Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Ogólnopolski Zryw Wolnych Serc

Ogólnopolski Głos Profilaktyki w tym roku przypadł na 14 czerwca. Idea wypłynęła ze społeczności PaT. Wydarzenie to dało szansę na koncentrację interaktywnych działań profilaktycznych w jednym czasie i miejscu.

Inicjatywa insp. Grzegorza Jacha przyjęła się w całym kraju. W 2013 roku przyjęła nazwę Ogólnopolskiej Nocy Profilaktyki. W projekcie wzięły udział 464 jednostki samorządowe. W całym kraju ponad 47 tysięcy osób uczestniczyło w Zrywie Wolnych Serc.

PaT TO GŁOS MŁODZIEŻY

Program „Profilaktyka a Ty” Komendy Głównej Policji, działający od dziewięciu lat, stawia na twórczą profilaktykę rówieśniczą – tworzenie młodzieżowych grup PaT, które oddziałują na lokalną społeczność przez teatr, film, happeningi. Ogólnopolski Głos Profilaktyki to szansa na oddanie głosu młodzieży, która woła do jednostek samorządowych, pedagogów, ale także rodziców o chwilę zatrzymania i zastanowienia. Reprezentanci młodzieży z całej Polski tworzą Ogólnopolski Zespół Liderów Programu „PaT”. To oni wymyślili 70 haseł, które stawiają tezy i pytania w drodze do międzypokoleniowego porozumienia. Pytanie „Kiedy powiedziałeś kocham cię swojemu dziecku?” czy prośbę „Daj mi pół litra miłości i działkę rozmowy!” adresowane są do dorosłych, którzy w codziennym biegu, stresie i kłopotach, zatracili to, co najważniejsze – rozmowę i czas dla drugiego człowieka. „Zatrzymajmy się na chwilę, połóżmy prawą dłoń na sercu i przez 60 sekund wybijajmy wspólnie jego rytm. Rytm serc wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka. Serc silnych i pomocnych innym. Serc ludzi, którzy mogą różnić się od siebie, ale potrafią działać wspólnie, by chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami i przemocą. Tylko 60 sekund! Tak niewiele, a znaczyć będzie tak bardzo dużo.” – głosi odezwa Społeczności PaT.

MAZOWIECKI PRZYSTANEK PaT

Centralne obchody Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki na Mazowszu odbyły się w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie Społeczność PaT brała udział w III Mazowieckim Przystanku PaT. Głos Profilaktyki popłynął także przez fale wielu rozgłośni radiowych (w tym Radia Watykańskiego) wspierany inicjatywą PaM (Profilaktyka a Media) zainicjowaną w łomżyńskim „Radiu Nadzieja” przez ks. Tomasza Trzaskę. W obchodach Głosu Profilaktyki w Ostrowi Mazowieckiej wzięli udział m.in. minister Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński oraz Elżbieta Rusiniak z MSW i Jerzy Deneka z MEN.

– Od kilku lat obserwuję, co dzieje się wokół „śniegowej kuli PaTu”, która czyni coraz więcej dobra. Dziękuję wam, że chce wam się działać, nie tylko na Przystankach PaT, ale i na co dzień. To napawa ogromnym optymizmem. Wierzę, że wy nie przejdziecie obojętnie obok samochodu, w którym jest zagrożone życie dziecka. Ważne jest także to, że macie zaufanie do Policji  – mówił ze sceny minister Marek Michalak.

– Kochani! Jest takie przysłowie, że zło jest wszędzie tam, gdzie dobrzy ludzie milczą. Wiem, że wy nigdy nie przechodzicie obojętnie obok potrzebujących. Dawniej moi poprzednicy pytali, czy taka profilaktyka będzie miała wpływ na wykrywalność. My stawiamy na przyszłość, bo takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie – powiedział Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński.

Zasięg Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki jest ogromny. Młodzież prześciga się w udostępnianiu zdjęć, filmów na profilach społecznościowych, informując o działaniach w swoich miastach. Pozwólmy im dojść do głosu, wysłuchajmy ich i pomagajmy. Nie tylko od święta.

TOMASZ SINIEW
zdj. Monika Kaiser-Maciejczak