Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Wykrywacz kłamstw nie istnieje

Trzecie spotkanie z cyklu seminariów poświęconych psychologii i kryminalistyce dotyczyło badań poligraficznych, śladów emocjonalnych i pamięciowych.

Na wczorajszym wystąpieniu podkom. Dominika Słapczyńska z CLKP mówiła o kryminalistycznych badaniach śladów emocjonalnych i pamięciowych z użyciem wariografu – zwanego potocznie wykrywaczem kłamstw. Oczywiście takie urządzenie jak wykrywacz kłamstw nie istnieje; badania poligraficzne są ekspertyzą, a nie przesłuchaniem i służą ustaleniu związku badanej osoby z danym zdarzeniem (lub czy badany ma informacje o danym zdarzeniu). Poligraf bada aktywność trzech parametrów: oddechu, potliwości skóry i ciśnienia krwi podczas pytań zadawanych przez poligrafera.
O aspektach prawnych badań wariograficznych opowiadał dr Piotr Herbowski z Instytutu Prawa SWPS w Poznaniu. Zwrócił uwagę, że często sędziowie nie wiedzą, jak wykorzystać w praktyce ekspertyzę poligraficzą, ponieważ częściej spotykają się z ekspertyzami osmologicznymi czy medycznymi w sprawach, w których orzekają. Tymczasem badania poligraficzne eliminują ze sprawy osoby niewinne już na etapie postępowania przygotowawczego.

Badania wariograficzne sprawców przestępstw seksualnych przeprowadzanie w USA zaprezentował natomiast Raymond Nelson, psychoterapeuta i członek zarządu American Polygraph Association – w 2011 r. został uhonorowany nagrodą Cleve Backster Award za pracę na rzecz standaryzacji tych badań.

Ostatnie, dwudniowe spotkanie seminaryjne odbędzie się 13 i 14 listopada.

AW