Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Konkurs rozstrzygnięty

Prezentujemy prace nagrodzone w konkursie fotograficznym zorganizowanym przez Zespół Promocji Bezpieczeństwa Publicznego Gabinetu Komendanta Głównego Policji. Tematyka konkursu to rola Policji podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. Konkurs miał charakter otwarty, dowolna była technika wykonania fotografii, maksymalnie można było przesłać pięć zdjęć.

Do oceny przez jury zakwalifikowano 33 prace siedmiu autorów: Bartłomieja Majchrzaka, Sary Stanisz Skrzypulec, Mateusza Mikołajczyka, Mateusza Dopierały, Wojciecha Domagały, Marcina Kądziołki i Wojciecha Puciłowskiego. Po burzliwych obradach jury, pod przewodnictwem Aleksandra Załęskiego, wyłoniło zwycięzcę – fotografię Mateusza Dopierały pt. „Wspólne zdjęcie Irlandczyków z policjantami”.

Przyznano trzy wyróżnienia, które otrzymali: Wojciech Puciłowski za pracę „Bawimy się dobrze”, Wojciech Domagała za obraz „Warszawa wita” i Marcin Kądziołka za fotografię „Przed meczem Polska – Rosja”. Jedną z form nagrody jest publikacja wyróżnionych fotografii na łamach „Policji 997”.

– W konkursie wziąłem udział trochę przez przypadek – powiedział Mateusz Dopierała. – Nie robiłem zdjęć z myślą, że wyślę je do Warszawy. Chciałem uwiecznić Euro 2012 w Poznaniu. Na rynku spędziłem kilka godzin. Byli policjanci i kibice z Irlandii. Chciałem pokazać to wydarzenie z perspektywy emocji, jakie tam były. Informacje o konkursie podesłał mi przyjaciel. Przejrzałem zdjęcia, wysłałem i udało się. Brałem już udział w podobnych konkursach, ale po raz pierwszy zdobyłem nagrodę główną. Przyznam, że byłem zaskoczony.

Zwycięzca ma 23 lata, pochodzi z Turku, w Poznaniu studiuje dziennikarstwo i komunikację społeczną na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Gratulujemy i życzymy wytrwałości w uprawianiu niełatwego rzemiosła fotografa prasowego.

Nagrodzone prace i te, nad którymi debatowało jury, można będzie w grudniu podziwiać na wystawie w gmachu KGP przy ul. Domaniewskiej. Wyróżnione zdjęcia mają także pojawić się na portalu policja.pl. Na naszych łamach zamieszczamy prace nagrodzone.

PAWEŁ OSTASZEWSKI