Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Eksperci w swojej dziedzinie

Młody mężczyzna obnażył się, a potem użył wulgarnych słów w miejscu publicznym. Sprawa trafiła na wokandę. Policjant z jednostki w Pcimiu wygłaszał przemówienie końcowe, przedstawiając rodzaj wykroczeń i wnosząc o wymiar kary. Dla oskarżyciela publicznego takie zadanie nie jest szczególnie trudne, chyba że ma tylko dwanaście minut na przygotowanie mowy.

Krótki czas na przygotowanie wynikał z wyjątkowych okoliczności, bo mowę wygłaszał uczestnik finału IV Ogólnopolskiego Konkursu dla Policjantów – Oskarżycieli Publicznych, który tylko się wcielał w rolę funkcjonariusza z Pcimia. Historia została specjalnie przygotowana do jednej z trzech konkurencji etapu krajowego konkursu zorganizowanego w CSP w Legionowie.

Etapy

Zanim policjanci stali się uczestnikami finału konkursu w CSP w Legionowie, musieli udowodnić, że są najlepsi w konkurencji na etapie powiatowym. Przystąpiło do niego ponad trzy tysiące funkcjonariuszy, którzy w 40 minut musieli odpowiedzieć na 40 pytań typu zamkniętego. Konkurencja KP 1 wymagała znajomości przepisów prawa, szczególnie w zakresie ustaw Kodeksu wykroczeń, Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego i ustawy Prawo o ruchu drogowym. Kolejnym wyzwaniem dla zwycięzców etapu w powiatach były eliminacje wojewódzkie/stołeczne obejmujące dwie konkurencje. W KW 1 (konkurencji wojewódzkiej) trzeba było odpowiedzieć na 50 pytań w 50 minut. Konkurencja KW 2 polegała na analizie w 40 minut akt lub akt czynności wyjaśniających albo postępowania sądowego w sprawach o wykroczenia i znalezieniu w nich błędów formalnych i merytorycznych. Tegoroczne zmagania wojewódzkie były inne w porównaniu z trzema poprzednimi edycjami, bo w każdym z województw zwycięzcami były dwie osoby. Łącznie w etapie krajowym wystartowały 34 osoby tworzące 17 drużyn reprezentujących 16 komend wojewódzkich Policji i Komendę Stołeczną Policji.

Finał

Finał IV Ogólnopolskiego Konkursu dla Policjantów – Oskarżycieli Publicznych pod patronatem Komendanta Głównego Policji nadinsp. Marka Boronia zorganizowany w CSP w Legionowie rozpoczął się 25 listopada 2024 r. Zawody otworzył I zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Roman Kuster, podkreślając, że konkurs jest ważnym przedsięwzięciem podnoszącym kwalifikacje zawodowe służby prewencyjnej. – Każdy wniosek trafiający przed oblicze sądu wymaga od oskarżyciela publicznego wykazania się dużymi umiejętnościami, a wy jesteście grupą, która jest dowodem na to, że macie specjalistyczną wiedzę oraz doświadczenie policyjne – mówił.

Zaraz po inauguracji zawodnicy rozpoczęli pierwszą konkurencję, czyli pisemną analizę dokumentu procesowego pod kątem błędów formalnych i merytorycznych. Na pracę z materiałami przeznaczono 40 minut, ale zwyciężczyni uporała się z błędami szybciej. Konkurencję KK 2 wygrała mł. asp. Justyna Kawecka z KPP w Nowej Soli. Kolejny dzień stał pod znakiem wymagającej konkurencji KK 1. Uczestnicy mieli za zadanie zapoznać się z materiałem procesowym w zaledwie 12 minut i wygłosić przemówienie końcowe przed sędzią, przy przeszkadzającym obwinionym i znudzonym obrońcy. Komisja oceniała nie tylko przemowę, kwalifikację wykroczeń i proponowany wymiar kary, lecz także postawę ciała, siłę i modulację głosu, kontakt wzrokowy, błędy językowe, a nawet oddech. Zawodnicy przyznali później, że ta konkurencja była najbardziej stresująca, bo w realnej sytuacji mają więcej czasu na przygotowanie. Jednak uczestnikom wystarczał znacznie krótszy czas na przemowę niż regulaminowe dziesięć minut. Konkurencję wygrał asp. Michał Biegański z KP w Chełmży. Ostatni dzień konkursu rozpoczął się trzecią konkurencją, czyli testem wiedzy składającym się z 50 zamkniętych pytań dotyczących znajomości przepisów prawa. Tym razem najlepsza była asp. szt. Monika Pacześ z KPP w Bełchatowie, która wyprzedziła policjantki z drugiego i trzeciego miejsca, tylko o chwilę wcześniej oddając wypełniony test.

Zwycięzcy

Trzy konkurencje w trzy dni wyłoniły zwycięskie drużyny i najlepszych oskarżycieli publicznych w polskiej Policji spośród 34 policjantów służby prewencyjnej reprezentujących komendy wojewódzkie oraz Komendę Stołeczną Policji. – Gratuluję zwycięzcom, ale także wszystkim uczestnikom, bo to, że jesteście tutaj, czyni was ekspertami w waszej dziedzinie. Jesteście najlepsi w województwach – mówił podczas ceremonii zakończenia konkursu dyrektor Biura Prewencji KGP insp. Robert Kumor. – Bądźcie dumni, że reprezentujecie polską Policję w sprawach o wykroczenia przed sądami rejonowymi. Jednocześnie chcę prosić, abyście byli ambasadorami tego konkursu, bo poza możliwością sprawdzenia swoich umiejętności i wiedzy, poza nagrodami, odznakami i pucharami, zwycięzcy indywidualni mają szansę zostać skierowani poza kolejnością na studia I i II stopnia do Akademii Policji w Szczytnie oraz na szkolenie oficerskie.

W klasyfikacji drużynowej zwyciężyli reprezentanci KWP w Lublinie: mł. asp. Małgorzata Uszko (KPP w Hrubieszowie) i asp. Krzysztof Sykut (KPP w Lubartowie). Na drugim miejscu uplasowali się policjanci z województwa kujawsko-pomorskiego: asp. Michał Biegański (KP w Chełmży) i mł. asp. Ewa Komasińska (KPP w Nakle nad Notecią). Trzecie miejsce zajęły policjantki reprezentujące województwo lubuskie: mł. asp. Justyna Kawecka  (KPP w Nowej Soli) i mł. asp. Martyna Krzymińska (KMP w Gorzowie Wielkopolskim).

Najlepsi policjanci – oskarżyciele publiczni w klasyfikacji indywidualnej:  I miejsce – mł. asp. Małgorzata Uszko z KPP w Hrubieszowie – reprezentantka KWP w Lublinie, II miejsce – asp. Michał Biegański z KP w Chełmży – reprezentant KWP w Bydgoszczy i III miejsce – sierż. szt. Alina Wasztyl z KMP w Bielsku-Białej – reprezentantka KWP w Katowicach.

KRZYSZTOF CHRZANOWSKI

zdj. Krzysztof Chrzanowski

mł. asp. Małgorzata Uszko

– Uczestnictwo w konkursie jest dla mnie ważne. Możemy się zaprezentować i pokazać naszą pracę. Nawiązujemy kontakty i wymieniamy się doświadczeniami, a to jeszcze bardziej buduje naszą motywację. Cieszę się, że w czwartej edycji konkursu zdobyłam pierwsze miejsce, szczególnie że sumiennie się przygotowywałam i liczyłam na podium.

W zeszłym roku niewiele brakowało, bo zajęłam czwarte miejsce. Tegoroczna edycja jest ważna też dlatego, że zajęliśmy pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej, reprezentując województwo lubelskie.

Chcę podziękować wszystkim, którzy pomagali mi przy przygotowaniach do konkursu. Jestem dumna, że mogłam reprezentować swoją komendę i policję lubelską.
Zwyciężczyni IV Ogólnopolskiego Konkursu dla Policjantów – Oskarżycieli Publicznych jest w Policji od 2016 r. Rok później dołączyła do zespołu ds. wykroczeń WP KPP w Hrubieszowie i odnajduje się w tej pracy.

Poza służbą jest miłośniczką kotów, gra na gitarze i skrzypcach.