Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Nowy stadion. Nowe drogi?

Mecz Polska – Niemcy był dla pomorskiej policji znakomitym sprawdzianem przed Euro 2012. Lepszą okazję trudno było sobie wymarzyć.

Towarzyskie spotkanie na nowo wybudowanym stadionie PGE Arena w Gdańsku Letnicy zabezpieczało 1600 policjantów z garnizonu pomorskiego oraz warmińsko mazurskiego, zachodniopomorskiego i kujawsko pomorskiego. Działali na terenie całego województwa. Obecni byli również funkcjonariusze niemieccy.

POLAK, NIEMIEC – DWAJ SPOTTERSI

Na tzw. promenadach, zewnętrznej i wewnętrznej, wokół stadionu służbę pełniło 100 gdańskich policjantów. Swoje umiejętności sprawdzało także – początkowo w mieście, a podczas meczu już na obiekcie – 16 funkcjonariuszy z „Team Polska”, czyli zespołu spottersów (m.in. z: Gdańska, Białegostoku, Katowic, Łodzi i Poznania), wspomaganych przez niemieckie dwa patrole umundurowane i trzy operacyjne, również spottersów.

– Porównywalne siły zostaną użyte podczas Euro 2012 – mówi podinsp. Piotr Sączawa ze Sztabu KWP w Gdańsku. – Patrole będą łączone: policjanci polscy z towarzyszącymi im oficerami z państw, których reprezentacje będą grały w naszym mieście, oraz spottersi z zagranicy, którzy współpracować będą z funkcjonariuszami „Team Polska”.

Na Euro 2012 do Gdańska jako wsparcie przyjedzie około 1400 policjantów ze Szczecina, Bydgoszczy oraz z Komendy Głównej Policji. Zakwaterowani zostaną między innymi w obiektach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni i w Pruszczu Gdańskim. Centrum dowodzenia podoperacją „Gdańsk” znajdować się będzie w – właśnie remontowanych, a wkrótce nowo wyposażanych – pomieszczeniach Sztabu KWP.

STADION BEZPIECZNY; DOJAZD KOSZMARNY

PGE Arena jest nowym obiektem, wybudowanym od podstaw z uwzględnieniem sugestii gdańskiej policji, dotyczących kwestii bezpieczeństwa. Zostało wydzielone przejście dla kibiców przyjezdnych.

– Choć na Euro 2012 oddzielenia zostaną rozmontowane, zgodnie z wymogami UEFA – zastrzega podinsp. Sączawa.
Urządzono odpowiednio wyposażone pomieszczenie sztabowe dla służb porządkowych. Nagrania z każdej z trybun nadzorowane są obecnie i będą podczas mistrzostw przez jedną osobę – bądź to ze strony organizatora, bądź policji.

Według założeń konstrukcyjnych, 42 tys. osób, bo tyle może pomieścić PGE Arena, jest w stanie opuścić stadion w ciągu 11 minut. Niewątpliwie szybko, a zatem i bezpiecznie. Pytanie tylko, co później służby porządkowe i policja mają zrobić z takim tłumem? Droga do stadionu jest przebudowywana i wynikające z tego tytułu utrudnienia dały się we znaki kibicom po meczu Polska – Niemcy. Do 2012 roku dojazd ma być wyremontowany, co nie zmieni faktu, że pozostanie – nie tylko w przenośni – wąskim gardłem.

MIEJSCE DLA „ZMĘCZONYCH”

Wyzwaniem dla pomorskiej policji (jak i policji w innych miastach gospodarzach Euro 2012) będzie też na pewno strefa kibica. Gdańska zostanie usytuowana na pl. Zebrań Ludowych i jest przewidziana na 35 tys. osób. Znajdą się w niej tzw. mały komisariat – punkt, w którym będzie można zgłaszać wszelkie zdarzenia naruszające porządek lub bezpieczeństwo, a także, jeśli zajdzie taka potrzeba, przeprowadzić wstępne czynności śledcze, oraz miejsce, gdzie osoby, które nadużyły alkoholu, będą mogły dojść do siebie.

– Tak jak i w innych miastach gospodarzach Euro 2012 strefa kibica będzie traktowana jako odrębna impreza masowa, organizator będzie musiał spełnić wszystkie wymogi wynikające z ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych i uzyskać pozytywną opinię komendanta miejskiego – mówi podinsp. Sączawa. – Ład w strefie kibica zapewnią służby porządkowe. Policja będzie poza strefą. Naszą rolą będzie koordynacja wymiany informacji w ramach współpracy z organizatorem i ewentualne interwencje podejmowane na jego wniosek.

BEZCENNE DOŚWIADCZENIE

– Zakładamy, że w Gdańsku zagra co najmniej jedna tzw. silna reprezentacja, za którą ściągnie wielu kibiców – mówi podinsp. Sączawa. – Być może będzie to właśnie reprezentacja Niemiec. Gdyby tak było, mamy bezcenne doświadczenie i kontakty. Niemcy mają bardzo dobre rozpoznanie swoich kibiców, należą im się słowa uznania. Gdyby tą „silną reprezentacją” była inna drużyna, po prostu wykorzystamy sprawdzone wzorce. Dołożymy wszelkich starań, by zapewnić wszystkim bezpieczeństwo i możliwość radosnego, bez nieprzyjaznych sytuacji, przeżycia święta, jakim będą mistrzostwa. I sądząc po tym, jak przebiegło zabezpieczenie meczu Polska – Niemcy, na pewno damy radę.

Przemysław Kacak
przemyslaw.kacak@policja.gov.pl
zdj. Błażej Bąkiewicz (Zespół Prasowy KWP w Gdańsku), autor (1)