński, Komendant Główny Policji.

ANDRZEJ CHYLIŃSKI

zdj. autor i archiwum Andrzeja KuczyńskiegoDrużyna

Sztab szkoleniowy

1. insp. w stanie spoczynku Andrzej Kuczyński – Gabinet Komendanta Głównego Policji – kierownik i I trener drużyny
2. asp. sztab.w stanie spoczynku Kazimierz Kotas – Komenda Stołeczna Policji – II trener
3. asp. Piotr Kobeszko – grający asystent trenera, kapitan drużyny
4. podkom. Grzegorz Sitek – Centralne Biuro Śledcze KGP – asystent trenera ds. technicznych
5. podkom. Krzysztof Mikosza – Centrum Szkolenia Policji w Legionowie – trener bramkarzy

Skład reprezentacji

1. asp. Andrzej Grudziński – Komenda Główna Policji
2. asp. Jakub Ciesielski – Komenda Główna Policji
3. st. asp. Łukasz Matulka – Komenda Główna Policji
4. mł. asp. Mariusz Berliński – Komenda Główna Policji
5. mł. asp. Kamil Drob – Komenda Główna Policji
6. sierż. Karol Ponikiewski – Centrum Szkolenia Policji w Legionowie
7. asp. Mariusz Wróbel – Komenda Stołeczna Policji
8. sierż. Kamil Całek – Komenda Stołeczna Policji
9. st. sierż. Artur Jaguszewski – Komenda Stołeczna Policji
10. post. Piotr Urban – Komenda Stołeczna Policji
11. podkom. Arkadiusz Kotas – Komenda Stołeczna Policji
12. post. Łukasz Matyśkiewicz – Komenda Stołeczna Policji
13. podkom. Mateusz Kocyk – Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu
14. st. post. Bartosz Dobroński – Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie
15. post. Maciej Szkutnicki – Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu
16. post. Piotr Dębski – Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu
17. Robert Rosiński – Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu
18. st. sierż. Roman Przekaza – Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach
19. sierż. sztab. Jacek Herok – Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach
20. asp. Edward Kowalczyk – Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach
21. sierż. Piotr Pacholski – Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach
22. asp. Robert Kuczmaszewski – Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach
23. sierż. sztab. Łukasz Łągiewka – Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach
24. sierż. sztab. Daniel Kamieński – Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach
25. st. sierż. Konrad Ziółkowski – Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach
26. st. post. Tomasz Juraszek – Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach
27. mł. asp. Rafał Windak – Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie
28. asp. sztab. Maciej Buch – Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie
29. mł. asp. Tomasz Przeniosło – Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie
30. asp. sztab. Bartosz Żurawski – Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku
31. sierż. Marcin Krysiński – Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi
32. sierż. sztab. Marek Pawlak – Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie
33. st. sierż. Karol Sitek – Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie


Zobacz także:
Wzdłuż wybrzeża (nr 113/08.2014)
Policjant z czarnym pasem (nr 112/07.2014)
Mistrz z bratniej służby
Odkąd pamiętam, kopię piłkę
Sportowcy u ministra
Urlop na mistrzostwach