Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Będą kary za stalking - nowelizacja podpisana

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu karnego, która przewiduje karę do trzech, a nawet do 10 lat więzienia za stalking czyli uporczywe, złośliwe nękanie mogące wywołać poczucie zagrożenia.

Za nękanie sąd będzie mógł uznać wykonywanie licznych telefonów do ofiary, wysyłanie jej sms-ów, śledzenie, ale też obdarowywanie ofiary prezentami, których ona sobie nie życzy.
Kara do trzech lat więzienia będzie groziła za wykorzystanie wizerunku pokrzywdzonego lub jego danych osobowe w celu wyrządzenia mu szkody majątkowej lub osobistej, np. przez zamawianie na jego koszt towarów lub przez podszywanie się pod niego np. na portalach społecznościowych.
Gdy ofiara stalkingu podejmie próbę samobójczą, stalker będzie mógł trafić do więzienia nawet na 10 lat. Ściganie sprawców stalkingu będzie następowało na wniosek osoby pokrzywdzonej.
Z badań Ministerstwa Sprawiedliwości, które zainicjowało zmianę przepisów wynika, że co dziesiąty pytany Polak uważa, iż był ofiarą stalkingu. Częściej są to kobiety, ale problem dotyczy też mężczyzn.