Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Posterunkowy na igrzyska

Ma 25 lat - szczupły, drobny, uśmiechnięty. Widząc go w mundurze, trudno odgadnąć, że jest dwukrotnym mistrzem Polski w boksie. Podczas rozmowy sprawia wrażenie człowieka, który wie, czego chce i zna własną wartość.

- Plany na najbliższą przyszłość? - posterunkowy Michał Starbała nie zastanawia się długo. - Pod koniec czerwca pomyślnie zaliczyć kurs podstawowy i dobrze przygotować się do mistrzostw świata, które odbędą się na początku jesieni w USA.

Michał Starbała jest w zwrotnym punkcie swojej kariery. To jedn z sześciu policjantów-sportowców, przed którymi stoi szansa udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 r. (...)

Michała przygoda z boksem trwa już 13 lat. Znaczące sukcesy to pierwsze miejsce i tytuł najlepszego zawodnika w Turnieju Stamma w 2005 r. oraz złoty medal na Mistrzostwach Polski w tym samym roku. W 2006 r. zdobył Puchar Polski.

Utalentowany pięściarz w służbie jest od 4 grudnia 2006 r. Już jako policjant zdobył swój drugi złoty medal na Mistrzostwach Polski - w Białymstoku, w marcu br. (...)

- Teraz skupiam się na startach kadry - tłumaczy post. Starbała. - Przyszłorocznym wyzwaniem są na pewno igrzyska w Pekinie. Olimpijski medal to marzenie każdego sportowca. Teraz ćwiczę mniej. Po zajęciach w CSP jadę do Ośrodka Przygotowań Olimpijskich przy ul. Rozbrat lub na Gwardię i tam trenuję. Nie jestem zwolennikiem biegania, ale kilka razy w tygodniu te 12-15 km muszę pokonać. Wcześniej trenowałem dwa razy dziennie, teraz doszło szkolenie, kurs, wkrótce praca. (...)

Wcześniej policyjny pięściarz pracował 2,5 roku w stołecznej Straży Miejskiej, teraz, wzorem starszych kolegów z sekcji bokserskiej Gwardii, trafił do Policji.

- Mój cioteczny brat pracuje w jednej z warszawskich komend, więc wiem, jak wygląda życie policjanta - tłumaczy mistrz Polski. - Zawsze jednak pociągała mnie służba w Policji. Nie interesuje mnie praca biurowa. Moje życie sportowe to życie aktywne. Myślę, że przełożeni będą zadowoleni z mojej sprawności oraz umiejętności i wiedzy nabytej na kursie.

Posterunkowy Michał Starbała ma przydział do sekcji dochodzeniowo-śledczej w jednym ze stołecznych komisariatów.

Paweł Ostaszewski
zdj. autor

Czy w Policji jest miejsce na sport?

- Jest nawet miejsce na wyczyn, ale na pewno nie na koszt podatnika - mówi zastępca dyrektora Biura Kadr i Szkolenia KGP podinsp. Jacek Gil. - Nie należy wracać do przeszłości, kiedy mieliśmy wyczynowców z legitymacjami milicyjnymi czy policyjnymi, którzy ze służbą nie mieli nic wspólnego. Był to zakamuflowany sposób utrzymywania sportowców w Polsce.
Z drugiej strony pojawiają się argumenty, że akurat w przypadku sportów walki Policja mogłaby szerzej otworzyć się na profesjonalistów. Że bez wsparcia resortu spraw wewnętrznych nie byłoby w przeszłości wielu wspaniałych sukcesów polskich pięściarzy.
Każdy sportowiec, nawet po skończeniu kariery, która - nie ma co ukrywać - nie trwa teraz długo, jest bardziej sprawny fizycznie niż najlepszy policjant.
- Mam 46 lat i wszystkie testy zaliczam na "6" - mówi mł. asp. Stanisław Łakomiec z OPP KSP, świetny pięściarz Błękitnych Kielce, który w 1981 r. trafił do milicji. - Biegam i wygrywam z dużo młodszymi ode mnie, mogę rywalizować nawet z chłopakami z AT.
Po skończeniu kariery i przeszkoleniu Łakomiec został instruktorem taktyki i technik interwencji i od lat przygotowuje nowe zastępy policjantów do posługiwania się tonfą.
Są wśród funkcjonariuszy sportowcy, którzy prezentują najwyższy poziom. Cieszy, że podobnie jak w roku ubiegłym znalazły się pieniądze na sport masowy w Policji. Do rozdysponowania na wszystkie jednostki będzie 874 tys. zł i pieniądze trafią do komend wcześniej niż w roku ubiegłym!
Smutne natomiast jest to, że np. gdy w maju Kamila Skolimowska po raz 17. pobiła rekord Polski w rzucie młotem (76,83 m), w mediach zabrakło wzmianki, że rekordzistka jest policjantką komendy stołecznej.

Paweł Ostaszewski

 

Czekamy na listy, artykuły, wypowiedzi (gazeta.listy@policja.gov.pl). Najciekawsze z nich zamieścimy na naszych łamach.

Archiwalne wydania POLICJA 997 w postaci plików PDF, można pobrać z archiwum strony.