Od 22 do 25 października w Szkole Policji w Katowicach trwał XIV Finał Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych „Dzielnicowy Roku”. Konkurs, w którym biorą udział przedstawiciele wszystkich komend wojewódzkich, cieszy się dużym prestiżem, szczególnie wśród funkcjonariuszy pełniących służbę w pionie prewencji. Dzielnicowym może zostać funkcjonariusz, który wyróżnia się ponadprzeciętną znajomością przepisów prawa, ale także wysokim poziomem kompetencji społecznych. O dzielnicowych, którzy dotarli do finału konkursu „Dzielnicowy Roku”, pamięta się w ich macierzystych jednostkach latami, bo jest to znaczące osiągnięcie. Wielu dzielnicowych, którzy dotarli wysoko w konkursowych zmaganiach, to późniejsi kierownicy rewirów, dyżurni, kierownicy i naczelnicy wydziałów prewencji. Wśród ekspertów czuwających nad prawidłowym przebiegiem tegorocznej edycji zawodów znaleźli się oficerowie, którzy nie tak dawno temu sami brali udział w finałach „Dzielnicowego Roku”.
Przygotowania do zawodów
We wtorek 22 października na terenie Szkoły Policji w Katowicach stawiło się 17 pięcioosobowych drużyn, które dotarły do finału. Funkcje kierownika każdej z drużyn pełnił naczelnik wydziału prewencji właściwej KWP/KSP wspomagany przez opiekuna drużyny. Każda drużyna liczyła trzech zawodników. W jej skład wchodził kierownik rewiru dzielnicowych wyłoniony w finale zawodów w województwach oraz dwóch dzielnicowych, także finalistów etapów wojewódzkich. Gdy tylko zawodnicy zostali zakwaterowani i zjedli kolację, otrzymali pierwsze zadanie do realizacji – porządnie się wyspać przed pierwszym dniem zmagań. W tym samym czasie sędzia główny zawodów kierownik Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego nadkom. Michał Stępień przewodniczył losowaniu kolejności startu drużyn w pięciu konkurencjach, które odbyły się w trakcie kolejnych trzech dni.
Dzień pierwszy
23 października komendant Szkoły Policji w Katowicach insp. Rafał Stanisławski oficjalnie otworzył XIV finał konkursu „Dzielnicowy Roku”. Już kilka kwadransów później pierwsi dzielnicowi przystąpili do konkurencji o nazwie „Podstawowe czynności służbowe”. Założenie konkurencji było następujące: dzielnicowy podejmuje interwencję w placówce publicznej, w której trwa awantura między kobietą i mężczyzną, pary w trakcie rozwodu, w tle mamy sytuację przemocową, wprowadzanie w błąd co do miejsca zamieszkania, prowokujące zachowanie agresywnego mężczyzny, do tego aktywny zakaz zbliżania się do kobiety m.in. w miejscu jej pracy. Wszystkie te fakty interweniujący dzielnicowy musi ustalić sam i przeprowadzić interwencję zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Konkurencja druga – pierwsza pomoc
Na miejscu zdarzenia dzielnicowy zastaje nieprzytomną osobę, niereagującą na głos, na pierwszy rzut oka nie widać jednak żadnych urazów. Poszkodowany oddycha, jednak w przypadku prawidłowo przeprowadzonego badania urazowego okazuje się, że ma ranę brzucha z widocznym wytrzewieniem, które należy prawidłowo opatrzyć. W trakcie traci oddech. Kończący tę konkurencję dzielnicowi wychodzili z sali symulacyjnej spoceni, bo w tym zadaniu znalazło się oczywiście miejsce na resuscytację. W czasie, gdy dzielnicowi zmagali się w pierwszych dwóch konkurencjach, kierownicy rewirów dzielnicowych walczyli o punkty na strzelnicy. Najwięcej punktów (46) zdobył asp. szt. Grzegorz Krajewski z KWP w Katowicach, 45 punktów trafiło do KWP w Szczecinie za sprawą asp. szt. Pawła Piwoniego. Żaden z pozostałych 15 kierowników rewirów nie przekroczył sumy 40 punktów w tej konkurencji.
Dzień drugi
Tego dnia sędziowie zawodów oceniali kompetencje dzielnicowych podczas obsługi interesanta. Scenka była bardzo ciekawa i perfekcyjnie odegrana, ale też wielowątkowa i skomplikowana. Policjant musiał pokazać, że nie tylko doskonale zna przepisy z zakresu wielu ustaw, lecz także, że potrafi budować atmosferę życzliwości, budzić zaufanie i wskazać drogę w kierunku wyjścia z trudnych sytuacji. Po zaliczeniu tej konkurencji policjanci przechodzili na strzelnicę, gdzie sprawdzano ich umiejętności w posługiwaniu się bronią palną. Kierownicy dzielnicowych tego dnia zmagali się z zadaniami z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz analizy dokumentacji służbowej.
Dzień finałowy
Piątek, 25 października, był dniem najbardziej napiętym, bo wszystko mogło się jeszcze wydarzyć. Zawodnicy odczuwali już duże zmęczenie, a w takim stanie najłatwiej popełnia się błędy. Niepowodzenie w gronie liderów w jednej choćby konkurencji mogło dać szansę na zwycięstwo policjantom lub drużynom, które jeszcze rano były poza widokami na miejsce na podium. Zaczęło się już o 7.30 rano od testu wiedzy, który pisali i dzielnicowi, i kierownicy. A potem zostało już tylko czekać na ogłoszenie ostatecznych wyników.
W gali finałowej wzięli udział m.in.: zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. dr Rafał Kochańczyk, poseł na Sejm RP Mateusz Bochenek, komendant Szkoły Policji w Katowicach insp. Rafał Stanisławski, zastępca dyrektora Biura Prewencji insp. Piotr Kulesza, prezydent Miasta Katowice dr Marcin Krupa, przedstawiciele jednostek szkoleniowych Policji oraz drużyn, które wzięły udział w zawodach. Na zakończenie do wszystkich uczestników zawodów zwrócił się zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. dr Rafał Kochańczyk, który powiedział m.in., że w tych zawodach nie ma przegranych i nawet ci, którzy zajęli ostatnie miejsca, należą do ścisłego grona najlepszych dzielnicowych i kierowników dzielnicowych w kraju.
Gratulujemy wszystkim zawodnikom i czekamy na przyszłoroczną edycję zawodów.
Werdykt
I miejsce oraz tytuł „Dzielnicowego Roku” zdobył
sierż. Konrad Konca
KSP (KPP w Mińsku Mazowieckim)
To pierwszy raz, gdy najważniejszy puchar tych zawodów trafił do stołecznej komendy.
II miejsce
sierż. szt. Dariusz Wądolny
KWP w Krakowie (KMP w Krakowie)
III miejsce
sierż. szt. Mariusz Szubert
KWP w Poznaniu (KPP w Międzychodzie)
Najlepsi kierownicy rewirów dzielnicowych
I miejsce
mł. asp. Paweł Burda
KWP w Lublinie (KMP w Chełmie)
II miejsce
asp. szt. Grzegorz Krajewski
KWP w Katowicach (KPP w Wodzisławiu Śląskim)
III miejsce
asp. Rafał Piotrowski
KWP w Kielcach (KPP w Staszowie)
I miejsce
Komenda Stołeczna Policji
II miejsce
Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie
III miejsce
Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach
Tomasz Dąbrowski
zdj. SP w Katowicach