90 lat temu grudzień 1934
W grudniowych numerach tygodnika policyjnego „Na Posterunku” znajdujemy niewiele akcentów nawiązujących do świąt Bożego Narodzenia. Jedynie w numerze 52. z 22 grudnia 1934 r. okładkę zdobi grafika pt. Kolędnicy” autorstwa E. Roszkowskiej, a na drugiej stronie są umieszczone życzenia bożonarodzeniowe, które składa komendant główny Policji Państwowej insp. Janusz Jagrym-Maleszewski.
„Rozkaz nr 636.
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku składam wszystkim podkomendnym serdeczne życzenia.
Komendant Główny Policji Państwowej
(-) Malaszewski
Warszawa, dn. 11 grudnia 1934 r.”.
40 Lat Temu Grudzień 1984
W 51. numerze gazety milicyjnej „W Służbie Narodu” z 23 grudnia 1984 r. czuć świąteczną atmosferę, choć dominują zwykłe tematy artykułów związane z milicyjną codziennością. Świąteczny nastrój tworzą graficzne akcenty w postaci stroików, bombek, świeczek i gałązek choinkowych. Na stronie tytułowej znajdujemy zaś kilka słów od redakcji: „Wszystkim Czytelnikom miłych świąt, spokojnej pracy i dobrego wypoczynku życzy redakcja”.
Więcej o świętach czytamy w stałej rubryce „Panorama”. Tym razem redakcja umieściła tu notki o zwyczajach, obyczajach, historii świąt Bożego Narodzenia w formie cytatów zapożyczonych od etnografów, folklorystów czy też historyków.
I tak, znajdujemy opis Bożego Narodzenia zaczerpnięty z „Encyklopedii staropolskiej” Zygmunta Glogera: „Lata ery chrześcijańskiej liczyły się od dnia narodzin Jezusa Chrystusa. W dniu Bożego Narodzenia styka się więc lato stare z nowym, czyli w mowie dawnych Słowian dwa gody. Stąd powstała nazwa pierwszego miesiąca po tych godach stycznia, i nazwanie świąt Bożego Narodzenia Godami. Jakoż naród polski przez długie wieki inaczej tych świąt nie nazwał. (…) Gody znaczą czas od Bożego Narodzenia do Trzech Króli, w którym wszystkie wieczory nazwano świętemi, wystrzegając się podczas tychże wszelkiej pracy, a tylko spędzając czas na wzajemnych odwiedzinach, ugaszczaniu i śpiewaniu prastarych pieśni, które duchowieństwo postarało się zastąpić jasełkami i kolędami o narodzeniu Jezusa Chrystusa”.
Ciekawa jest notka „O wróżbach wigilijnych” zaczerpnięta z „Obyczajów staropolskich” Zbigniewa Kuchowicza: „W dniu tym panowały różne wróżby, na przykład ciskano ziarnem o powałę; panny i kawalerowie ciągnęli spod obrusa – zielone źdźbło oznaczało ślub w tym karnawale, zwiędłe – oczekiwanie, żółte – staropanieństwo lub pozostanie w stanie kawalerskim (…). Wierzono, że w dniu wigilijnym woda w studniach zamieniała się w wino, że zwierzęta mówią o północy ludzkim głosem, że miłe słowo wybranej przyniesie miłość, podarek lub pomyślność, a wygrana w karty powodzenie przez cały rok”.
O kulturze dawania prezentów świątecznych Luiza D`Alcq w swoim dziele „Zwyczaje towarzyskie w różnych okolicznościach życia stosowane” z 1883 r. pisze tak: „Zwyczaj dawania sobie podarków lub pudełek z cukierkami w drugi dzień Bożego Narodzenia czy w dzień Nowego Roku praktykowany jest wszędzie. (…) Ofiarowując podarek wyższej wartości lepiej go posłać z biletem wizytowym aniżeli przynieść samemu. Przynosi się zwykle tylko kwiaty i cukierki, które mogą być zamknięte, choćby w najzbytkowniejszym pudełku” [pisownia oryg. – przyp. red.].
20 lat temu grudzień 2004
W 48. numerze „Gazety Policyjnej” z 26 grudnia 2004 r. znajdujemy życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia oraz w związku z nadchodzącym nowym 2005 r., przekazane przez ministra spraw wewnętrznych Ryszarda Kalisza, komendanta głównego Policji gen. insp. Leszka Szredera, kapelana Komendy Głównej Policji ks. Jana Kota oraz przewodniczącego ZG NSZZ Policjantów Antoniego Dudę.
I tak: Minister spraw wewnętrznych Ryszard Kalisz życzył: „Spokojnych, zdrowych i rodzinnych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku […] wszystkim Funkcjonariuszkom i Funkcjonariuszom, a także Pracownikom Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Biura Ochrony Rządu. Moje najlepsze życzenia kieruję także do Państwa Rodzin i Przyjaciół oraz wszystkich Czytelników «Gazety Policyjnej»”.
Komendant Główny Policji, gen. insp. Leszek Szreder, poza życzeniami napisał: „Dziękuję Koleżankom i Kolegom Policjantom za dobre wyniki pracy, za ogromny wysiłek włożony w trudną służbę dla polskiego społeczeństwa. Dziękuję Waszym Bliskim za wyrozumiałość, za wsparcie, za budowanie rodzinnych więzi”.
Komendant Główny Policji swoje podziękowania skierował też do funkcjonariuszy służących na misjach zagranicznych: „Osobne, ciepłe i serdeczne życzenia składam wszystkim Koleżankom i Kolegom wypełniającym obowiązki służbowe za granicą”.
Podziękowania zostały także przekazane „[…] Pracownikom Policji za wspomaganie policyjnych służb”, a także „Wszystkim Koleżankom i Kolegom, którzy odeszli ze służby”.
Kapelan KGP ks. Jan Kot wyjaśnia sens świąt Bożego Narodzenia: „Stajemy przed Wielką Tajemnicą Nocy Betlejemskiej, która powraca do nas każdego roku. Stajemy również przed Tajemnicą Słowa, które stało się Ciałem, aby zamieszkać wśród nas, aby Bóg tej nocy pozwolił nam narodzić się na nowo. Chrystus narodzony w ubogiej stajence niech obdarzy Was swoją mocą, zdrowiem, radością oraz wspiera w codziennym trudzie”.
Na koniec przewodniczący ZG NSZZ Policjantów Antoni Duda życzył czytelnikom: „Niech nadchodzący 2005 rok pozwoli nam z ufnością spojrzeć w przyszłość, pokonać wszelkie trudności. Niech odkryje nowe nadzieje oraz spełni wszystkie marzenia”.
Karol Karasiewicz
Wydział Edukacji Historycznej Gabinet Komendanta Głównego Policji KGP
Po więcej informacji historycznych wejdź tutaj