O palmę pierwszeństwa konkurowały również m.in. Jamka, Janisa, Kimon, Kodak, Leon, Luzak, Miara, Mir, Mutacja, Obi, Ognik, Orbita, Palnik, Patek, Rafa, Rekon, Rewia, Roma, Rygor, Ryk, Skuter, Sopel, Szaga, Szeldon, Szum i Teza. Każdy z nich to osobny charakter, wszystkie jednak były wpatrzone w swoich przewodników jak w obrazek.
I nic dziwnego, bo „na przewodników psa policyjnego nadają się tylko najwybitniejsi z wywiadowców, posiadający spory zasób doświadczenia, inteligencji, znajomość wszystkich zadań służby śledczej, zimną krew, energię i samodzielną szybką decyzję, biorąc pod uwagę, że od przewodnika psa pol. wymagają często samodzielnego rozwiązania zadań trudnych, połączonych z niebezpieczeństwem” – słowa twórcy kynologii policyjnej kom. Alojzego Grimma z podręcznika „Jak używać psy policyjne?” z 1922 r. nic nie tracą na znaczeniu, nawet po stu latach.
Krok w krok
Uroczystego otwarcia zawodów w asyście kierownika Zakładu Kynologii Policyjnej nadkom. Pawła Kreczmańskiego dokonał zastępca komendanta CSP w Legionowie insp. Tomasz Rylski. Podczas inauguracji był również obecny zastępca dyrektora Biura Prewencji KGP insp. Robert Kulesza. Tego pierwszego dnia wszyscy z ciekawością obserwowali rywalizację 37 policjantów przewodników i ich czworonożnych partnerów.
Do kynologicznych zmagań o indywidualne i drużynowe miejsca na podium przystąpili najlepsi przewodnicy psów służbowych do wyszukiwania zapachów narkotyków oraz przewodnicy psów do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych, wyłonieni w eliminacjach na szczeblach wojewódzkich. Choć dla nas to niewyobrażalne, w psim mózgu może być zakodowanych aż 600 tysięcy różnych zapachów, które zwierzę świetnie rozróżnia, kojarząc je z konkretnymi osobami, miejscami czy sytuacjami. W tegorocznych mistrzostwach, oprócz pracy węchowej psa i wiedzy przewodnika, dużą wagę przywiązywano do komunikacji przewodnik – pies. Zwracano uwagę na to, czy dotrzymują sobie kroku. Stres jednak potrafił czasem zrobić swoje.
Finał mistrzostw obejmował następujące konkurencje:
– test wiedzy;
– ogólne posłuszeństwo psa, w tym: marsz z psem przy nodze, bieg z psem przy nodze, zatrzymywanie psa w biegu, zatrzymywanie psa w marszu w pozycji „siad”, zatrzymywanie psa w marszu w pozycji „waruj”, pozostawanie psa, a także pokonanie ściany, tunelu, kładki oraz drabiny;
– pracę węchową psów służbowych do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych / narkotyków, w tym: szukanie zapachu materiału wybuchowego / narkotyku w środkach komunikacji masowej lub transportu towarowego, w bagażach oraz pomieszczeniach;
– sprawdzian praktycznych umiejętności udzielania pomocy poszkodowanym.
Nieodzownym elementem wszystkich zawodów policyjnych jest oczekiwana i doceniana przez zawodników wymiana doświadczeń podczas takich corocznych spotkań. To również świetne miejsce i czas na doskonalenie zawodowych umiejętności. Choć w serdecznej atmosferze, czterodniowa rywalizacja podczas konkurencji była jednak zacięta. W mistrzostwach na zasadach honorowego uczestnictwa wzięli udział przedstawiciele Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej oraz Służby Ochrony Państwa.
Mistrzowski finał
Podczas uroczystego podsumowania finału XXI Mistrzostw Kynologicznych Policji głos zabrał komendant Centrum Szkolenia Policji insp. Ryszard Jakubowski:
– Wieloletnia historia tych zawodów, które na dobre wpisały się w tradycję przedsięwzięć organizowanych przez Centrum Szkolenia Policji, jest dla nas powodem do dumy i zawodowej satysfakcji. Chciałbym podkreślić, że Centrum Szkolenia Policji to jedyna szkoła policyjna, która zajmuje się kształceniem policjantów przewodników psów służbowych, a także tresurą psów służbowych wykorzystywanych w polskiej Policji.
Gratulacje i wyrazy uznania dla wszystkich zaangażowanych w organizację i uczestnictwo w zawodach kynologicznych złożył za pośrednictwem listu również sekretarz stanu w MSWiA Czesław Mroczek: „Dzisiaj mamy doskonałą okazję do wyrażenia słów uznania dla przewodników psów służbowych za wysiłek zawodowy oraz zaangażowanie w codzienną służbę, wymagającą często osobistych wyrzeczeń. Ta wyjątkowa impreza to nie tylko rywalizacja sportowa, ale przede wszystkim okazja do doskonalenia kwalifikacji zawodowych przewodników oraz sprawności użytkowej psów służbowych, które były i nadal będą skutecznym środkiem w przeciwdziałaniu i zwalczaniu przestępczości, zwłaszcza w wyszukiwaniu zapachów narkotyków i materiałów wybuchowych”.
Finał podsumował również insp. Robert Kumor: – Tak naprawdę zwycięzcami jesteście wszyscy. Reprezentujecie grono 650 przewodników psów służbowych polskiej Policji, którzy na co dzień opiekują się 850 psami służbowymi. Jesteście najlepsi spośród najlepszych, za co wam dziękuję.
Na podium
Specjalne wyróżnienie trafiło do dwóch przewodników, którzy zdobyli największą liczbę punktów wśród przewodników psów do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych: asp. szt. Tomasz Bendyk z psem Oksza z KWP we Wrocławiu, a wśród przewodników psów do wyszukiwania zapachów narkotyków: sierż. szt. Rafał Bródka z psem Muszla z KWP w Poznaniu.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a organizatorom dziękujemy za możliwość uczestnictwa w mistrzostwach i dokumentowania współpracy tych wyjątkowych duetów. Honorowy patronat nad mistrzostwami objęli minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak oraz Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Boroń.
Zwycięzcy
W klasyfikacji drużynowej
1. miejsce zajęła drużyna z KWP w Poznaniu w składzie: st. asp. Krzysztof Tomaczak– kierownik drużyny, sierż. szt. Mateusz Skorzybót z psem Rukola, sierż. szt. Rafał Bródka z psem Muszla.
2. miejsce zajęła drużyna z KWP w Katowicach w składzie: asp. szt. Łukasz Brzeziński– kierownik drużyny, asp. Piotr Danielczyk z psem Rewis, asp. szt. Dariusz Krasoń z psem Naga.
3. miejsce zajęła drużyna z KWP we Wrocławiu w składzie: nadkom. Marek Mycek– kierownik drużyny, asp. szt. Tomasz Bendyk z psem Oksza, asp. Kamil Kempa z psem Melisa.
W klasyfikacji indywidualnej zostali nagrodzeni:
1. miejsce - asp. szt. Tomasz Bendyk z psem Oksza z KWP we Wrocławiu.
2. miejsce - asp. Piotr Danielczyk z psem Rewis z KWP Katowicach.
3. miejsce - asp. szt. Paweł Pikała z psem Seler z KWP zs. w Radomiu.
Izabela Pajdała
zdj. autor