W ubiegłym roku z winy pijanych użytkowników dróg zginęło w Polsce ponad 700 osób. Sprawcami wypadków byli nietrzeźwi kierowcy samochodów, rowerzyści, piesi, a nawet pasażerowie. (...)
WIĘCEJ, ALE MNIEJ
- W ubiegłym roku zatrzymaliśmy 192 tys. pijanych na drogach - mówi mł. insp. Mariusz Wasiak z Wydziału Profilaktyki w Ruchu Drogowym Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP. - To więcej niż kilka lat wcześniej. W dodatku przybyło nietrzeźwych kierowców jako sprawców wypadków.
Wzrost liczby jadących na podwójnym gazie związany jest z coraz częstszymi obligatoryjnymi badaniami trzeźwości podczas nocnych kontroli i interwencji.
W latach 80. zatrzymywano rocznie po 250 tys. pijanych kierowców. 1/3 stanowili rowerzyści i popularni jeszcze wtedy wozacy. Samochody też były inne: słabsze technicznie, dawały gorszą ochronę podczas zderzenia, ale i rozwijały mniejsze prędkości. (...)
ZAOSTRZANIE KURSU
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wydał w czerwcu br. wytyczne dla prokuratur apelacyjnych, aby w sposób bardziej zdecydowany podchodzić do jeżdżących na wspomaganiu C2H5OH. (...)
Nie czekając na zmiany w prawie karnym, sięgnięto po środki już dostępne. Jednym z pionierów była Prokuratura Apelacyjna w Białymstoku, której szef Sławomir Luks, nie oglądając się na wytyczne z góry, 2 listopada 2005 r. skierował pismo do prokuratorów okręgowych, aby tymczasowo zajmować auta pijanych kierowców na poczet przyszłej grzywny. (...)
KAMPANIA MEDIALNA
Środki masowego przekazu podniosły larum. Jedne wytłuszczały w tytułach, że Policja będzie odbierać auta pijakom, inne biły na alarm, że to rabunek
w biały dzień. (...)
PAN PIJE, PAN PŁACI
Polska ma jedne z bardziej surowych przepisów w tej kwestii wśród państw unijnych, szczególnie na tle starej unii. Od 2000 r. przestępstwem jest prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 prom. alkoholu w organizmie) i grozi za to kara do dwóch lat pozbawienia wolności. Za sam bezskutkowy czyn!
Mimo tych restrykcji pijani ciągle siadają za kółkiem - dziennie średnio po kilkadziesiąt osób w każdym województwie. (...)
KARAĆ, KARAĆ, KARAĆ
Pomysłów na przeciwdziałanie pladze pijanych kierowców jest coraz więcej. Prokuratorzy z apelacji białostockiej w postępowaniu przygotowawczym bezwzględnie dokonują zajęcia pojazdu, gdy kierujący ma powyżej 1 promila alkoholu we krwi. Mają zalecenia, by we wnioskach końcowych procesu sądowego występować o podanie wyroku do publicznej wiadomości. (...)
PAWEŁ OSTASZEWSKI
zdj. autor
Archiwalne wydania POLICJA 997 w postaci plików PDF, można pobrać z archiwum strony.