Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Święto Policji 2013

W całym kraju policjanci i pracownicy Policji uczcili 94. rocznicę powołania Policji Państwowej. Centralne uroczystości odbyły się 20 lipca w Warszawie. Trzy dni później Prezydent RP Bronisław Komorowski uczestniczył w Ostrołęce w mazowieckich obchodach Święta Policji.

Jako jedni z pierwszych, bo już 12 lipca, swoje święto uczcili policjanci z Ostródy. Ceremonia odbyła się na Polach Grunwaldu, w przeddzień inscenizacji historycznej bitwy.

19 lipca w gmachu KGP przy ul. Domaniewskiej w Warszawie wręczono odznaczenia i akty nominacyjne na wyższe stopnie służbowe. Centralne obchody odbyły się dzień później. Zaczęły się w gmachu komendy głównej przy ul. Puławskiej, gdzie podsekretarz stanu w MSW Marcin Jabłoński oraz kierownictwo Policji, z komendantem głównym nadinsp. Markiem Działoszyńskim na czele, oddali hołd policjantom, którzy zginęli na służbie.

– To szczególnie wzruszający i podniosły moment naszego święta – powiedział generał Działoszyński. – Poprzez swoją obecność w tym miejscu, pochylenie głów przed tabliczkami epitafijnymi z nazwiskami poległych policjantów oraz modlitwę podkreślamy nasze zobowiązanie do zachowania ich w pamięci. Nasza formacja nie zapomina także o ich bliskich.

Następnie uroczystości przeniosły się przed gmach, gdzie przy obelisku „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska” oddano hołd funkcjonariuszom Policji Państwowej, zamordowanym w 1940 r. przez NKWD.

O godz. 10 z laureatami konkursu „Policjant, który mi pomógł” spotkali się komendant Marek Działoszyński, wiceminister Marcin Jabłoński i ordynariusz polowy WP, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Policji ks. bp Józef Guzdek.

W samo południe w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nominacji i odznaczeń. Prezydenckim Medalem za Długoletnią Służbę w stopniu srebrnym została odznaczona m.in. nasza redaktor naczelna Irena Fedorowicz. W tym czasie na Rynku Nowego Miasta koncertowały policyjne orkiestry, a przed zamkiem trwał policyjny festyn. W Galerii Kordegarda przy Krakowskim Przedmieściu można było obejrzeć wystawę „Koła historii. Policja Państwowa 1919–1940” (patrz str. 2). Kulminacją obchodów była uroczystość na placu Zamkowym z udziałem premiera Donalda Tuska i ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza. Policjanci z OPP w Warszawie złożyli ślubowanie, a absolwenci WSPol. w Szczytnie zostali promowani na stopień podkomisarza. Laureaci konkursu „Policjant, który mi pomógł” otrzymali statuetki, a liderzy programu przeciwdziałającego przemocy w rodzinie z województwa lubuskiego algorytmy postępowań, które trafią też do innych części kraju. Premier Tusk w swoim wystąpieniu zapewnił, że cięcia finansowe, które mają odbyć się we wszystkich resortach, w minimalnym stopniu dotkną Policję. Zwieńczeniem uroczystości była defilada pododdziałów.

Eucharystią w Bazylice Mniejszej pw. Świętego Krzyża w Warszawie rozpoczął się drugi dzień oficjalnych obchodów. Msza święta, celebrowana przez kapelanów Policji pod przewodnictwem ks. bp. Józefa Guzdka, transmitowana była przez Program I Polskiego Radia.
Po południu na Agrykoli (patrz str. 51) wszyscy chętni mogli wziąć udział w pikniku rodzinnym. Były występy zespołów muzycznych, policyjne stoiska promocyjne, pokazy sprzętu służbowego i sprawności policjantów, konkursy dla najmłodszych, koncerty policyjnych orkiestr w Łazienkach Królewskich i gwóźdź programu – mecz piłkarski na stadionie Agrykoli między reprezentacją polskiej Policji a drużyną policjantów niemieckich. Niestety, przegrany 0:2.

23 lipca w mazowieckich obchodach Święta Policji w Ostrołęce wziął udział prezydent Bronisław Komorowski. Podczas uroczystości szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz uhonorował zastępcę komendanta głównego Policji nadinsp. Mirosława Schosslera Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant”.

Paweł Ostaszewski
zdj. autor, Andrzej Mitura i Rafał Jeżak