Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

W warszawie o przyszłości międzynarodowej współpracy policyjnej

Od 2 do 3 kwietnia 2025 r. Warszawa stała się areną jednego z kluczowych spotkań dla przyszłości międzynarodowej współpracy policyjnej w Unii Europejskiej. Na Stadionie Narodowym zgromadzili się szefowie punktów kontaktowych (Heads of Single Point of Contact – HoSPOC) z państw członkowskich UE, a także przedstawiciele Sekretariatu Generalnego Rady UE, Komisji Europejskiej, Europolu, Cepolu i Interpolu.

Gospodarzem wydarzenia była polska Policja, a delegacje przywitał insp. Ireneusz Sieńko, dyrektor Biura Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji.

Czym są punkty kontaktowe (SPOC)?

Punkty kontaktowe (SPOC) odgrywają niezwykle istotną rolę w międzynarodowej współpracy policyjnej, zapewniając ciągły przepływ informacji i koordynację działań przez całą dobę. W strukturach polskiej Policji SPOC działa w ramach Biura Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji. Do głównych zadań pracowników i funkcjonariuszy SPOC należą koordynacja wymiany informacji kryminalnych za pośrednictwem kanałów Interpolu, SIRENE i Europolu, obsługa trafień w międzynarodowych bazach poszukiwawczych, koordynacja operacji transgranicznych oraz podejmowanie działań mających na celu ratowanie życia i zdrowia ludzkiego.

Wyjątkowe spotkanie w cieniu nowej dyrektywy

Spotkania HoSPOC odbywają się regularnie, jednak to warszawskie było wyjątkowe, gdyż stanowiło pierwsze tego typu wydarzenie po wdrożeniu nowej dyrektywy 2023/977 regulującej międzynarodową wymianę informacji w UE. Celem dyrektywy jest usprawnienie współpracy międzynarodowej organów ścigania, zwłaszcza w zakresie wymiany informacji kryminalnych, z naciskiem na wykorzystanie aplikacji SIENA udostępnianej przez Europol. Dyrektywa ta wprowadza również nową strukturę SPOC oraz wymagania dla Systemu Zarządzania Sprawami (CMS), który stanowi środowisko pracy dla SPOC.

Podczas spotkania przedstawiciele państw członkowskich dzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z wdrażaniem nowej dyrektywy, podkreślając wyzwania dotyczące integracji systemów CMS z systemami krajowymi i międzynarodowymi. Delegaci mieli również okazję się zapoznać z funkcjonowaniem polskiego SPOC podczas wizyty w Komendzie Głównej Policji. Szefem polskiego SPOC jest naczelnik Wydziału Wsparcia Wymiany Informacji BMWP KGP nadkom. Konrad Wierzbicki.

Polskie priorytety w zakresie bezpieczeństwa

Przedstawiciele Polski skorzystali z okazji, aby podkreślić kluczowe dla polskiej prezydencji obszary związane z bezpieczeństwem. W trakcie dyskusji poruszono kwestie zagrożeń hybrydowych, w tym związanych z nielegalną migracją, cyberbezpieczeństwem oraz wpływem wojny na Ukrainie na rozwój rosyjskojęzycznych grup przestępczych w UE i na zagrożenie dotyczące napływu broni ze strefy konfliktu.

Wkład organizacji międzynarodowych i nowe narzędzia

Przedstawiciele Komisji Europejskiej, Europolu, Cepolu i Interpolu przedstawili założenia i przygotowane rozwiązania dotyczące funkcjonowania SPOC w kontekście zmian w europejskim prawodawstwie. Nakreślili również dalsze kierunki zmian mających na celu zwiększenie efektywności międzynarodowej współpracy Policji. Doceniono także zaangażowanie polskiej strony w dotychczasową współpracę.

Spotkanie stanowiło również okazję do zaprezentowania działania policyjno-celnych centrów współpracy, których celem jest bezpośrednia współpraca służb policyjnych, celnych i granicznych, szczególnie w zakresie przygranicznej wymiany informacji. Przedstawiono także nowe narzędzia Interpolu, w tym tzw. srebrną notę, która umożliwia ustalanie składników majątkowych sprawców przestępstw w różnych krajach.

Wspólne dążenie do większego bezpieczeństwa

Spotkania szefów punktów kontaktowych (HoSPOC) służą wypracowaniu wspólnych rozwiązań usprawniających międzynarodową współpracę policyjną z wykorzystaniem najlepszych praktyk i obowiązujących przepisów prawnych. Wnioski wypracowane podczas warszawskiego spotkania mogą się przełożyć na konkretne rozwiązania wdrażane w związku z modernizacją i tworzeniem nowych systemów mających na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa obywateli UE.

BMWP KGP

zdj. BMWP KGP