Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Sportowcy u ministra

Wczoraj po południu minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller wręczył medalistom tegorocznych Światowych Igrzysk Policji i Straży Pożarnych w Nowym Jorku listy gratulacyjne.

Wyróżnienia i nagrody pieniężne odebrało czworo policjantów: asp. Aleksandra Saraceń z Laboratorium Kryminalistycznego KSP (w Nowym Jorku wywalczyła cztery medale: złoty w biegu na 10 000 m, złoty w biathlonie w drużynie z Maciejem Wojciechowskim, srebrny indywidualnie w biathlonie i brązowy w crossie na 5 km), podinsp. Maciej Wojciechowski z WSPol. w Szczytnie (pięć medali: złoty w biegu na 3 km z przeszkodami, złoty indywidualnie w biathlonie, złoty w tej samej konkurencji w drużynie z Aleksandrą Saraceń oraz dwa srebrne – w biegu przełajowym na 5 km i biegu sztafetowym 4x400 m), podinsp. Tadeusz Stuchlik, zastępca komendanta II KP w Zabrzu (sześć medali na pływalni: trzy złote – na 50 i 100 m grzbietem i 100 m delfinem, dwa srebrne – 50 m stylem motylkowym i 200 m zmiennym oraz brązowy w sztafecie 4x50 m zmiennym) oraz mł. insp. Tomasz Kubicki, komendant powiatowy z Olesna, który z racji kontuzji wystartować w Nowym Jorku nie mógł, ale za to był opiekunem grupy i koordynatorem wyjazdu.

Gratulacje sportowcom składał również podsekretarz stanu Adam Rapacki oraz szefowie poszczególnych służb. Policjanci i strażnicy graniczni byli rodzynkami wśród strażaków, którzy jak zawsze wystawili liczną i silną reprezentację.

Wiceminister Rapacki zaapelował o przekazywanie uwag dotyczących funkcjonowania sportu w resorcie SWiA. Zawodnicy opowiedzieli się za utworzeniem centralnej bazy danych funkcjonariuszy, którzy uprawiają sport, aby na takie wyjazdy jak do Nowego Jorku można było wyłaniać najlepszych. Z przychylnością spotkała się również inicjatywa organizowania obozów sportowych przed startami i wykorzystywanie do tego celu bazy dydaktyczno-szkoleniowej resortu. Wszyscy przyklasnęli również pomysłowi reaktywowania, prawdopodobnie w innej formule prawnej, rady do spraw sportu przy ministrze SWiA. Adam Rapacki zaapelował jedynie, aby znaleźli się w niej sportowcy, a przynajmniej ludzie znający się na sporcie i jego uwarunkowaniach w resorcie.

Po wizycie w ministerstwie z policyjnymi zawodnikami w Komendzie Głównej Policji spotkał się gen. insp. Andrzej Matejuk i nadinsp. Kazimierz Szwajcowski, znani ze swoich sportowych pasji.

Paweł Ostaszewski
zdj. autor