Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Lekcje z prewencji

Nowy rok szkolny rozpoczęty. Co zrobić, aby przyciągnąć uczniów do ław szkolnych? Recepta jest zdumiewająca - wprowadzić lekcje z... policji.

W kilkudziesięciu miejscach w Polsce młodzi ludzie w szkołach średnich oprócz matematyki, geografii czy języka polskiego będą mieli także zajęcia z przedmiotów policyjnych. Prekursorem takich innowacji były dwie szkoły na Lubelszczyźnie.

LICZY SIĘ POMYSŁ

Już trzeci rok w Siennicy Różanej i Okszowie w szkołach, dawniej o profilu rolniczym, uczniowie będą zgłębiać tajniki policyjnej wiedzy. Zajęcia odbywają się dzięki porozumieniu starosty z lubelskim komendantem wojewódzkim Policji.
Jeszcze wcześniej wdrożono tu podobne programy oparte na współpracy ze Strażą Graniczną i Służbą Celną.  (...)

BO CHCĘ BYĆ POLICJANTKĄ

Niektórzy dość sceptycznie podchodzili do planów wprowadzenia przedmiotu policyjnego w szkole. Pojawiły się przekłamania, że to nauka zawodu. Do pomysłu bardzo zapalili się rodzice i po pewnym wahaniu także uczniowie.
- Mam wujka, nawet dwóch, którzy pracują w Policji - mówi
Kasia, która zaczyna II klasę technikum w Siennicy. - Jeszcze nie wiem, kim będę, ale zajęcia są bardzo ciekawe.  (...)

IDEA POSZŁA W POLSKĘ

Do szkół i policjantów tworzących programy edukacyjne od dawna dobijali się dyrektorzy z innych placówek z prośbą o radę, jak takie zajęcia zorganizować. W efekcie podobnych klas w Polsce działa  kilkadziesiąt. W samym Chełmie już od roku w liceum samorządowym młodzież uczy się w klasach prewencyjnych.   (...)

PAWEŁ OSTASZEWSKI
zdj. autor 

Czekamy na listy, artykuły, wypowiedzi (gazeta.listy@policja.gov.pl). Najciekawsze z nich zamieścimy na naszych łamach.

Archiwalne wydania POLICJA 997 w postaci plików PDF, można pobrać z archiwum strony.