Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Z Kosowa dla Orkiestry

Symbol misji na licytację

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, którą już po raz 15. dyryguje Jurek Owsiak, dostała w tym roku wsparcie z dalekiego Kosowa.
Do akcji pomocy dzieciom przyłączyli się policjanci z XI rotacji polskiej jednostki specjalnej (Special Police Unit), operującej w tym rejonie świata. Wystawili na licytację symbol swojej misji - flagę, która powiewała nad ich obozem w Kosowskiej Mitrowicy.

Policjanci przygotowali dla nabywcy flagi certyfikat potwierdzający jej autentyczność

Historia pokojowych misji polskiej Policji też liczy 15 lat. "Niebieskie bractwo" od lat wspiera charytatywną akcję - funkcjonariusze zabezpieczają koncerty, czuwają nad bezpieczeństwem kwestujących, organizują zbiórki pieniędzy i własne imprezy, z których dochód przekazują na konto orkiestry.

ŚWIADEK TRUDU

Mundurowi "misjonarze" postanowili w tym roku przekazać na aukcję dar szczególny - flagę, która powiewała nad ich obozem w Kosowskiej Mitrowicy. Umieszczona na maszcie przy głównym placu była świadkiem największych wydarzeń w życiu kontyngentu - przybycia rotacji, uroczystości Medal Parade, czyli święta odznaczenia policjantów medalami ONZ, obchodów Dnia Niepodległości, a przede wszystkim codziennego trudu polskich gliniarzy. Przez prawie pół roku, razem z flagą ONZ, dumnie łopotała nad polskim obozem, przypominając każdego dnia, że policjanci reprezentują nie tylko własną formację, ale cały kraj.

 
 
 
...do domu daleko

Pomysł przekazania flagi zrodził się wśród policjantów przebywających z dala od ojczyzny.

 

115 funkcjonariuszy stacjonujących w Kosowskiej Mitrowicy na co dzień wypełnia zadania nałożone przez kierownictwo UNMiK (United Nations Interim Administration Mission in Kosovo - Tymczasowa Misja Administracyjna ONZ w Kosowie). Patrolują ulice, chronią i zabezpieczają sądy, dworce, enklawy mniejszości narodowych, czuwają nad bezpieczeństwem ważnych świadków, konwojów ludności, ochraniają VIP-ów, strzegą przejść granicznych. To tylko część zadań, które wykonują podczas półrocznej służby z dala od kraju, rodziny, znajomych i przyjaciół.

 

15 LAT NA BAŁKANACH

Polscy policjanci obecni są na Bałkanach od 1992 r. W Kosowie pojawili się w 1999 r. Pierwsza rotacja jednostki specjalnej wyjechała w ten rejon w listopadzie 2000 r. Początkowo polski obóz mieścił się w miejscowości Prizren, ale po pół roku władze ONZ - doceniając profesjonalizm naszych stróżów prawa - przeniosły ich do Kosowskiej Mitrowicy, gdzie w mieście podzielonym rzeką mieszkają dwie zwaśnione nacje: Serbowie i Albańczycy.

Polscy policjanci od ponad sześciu lat wypełniają wzorowo mandat ONZ. 8 grudnia do Kosowa wyruszyła już dwunasta rotacja SPU. Nad ich obozem znowu załopocze biało-czerwona.

Przekazana na licytację flaga wisiała w Mitrowicy od 19 czerwca do 11 listopada 2006 r. Z rąk komendanta Szkoły Policji w Słupsku odebrał ją w dniu pożegnania jednostki jej dowódca nadkom. (obecnie podinspektor) Zbigniew Zubel.

   
26 maja 2006 r. - pożegnanie jednostki w SP w Słupsku. Flagę z rąk komendanta szkoły insp. Stanisława Bukowskiego odbiera dowódca SPU nadkom. Zbigniew Zubel Kontrola na jednej z dróg omijających oficjalne porzejście graniczne. Pojazdy bez tablic rejestracyjnych to widok codzienny
   
Na górskich bezdrożach nieoceniona jest wyciągarka od poczciwego stara
Przerwa na obiad. Posiłki dostarczane są na wszystkie posterunki, gdzie policjanci pełnią służbę, także te w górach

PAWEŁ OSTASZEWSKI
zdj. autor i SP w Słupsku (1)

 CBŚ a zbrodnie wojenne

Rozmowa z podinsp. Krzysztofem K., funkcjonariuszem CBŚ, obecnie służącym w Kosowie

 

(...)

Czym w Kosowie zajmuje się oficer CBŚ?

- Każdy z nas wykonuje typowe działania policyjne. Policjanci z naszego kontyngentu pracują w AT, na przejściach granicznych, w wydziale ochrony świadka, w wydziale zajmującym się przestępstwami gospodarczymi. Ja pracuję w War Crime Unit i zajmuję się ściganiem sprawców przestępstw wojennych popełnionych w latach 1998-1999. Okres ten kończy się wraz z nalotami NATO.

Podobnie jak w Polsce, też trzeba uważać na zbirów. Dla wielu nasza służba jest niewygodna, odkrywamy bowiem tajemnice z przeszłości, które rzutują na teraźniejszość. Codziennie np. trzeba sprawdzać, czy pod samochodem nie ma wybuchowej niespodzianki, bo takie przypadki już były...
Spraw jest bardzo dużo, niektóre czekają na swoją kolej. Są to śledztwa dotyczące zabójstw masowych, porwań, egzekucji, przetrzymywania więźniów, torturowania, zgwałceń popełnionych przez stronę przeciwną. Zdarzały się jednak i zbrodnie przeciw własnej ludności - Albańczycy mordowali Albańczyków, a Serbowie Serbów, np. za współpracę z wrogiem. (...)

PAWEŁ OSTASZEWSKI
zdj. autor  

Czekamy na listy, artykuły, wypowiedzi (gazeta.listy@policja.gov.pl). Najciekawsze z nich zamieścimy na naszych łamach.

Archiwalne wydania POLICJA 997 w postaci plików PDF, można pobrać z archiwum strony.