Rolę gospodarza spotkania objął Wydział Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego KGP, który pełni jednocześnie funkcję Krajowego Punktu Kontaktowego sieci ENFAST, zaś głównym organizatorem przedsięwzięcia była policja niemiecka.
ENFAST (European Network of Fugitive Active Search Teams) to europejska sieć współpracy policyjnej, funkcjonująca w ramach Grupy Roboczej ds. Egzekwowania Prawa LEWP, zajmująca się od 2010 r. poszukiwaniem i zatrzymywaniem najbardziej niebezpiecznych przestępców. W ramach współpracy z Europolem powołano dwie grupy robocze:
• Grupę Roboczą ds. Europe’s Most Wanted – odpowiadającą za administrowanie stroną internetową https://eumostwanted.eu oraz organizację corocznych kampanii medialnych Europol/ENFAST dot. poszukiwań osób ukrywających się przed organami ścigania;
• Grupę Roboczą ds. Trackhatonu – odpowiedzialną za projekt polegający na skupieniu w jednym miejscu i czasie ekspertów ds. poszukiwań osób oraz cyberprzestępczości, celem wspólnej pracy przy sprawach poszukiwawczych.
Podczas spotkania omówiono m.in. kluczowe zagadnienia związane z dalszym rozwojem sieci ENFAST oraz kwestię organizacji szkoleń dla funkcjonariuszy, w ramach współpracy ENFAST z Agencją Unii Europejskiej ds. Szkolenia w Dziedzinie Ścigania – Cepolem. Dyskutowano także o konieczności współpracy ze światowymi liderami w zakresie nowoczesnych rozwiązań technologicznych i płynących z niej korzyściach. W trakcie rozmów wielokrotnie podkreślano, jak ważne jest, aby nie pozostawać w tyle za przestępcami stosującymi coraz bardziej zaawansowane metody w celu uniknięcia odpowiedzialności za popełnione czyny. Jednym z punktów spotkania była również prezentacja efektów kampanii medialnej Europe’s Most Wanted’ 2024, przeprowadzonej we współpracy z Europolem w grudniu 2024 r., która doprowadziła do zatrzymania osoby podejrzanej o zabójstwo, poszukiwanej przez polskie organy ścigania.
Spotkanie europejskiej sieci ekspertów ds. broni palnej
Polska jako państwo sprawujące obecnie prezydencję w Radzie UE zorganizowała na Stadionie Narodowym 3–4 kwietnia 2025 r. posiedzenie komitetu sterującego oraz połączone spotkanie plenarne sieci EFE. Europejska sieć ekspertów ds. broni palnej (EFE – European Firearms Experts) to grupa działająca przy Unii Europejskiej, skupiająca specjalistów ds. broni palnej z różnych państw członkowskich oraz instytucji UE. Sieć EFE jest powiązana z działalnością Grupy Roboczej ds. Egzekwowania Prawa (LEWP), a jej głównym celem jest wspieranie organów ścigania, instytucji UE oraz państw członkowskich w zwalczaniu nielegalnego handlu bronią palną oraz powiązanej z nim przestępczości.
W trakcie poszczególnych sesji omówiono najpoważniejsze zagrożenia związane z nielegalnym obrotem bronią palną, wyzwania stojące przed organami ścigania w kontekście dynamicznie zmieniającej się sytuacji geopolitycznej oraz kwestię rozwoju nowoczesnych technologii. Szczególną uwagę poświęcono rosnącemu ryzyku przemytu broni pochodzącej z obszarów objętych konfliktami – zwłaszcza z Ukrainy, gdzie grupy przestępcze, wykorzystując dostępność broni palnej, mogą dokonywać prób jej przemytu do UE.
Poruszono także kwestie przemytu broni palnej z Afganistanu i Bałkanów. Oba regiony charakteryzują się dostępnością nielegalnej broni oraz aktywnością zorganizowanych grup przestępczych, co sprzyja napływowi broni do krajów UE i zwiększa ryzyko eskalacji przestępczości oraz zagrożeń terrorystycznych.
Ponadto w trakcie dyskusji omówiono niebezpieczeństwa związane z przerabianiem broni alarmowej i sygnałowej na broń bojową, a także wpływ rozwoju technologii druku 3D na wytwarzanie broni palnej. Wykrywanie oraz monitorowanie broni tego typu są utrudnione, w efekcie rośnie ryzyko, że zostanie wykorzystana do popełniania przestępstw lub aktów terrorystycznych.
Podczas spotkania sieci EFE podkreślono, że skuteczne przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z nielegalnym obrotem i wykorzystaniem broni palnej w UE wymaga zacieśnienia współpracy międzynarodowej, sprawnej koordynacji działań oraz efektywnej wymiany informacji między państwami członkowskimi i właściwymi służbami, a także aktualizacji przepisów w zakresie kontroli nabywania i posiadania broni.
BMWP KGP
zdj. Jacek Herok