Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych podpisana

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych oraz innych ustaw. Te inne ustawy to m.in. kodeks karny, kodeks postępowania karnego, kodeks wykroczeń a także ustawa o Policji. Wśród nowych rozwiązań znalazł się elektroniczny monitoring chuliganów stadionowych, a także rozprawa "odmiejscowiona" umożliwiająca sądzenie zatrzymanych bezpośrednio na stadionie.

Nowela wprowadza m. in. odpowiedzialność karną za wdzieranie się podczas imprezy na teren całego obiektu, gdzie się ona odbywa, a nie tylko np. na murawę boiska. Karane będzie też prowokowanie kibiców do działań zagrażających bezpieczeństwu. Za zasłanianie twarzy podczas imprezy masowej będzie groził areszt, ograniczenie wolności albo grzywna nie mniejsza niż 2 tys. zł. Za posiadanie niebezpiecznych narzędzi, m.in. noży i maczet - w miejscu publicznym, np. w drodze na mecz, gdy zachodzi podejrzenie, że mogą być wykorzystane przeciw zdrowiu i życiu innych osób grozić będzie kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 3 tys zł.

Nowelizacja przewiduje też, że za przedłużony czas służby (ponad 48 godzin tygodniowo, z zachowaniem prawa do nieprzerwanego wypoczynku) policjantom podczas Euro 2012, będzie wypłacany ekwiwalent. W budżecie zarezerwowano na ten cel 20 mln zł.
 

Pliki do pobrania