Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Inne spotkania odbywające się w czasie polskiej prezydencji

Zdjęcie grupowe uczestników konferencji.

Spotkanie krajowych koordynatorów EMPACT w Hadze

23–24 kwietnia 2025 r. w siedzibie Europolu odbyło się spotkanie krajowych koordynatorów EMPACT (NEC) zorganizowane w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Spotkaniu przewodniczyła zastępca dyrektora Biura Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji mł. insp. Marta Łukasiewicz, która pełni funkcję polskiego krajowego koordynatora EMPACT. W dwudniowych obradach wzięli udział przedstawiciele państw członkowskich UE oraz instytucji unijnych m.in. Komisji Europejskiej i Sekretariatu Generalnego Rady UE. Obecni byli również przedstawiciele agencji UE, takich jak Europol, Frontex oraz Cepol.

Głównym celem spotkania było omówienie szerokiego zakresu tematów kluczowych dla skuteczności instrumentu EMPACT. Dyskutowano m.in. o zaleceniach zawartych w opublikowanym niedawno Raporcie SOCTA 2025, obecnym statusie harmonogramu platformy oraz przeprowadzono warsztaty dotyczące poprawy zarządzania i uczestnictwa w EMPACT, usprawnienia polityk krajowych, wzmocnienia finansowania i określenia strategicznych kierunków rozwoju.

Szczególną uwagę poświęcono priorytetom polskiej prezydencji: zagrożeniom związanym z bronią palną, narkotykami syntetycznymi oraz nielegalną migracją.

Drugiego dnia posiedzenia położono duży nacisk na wymiar zewnętrzny platformy EMPACT. Część posiedzenia była otwarta dla przedstawicieli państw spoza UE. Do udziału zostały zaproszone państwa stowarzyszone z Europolem, w tym Brazylia, Mołdawia, Norwegia, Serbia oraz Ukraina.

Spotkanie krajowych koordynatorów EMPACT było znaczącym wydarzeniem, które potwierdziło kluczową rolę instrumentu w kształtowaniu europejskiej polityki bezpieczeństwa i duże zaangażowanie Polski przez wypracowanie konkluzji w sprawie wzmocnienia EMPACT oraz w sprawie priorytetów Unii Europejskiej w zakresie zwalczania międzynarodowej przestępczości zorganizowanej na kolejny cykl 2026–2029.

BMWP KGP

Europejska solidarność w ochronie dziedzictwa kultury 

16 kwietnia 2025 r. podczas polskiej prezydencji w Radzie UE odbyła się międzynarodowa wideokonferencja EU CULTNET – sieci zajmującej się zwalczaniem nielegalnego handlu dobrami kultury. Spotkanie zorganizowało Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji wraz z Biurem Międzynarodowej Współpracy Policji KGP. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele państw UE oraz instytucji, takich jak Europol i Interpol.

Głównymi tematami spotkania były zagrożenia dla dziedzictwa kulturowego Europy, rozwój cyfrowego rynku sztuki oraz metody współpracy służb w zwalczaniu przestępczości związanej z handlem zabytkami. Podkreślano, że ochrona dziedzictwa kulturowego jest kluczowym elementem europejskiej tożsamości i opiera się na takich wartościach, jak solidarność, szacunek dla różnorodności i współpraca międzynarodowa.

Prelegenci zwracali uwagę na aktualne wyzwania wynikające ze zmieniającej się sytuacji geopolitycznej, zwłaszcza w kontekście konfliktu na Ukrainie. Omawiano problemy związane z fałszowaniem certyfikatów, nielegalnym wywozem dzieł sztuki i działalnością zorganizowanych grup przestępczych. Przedstawiciele z Polski oraz Francji zaprezentowali działania związane z ochroną dziedzictwa zagrożonego wojną, takie jak inwentaryzacja i digitalizacja zbiorów.

Delegacje z Austrii, Włoch i Łotwy przedstawiły studia przypadków w zakresie odzyskiwania skradzionych dóbr, zwalczania fałszerstw i tworzenia cyfrowych rejestrów. Podkreślono konieczność współpracy między służbami policyjnymi, granicznymi, celno-skarbowymi oraz sektorem prywatnym. Przedstawiciele Europolu i Interpolu omówili narzędzia do identyfikacji skradzionych dzieł sztuki, takie jak aplikacja ID-Art.

Podsumowując konferencję, uczestnicy wskazali na potrzebę równoczesnego rozwoju działań operacyjnych, legislacyjnych i edukacyjnych. Polska, jako gospodarz, zadeklarowała dalsze wsparcie inicjatyw EU CULTNET.

BK KGP
zdj. Europol