Patrole rowerowe odgrywają w codziennej służbie coraz ważniejszą rolę – zwłaszcza latem, na terenach rekreacyjnych, w parkach, na bulwarach i w miejscach trudno dostępnych dla radiowozów. Dlatego zawody takie jak te są nie tylko sportową atrakcją – to inwestycja w sprawność i bezpieczeństwo. Siedemnaście dwuosobowych drużyn reprezentujących wszystkie garnizony w kraju spotkało się w Ciechanowcu, by rywalizować o miano najlepszego patrolu rowerowego w Polsce. Ceremonię otwarcia poprzedziła odprawa techniczna, a zawodników przywitał I zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Białymstoku insp. Krzysztof Woźniewski. Obecni byli także współorganizatorzy i przedstawiciele lokalnych władz – zastępca dyrektora Biura Prewencji Komendy Głównej Policji insp. Piotr Kulesza, wicestarosta wysokomazowiecki Waldemar Stanisław Kikolski, komendant wojewódzki Policji w Szczecinie insp. Szymon Sędzik i komendant powiatowy Policji w Wysokiem Mazowieckiem insp. Tomasz Wyszkowski.
Cztery konkurencje
Zawody składały się z czterech wymagających konkurencji: wyścigu patroli rowerowych, strzelania z użyciem FX (amunicji barwiącej), udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz testu wiedzy policyjnej. Zawody rozpoczął wyścig rowerowy, którego trasa przekraczała 30 kilometrów. Dystans, zmienna nawierzchnia i presja czasu sprawiły, że o wynikach decydowały sekundy i chłodna głowa. Trasa zawodów wymagała nie tylko kondycji fizycznej, ale i umiejętności działania pod presją. Nie brakowało odcinków szutrowych, piaszczystych i terenowych, a wysokie tempo wymuszało pełną koncentrację od startu do mety. Następnie zawodnicy przystępowali do strzelania z broni typu FX z amunicją barwiącą. Po przejechaniu ok. 120 metrów rowerem należało trafić w pięć celów o średnicy około 10 cm. Każde pudło oznaczało konieczność przejechania karnej pętli, czyli kolejnych 120 metrów. Kolejnym etapem była konkurencja z udzielania pierwszej pomocy, sprawdzająca reakcję na sytuacje nagłe oraz współpracę w patrolu. Ostatnim elementem był test wiedzy policyjnej – obejmujący m.in. przepisy, procedury i zagadnienia związane z codzienną służbą patrolową.
Gdy zawodzi sprzęt
Nie zabrakło też humorystycznych akcentów. Patrol z KWP w Kielcach zaliczył na trasie wyścigu drobną awarię – konieczna była szybka interwencja techniczna. Podczas próby ominięcia piaszczystego fragmentu poboczem sierż. Rafał Połetek złapał gumę. Na szczęście jego partner st. sierż. Grzegorz Dziubek miał przy sobie zapasową dętkę i pompkę, a klucz „piętnastkę” pożyczyli im strażacy z OSP. Wymiana koła zajęła im zaledwie dwie minuty – tak sprawnie, że żaden z patroli nie zdołał ich wyprzedzić. Co ciekawe, dzień wcześniej Grzegorz żartobliwie stwierdził, że weźmie ze sobą cały zestaw, bo „na pewno złapią gumę” – i jak się okazało, przewidział przyszłość. Potrzebne więc były pompka rowerowa i… nowa dętka. Sierż. Rafał Połetek, który dojechał na metę z zawieszoną przez ramię dętką, stał się nieformalnym symbolem ducha walki i sportowej determinacji. Bo choć sprzęt czasem zawodzi, to wola ukończenia wyścigu – nigdy.
Z Supraśla do Ciechanowca
Większość garnizonów wskazywała, że zawody to doskonała okazja do integracji środowiska patrolowego z różnych województw. Ciechanowiec dołączył tym samym do grona miast, które gościły zawody policyjnych patroli rowerowych. Wcześniejsze edycje odbywały się w Supraślu, Łomży i Tykocinie – miejscowościach, które zapewniały zarówno wymagający teren, jak i przyjazną atmosferę dla sportowej rywalizacji. Tegoroczna edycja wyróżniała się nie tylko poziomem przygotowania zawodników, lecz także zaangażowaniem lokalnej społeczności.
Zawody zostały zorganizowane przez KWP w Białymstoku we współpracy z Wydziałem Prewencji Biura Prewencji Komendy Głównej Policji, Akademią Policji w Szczytnie, Starostwem Powiatowym w Wysokiem Mazowieckiem oraz Urzędem Miejskim w Ciechanowcu. Wydarzenie objęte honorowym patronatem Komendanta Głównego Policji nadinsp. Marka Boronia oraz marszałka województwa podlaskiego Łukasza Prokoryma. Zwycięzcy otrzymali puchary i statuetki, a laureaci klasyfikacji drużynowej – specjalne odznaki. Warto podkreślić uczestnictwo kobiet w tegorocznych zawodach – nie tylko ze względu na znakomity wynik st. post. Martyny Klekot z KWP w Katowicach, ale również przez wzgląd na 100-lecie obecności kobiet w szeregach Policji.
Z tej okazji wszystkie funkcjonariuszki otrzymały pamiątkowe statuetki – drobny gest o dużym znaczeniu, podkreślający rolę kobiet w policyjnej służbie, także w tej wymagającej fizycznie. Dodatkowo za współpracę zostały wręczone grawertony dla burmistrza miasta Ciechanowca na ręce zastępcy burmistrza Ciechanowca Magdaleny Kondraciuk oraz dla dyrektor Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka – Doroty Łapiak.
Wyniki
Najlepszy w klasyfikacji generalnej okazał się patrol z Katowic: asp. szt. Adam Dziuk oraz st. post. Martyna Klekot.
W klasyfikacji indywidualnej oboje również stanęli na podium – asp. szt. Adam Dziuk na najwyższym jego stopniu, a st. post. Martyna Klekot na trzecim. Drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej zajęła reprezentacja KWP w Białymstoku – mł. asp. Grzegorz Prusiński i sierż. Michał Krzykwa. Trzecie miejsce przypadło ekipie z Krakowa – asp. Piotrowi Solarzowi i mł. asp. Piotrowi Boguszowi. To właśnie funkcjonariusze z Krakowa zdominowali konkurencje z zakresu wiedzy i pierwszej pomocy. Pokazali klasę zarówno podczas wykonywania zadań medycznych, jak i podczas testu wiedzy policyjnej. Ich równa forma i dobre przygotowanie dały im miejsce na podium i zasłużone uznanie.
Laureaci poszczególnych konkurencji:
wyścig patroli rowerowych
asp. Tomasz Kołogryw i mł. asp. Maciej Wójcik (KWP w Gorzowie Wlkp.);
strzelanie z FX
asp. Tomasz Kołogryw i mł. asp. Maciej Wójcik (KWP w Gorzowie Wlkp.);
udzielanie pierwszej pomocy
asp. Piotr Solarz i mł. asp. Piotr Bogusz (KWP w Krakowie);
test wiedzy policyjnej
asp. Piotr Solarz i mł. asp. Piotr Bogusz (KWP w Krakowie).
Puchary i nagrody wręczyli m.in. I zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Roman Kuster, komendant wojewódzki Policji w Białymstoku nadinsp. Kamil Borkowski oraz dyrektor Biura Prewencji insp. Robert Kumor.
IV Ogólnopolskie Zawody Policyjnych Patroli Rowerowych przeszły do historii. Do zobaczenia za rok – oby z tą samą energią, jeszcze lepszymi wynikami… i pompką tylko na wszelki wypadek!
sierż. Konrad Karwacki
Zespół Prasowy KWP w Białymstoku
zdj. mł. asp. Agnieszka Skwierczyńska, sierż. Konrad Karwacki