Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Decydowały pojedyncze punkty

Po raz siódmy, przez dwa dni, 8–10 października br., w Szkole Policji w Pile siedemnaście drużyn wyłonionych w garnizonowych eliminacjach rywalizowało o tytuł najlepszych w służbie kryminalnej.

W tym konkursie, oprócz doświadczenia policyjnego, precyzji, znajomości prawa i szybkiego myślenia, liczą się również interdyscyplinarne umiejętności. Tu praktyka spotyka się z wiedzą. O finałowych punktach potrafiły jednak zadecydować konkurencje równie ważne w codziennej służbie, takie jak strzelanie dynamiczne i udzielanie pierwszej pomocy.

Bogactwo konkurencji

Na miejscu zdarzenia znaleziono mężczyznę z obrażeniami głowy i klatki piersiowej, którego szybko przewieziono do szpitala. Mężczyzna, właściciel kantoru wymiany walut, utracił w wyniku zdarzenia nieznaną sumę pieniędzy. Zadaniem drużyn były m.in. ujawnienie i zabezpieczenie wszystkich śladów kryminalistycznych, przeprowadzenie oględzin, sporządzenie szkicu miejsca zdarzenia oraz dokumentacji fotograficznej. Taki był scenariusz kluczowej konkurencji, która odbywała się na Bulwarach Châtelleraut, bezpośrednio za szkołą, w pięknym otoczeniu rzeki Gwdy.

W skład każdej drużyny wchodziło czterech funkcjonariuszy: policjant nadzorujący pracę dochodzeniowo-śledczą, policjant dochodzeniowo-śledczy, funkcjonariusz operacyjno-rozpoznawczy i technik kryminalistyki. Każdy zespół mógł się sprawdzić zarówno drużynowo, w parach, jak i indywidualnie. Konkurs obejmował bowiem kilka konkurencji: oprócz sprawdzianu umiejętności na miejscu zdarzenia dla wszystkich zawodników, uczestnicy wzięli również udział w sprawdzianie wiedzy zawodowej i praktycznej dla poszczególnych kategorii przeprowadzanym w formie testu i kazusu obejmującego zakres prawa karnego materialnego i prawa karnego procesowego oraz wewnętrznych, policyjnych aktów prawnych regulujących pracę dochodzeniowo-śledczą, operacyjno-rozpoznawczą, a także form dokumentowania czynności procesowych z udziałem technika kryminalistyki. Sprawdzian umiejętności strzeleckich i udzielania pierwszej pomocy okazał się w tym roku bardzo istotny, bo zaważył na ostatecznych wynikach.

Kobiety na podium

Podczas zawodów sędziowie oceniający poszczególne konkurencje twierdzili, że uczestnicy reprezentują bardzo wysoki i wyrównany poziom. Skrupulatność, dokładność i dbałość o szczegóły – cechy przypisywane kobietom, w tym roku zdecydowanie zatriumfowały, bo na podium w indywidualnych kategoriach stanęły cztery policjantki. O tym, jak zacięte i wyrównane było współzawodnictwo, świadczy punktacja. Między pierwszym i drugim miejscem różnica wyniosła zaledwie pół punktu.

Na uroczystość zakończenia konkursu przybyła kadra kierownicza Policji z zastępcą Komendanta Głównego Policji nadinsp. dr. Tomaszem Michułką, który podziękował komendantom wojewódzkim za przeprowadzenie eliminacji wojewódzkich i wszystkim biorącym udział w organizacji konkursu. Komendant podkreślił również, że konkurs służby kryminalnej to doskonała motywacja do podnoszenia kwalifikacji zawodowych, a także okazja do konfrontacji swojej wiedzy i umiejętności z innymi uczestnikami. Konkurs to świetny przykład współpracy, miejsce wymiany doświadczeń i rywalizacji na najwyższym poziomie.

Uczestnicy i zaproszeni goście wysłuchali z zainteresowaniem wykładu kom. w st. spocz. dr. Pawła Leśniewskiego – biegłego sądowego z zakresu identyfikacji i ujawniania śladów entomologicznych pt. „Entomoskopia w praktyce techniki kryminalistycznej”.

Organizatorami konkursu były: Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji, Biuro Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej KGP, Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji oraz Szkoła Policji w Pile.

Honorowy patronat nad konkursem objął minister spraw wewnętrznych i administracji.

Izabela Pajdała

zdj. autor

KLASYFIKACJA GENERALNA

Tytuł najlepszej drużyny służby kryminalnej wywalczył zespół z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Na II miejscu uplasowała się drużyna z Komendy Wojewódzkiej Policji z s. w Radomiu, a na III – Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach.

W klasyfikacji indywidualnej najlepszym policjantem sprawującym nadzór nad pracą dochodzeniowo-śledczą została kom. Aleksandra Skwierawska z KWP w Gdańsku, II miejsce zajął podinsp. Adam Bujalski z KWP z s. w Radomiu, III miejsce podkom. Marcin Szpin z KWP w Katowicach.

Najlepszym policjantem dochodzeniowo-śledczym została sierż. szt. Anita Gancarz z KWP w Poznaniu, II miejsce zajął st. asp. Krzysztof Konopa z KWP w Gorzowie Wlkp., a III miejsce – asp. Piotr Kuk z KWP w Kielcach.

W kategorii najlepszy policjant operacyjno-rozpoznawczy na podium znaleźli się kolejno funkcjonariusze z KWP w Katowicach, Lublinie i Bydgoszczy.

Najlepszym technikiem kryminalistyki okazała się st. asp. Magdalena Chrzczonowicz z KWP w Bydgoszczy. II miejsce zajął asp. Sławomir Koczwarski z KWP w Gorzowie Wlkp., a III – asp. Izabela Lipska z Komendy Stołecznej Policji.