Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Stawiamy na doświadczenie

Doświadczeni pracownicy są ważni w każdej instytucji. Nie inaczej też jest w Policji. Ich wiedza i umiejętności nie tylko wprowadzają profesjonalizm do służby, ale są również istotne w procesie szkolenia nowych kadr. Ustawa o Policji z 6 kwietnia 1990 r. otrzymała zapisy o służbie kontraktowej, która jest ciekawym rozwiązaniem pozyskania kandydatów do służby. Szczególnie dobrze brzmią zapisy ułatwiające powrót na zasadach kontraktu dla policjantów, którzy odeszli ze służby.

Ustawa z 1 października 2024 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej (Dz. U. poz. 1562) powinna zwrócić uwagę byłych funkcjonariuszy Policji i innych służb, ale też osób spoza formacji, chcących rozpocząć pracę w szeregach Policji. Dzięki zapisom w ustawie zyskują oni możliwość ubiegania się o przyjęcie do Policji w ramach służby kontraktowej. Propozycja ta wydaje się szczególnie atrakcyjna zarówno dla funkcjonariuszy, którzy z różnych powodów przeszli na wcześniejszą emeryturę, jak i tych z pełną wysługą. Teraz mogą wrócić do służby, zachowując pobierane świadczenia w całości i zyskując pensję za pełnienie służby kontraktowej.

Dla kogo

– Do służby kontraktowej na preferencyjnych warunkach może przyjść nie tylko policjant będący już poza służbą, lecz także funkcjonariusz w stanie spoczynku innych służb wymienionych w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy, np. Straży Granicznej, ABW, CBA, SOP, PSP czy Służby Więziennej – mówi mł. insp. Agnieszka Pajewska, naczelnik Wydziału Koordynacji Postępowań Kwalifikacyjnych i Rozwoju Zawodowego Policjantów BKPKiSP KGP. – Stopień zostanie zachowany, a różnicą przy zatrudnieniu będzie obowiązek szkolenia, które kandydat powinien odbyć. Emeryci policyjni nie będą kierowani na szkolenie dla policjantów w służbie kontraktowej, bo już posiadają szkolenie zawodowe podstawowe.

Chętni do pracy w Policji na zasadzie kontraktu muszą przejść proces rekrutacji w jednym z wariantów. Byli policjanci pozostający poza służbą mniej niż pięć lat będą mieli do zaliczenia rozmowę kwalifikacyjną i komisję lekarską – to pierwszy wariant. W drugim wariancie rekrutacja dotyczy funkcjonariuszy będących ponad pięć lat poza Policją. Ta grupa będzie musiała przejść test sprawności fizycznej, rozmowę kwalifikacyjną i komisję lekarską. Trzeci wariant obejmuje policjantów posiadających stopień w korpusie oficerów – co najmniej młodszych. Ich proces rekrutacji będzie się składał z rozmowy kwalifikacyjnej i komisji lekarskiej, niezależnie od czasu pozostawania poza służbą. U wszystkich zostanie sprawdzona prawdziwość danych podanych w trakcie rekrutacji i przeprowadzone postępowanie sprawdzające określone w przepisach o ochronie informacji niejawnych (w przypadku braku odpowiedniego poświadczenia bezpieczeństwa).

Co w zamian

Postępowanie kwalifikacyjne dla kandydatów do pełnienia służby kontraktowej w Policji będzie przeprowadzane na zasadach ogólnych, ale wobec byłych policjantów będzie to uproszczone postępowanie. Kontrakt jest zawierany między właściwym przełożonym (komendantem stołecznym Policji, komendantami wojewódzkimi, powiatowymi, miejskimi, rejonowymi, komendantem rektorem Akademii Policji i komendantami szkół policyjnych), a kandydatem na okres od trzech do pięciu lat. Ten rodzaj umowy można zawrzeć dwukrotnie z tą samą osobą. Policjanci w służbie kontraktowej będą mianowani wyłącznie na stanowiskach w korpusie szeregowych Policji, a o wykonywanych obowiązkach będzie decydował przełożony, w zależności od umiejętności i specjalistycznych kwalifikacji funkcjonariusza. Przewidziano możliwość mianowania policjanta na stałe, jeśli spełni określone warunki i wystąpi z wnioskiem o mianowanie na stałe co najmniej sześć miesięcy przed upływem okresu, na który kontrakt został zawarty.

– Policjant kontraktowy będzie miał stanowisko w korpusie szeregowych, bo służba ta jest głównie skierowana dla prewencji – dodaje mł. insp. Agnieszka Pajewska – ale Policja potrzebuje doświadczonych policjantów w różnych komórkach organizacyjnych i przełożony tam może skierować policjanta na kontrakcie. Również szkoły Policji będą zatrudniały emerytowanych policjantów posiadających specjalistyczne kwalifikacje i umiejętności ważne w procesie szkolenia nowych kadr Policji.

Wynagrodzenie dla policjantów na kontrakcie będzie wynosiło średnio od 6000 zł do 6700 zł netto (na rękę), w zależności od stażu i posiadanego stopnia służbowego. W przypadku przyjęcia do służby kontraktowej policyjnych emerytów przygotowano dogodne warunki, bo poza pensją będą mogli otrzymywać świadczenie emerytalne w całości. Wynagrodzenie będzie zawierało dodatki za stopień i za wysługę lat. Będą też otrzymywali dodatki, takie jak stołeczny czy za służbę w oddziałach prewencji, ale nie będzie świadczenia za długoletnią służbę, przyznawanego po 15 latach, ani świadczenia motywacyjnego po 25 latach, po 28 latach i sześciu miesiącach. Policyjny emeryt w służbie kontraktowej nie otrzyma też nagród jubileuszowych i odprawy. Okres służby kontraktowej nie będzie wliczany do wysługi emerytalnej i nie zmieni podstawy wymiaru emerytury.

– Zatrudnienie byłych policjantów jest ważne dla formacji, bo oni posiadają wiedzę merytoryczną, teoretyczną i interpersonalną. Mają doświadczenie poruszania się w naszej organizacji i znają przebieg informacji, a te są istotne w szkoleniu nowych funkcjonariuszy. Taką wiedzę zdobywa się latami, podczas codziennej służby, i trudno przekazać ją na szkoleniach czy w materiałach edukacyjnych – uzupełnia mł. insp. Pajewska. – Ważnym aspektem służby jest mentoring starszego doświadczonego policjanta wobec rozpoczynającego służbę, bo wtedy młodzi policjanci łatwiej poznają arkana służby i nawiązują silniejszą więź z formacją.

Służba kontraktowa być może nie zmniejszy znacznie liczby wakatów, ale formacja zyska doświadczonych mentorów, dzięki którym wzrośnie wiedza merytoryczna, w tym praktyczna, młodych policjantów nie tylko podczas interwencji na ulicach, lecz także w innych aspektach zadań realizowanych przez Policję.

Krzysztof Chrzanowski

zdj. KWP w Gorzowie Wlkp.