Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Biała Wstążka

Tę nagrodę dostają mężczyźni, którzy nie godzą się na przemoc wobec kobiet. „Białą wstążkę” przyznają Centrum Praw Kobiet oraz Fundacja „Porozumienie bez Barier”. We wtorek został nią wyróżniony między innymi policjant – mł. asp. Dariusz Cymerman z warszawskiego Żoliborza.

Dzień Białej wstążki – 6 grudnia - ustanowiono na pamiątkę masakry w budynku politechniki w kanadyjskim Montrealu - 6 grudnia 1989 r. mężczyzna zastrzelił tam 14 kobiet i ranił 13 innych osób, ponieważ - jak tłumaczył - kobiety nie powinny kończyć studiów technicznych.

Wśród osób wyróżnionych we wtorek w Warszawie jest m.in. prawnicy Henryk Pawlaczyk i Bogdan Bednarek, prezes stowarzyszenia „Niebieska Linia” Luis Alarcon Arias oraz aktor Andrzej Prus i dziennikarze Piotr Pytlakowski z „Polityki” oraz Krzysztof Wyrzykowski z Polskiego Radia.

Wyróżnienie Białej Wstążki wymyślili policjanci Kazimierz Walijewski i Tomasz Pietrzak. Konkurs nawiązuje do międzynarodowej Kampanii Białej Wstążki zainicjowanej w 1991 r. przez grupę mężczyzn w Kanadzie, w drugą rocznicę masakry w Montrealu.

IF