Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Przepis na CBA

wywiad z Mariuszem Kamińskim

Z Mariuszem Kamińskim - sekretarzem stanu, pełnomocnikiem rządu ds. opracowania programu zwalczania nadużyć w instytucjach publicznych rozmawia Paweł Chojecki

 

(...)

CBA to świadome nawiązanie do Centralnego Biura Śledczego?
- Nie ukrywam, że tak. Zrobiliśmy to, bo, mimo pewnych zawirowań, jakie w przeszłości dotknęły CBŚ, uważam, że ma ono prestiż. Jesteśmy pełni uznania dla jego funkcjonariuszy.

(...)

W jaki sposób kompletuje Pan kadrę biura? Mówi się, że chce Pan pozyskać odpowiednich ludzi również z Policji?
- Częściowo tak. Na razie współpracują ze mną funkcjonariusze oddelegowani do budowania przyszłej służby specjalnej. Chciałbym też, żeby pewna grupa policjantów trafiła do CBA i to bardzo szybko. Zdaję sobie sprawę, że musi się to stać w ścisłym porozumieniu z komendantem głównym i szefem MSWiA. Nie może dojść do sytuacji, kiedy w niekontrolowany sposób funkcjonariusze będą przechodzić z jednej służby do drugiej. Bardzo mi zależy, żeby przyjęcia do CBA odbywały się za zgodą ich przełożonych.

(...)

Kiedy biuro zacznie działać?
- Chcemy szybko zakończyć proces legislacyjny. Jesteśmy już po rozmowach z ugrupowaniami parlamentarnymi i wiemy, że istnieje większość sejmowa dla uchwalenia tego rządowego projektu. Wydaje się, że w sensie formalnym już na wiosnę CBA może zacząć pracować.

zdj. Wojciech Basiński

Czekamy na listy, artykuły, wypowiedzi (gazeta.listy@policja.gov.pl). Najciekawsze z nich zamieścimy na naszych łamach.

Archiwalne wydania POLICJA 997 w postaci plików PDF, można pobrać z archiwum strony.