Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Wiosna na sportowo

W tym roku akcja charytatywna na rzecz Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach „Wiosna na sportowo” ruszyła 15 maja 2024 r. Potrwa do 16 czerwca do godz. 23.59. Kto nie wziął udziału, ma jeszcze szansę.

Wystarczy pół godziny aktywności, aby połączyć przyjemne z pożytecznym i wspomóc rodziny poległych policjantów. Akcja jest skierowana nie tylko do funkcjonariuszy i pracowników Policji, ale także do wszystkich ludzi dobrej woli powyżej 18. roku życia, którym nieobojętny jest los osieroconych dzieci i wdów po stróżach prawa.

Najpierw trzeba zarejestrować się na stronie www.zapisyonline.pl. Opłata startowa to minimum 35 , ale z doświadczenia wiadomo, że wielu ludzi wpłaca większe kwoty. Każda złotówka zostanie spożytkowana dla dobra policyjnych wdów i sierot. Po rejestracji uczestnik otrzymuje wirtualny numer startowy, a na zakończenie także certyfikat uczestnictwa w przedsięwzięciu. Teraz każdy już w dowolnym miejscu przez co najmniej 30 minut musi pokonać dowolny dystans w wybrany przez siebie sposób. Mogą to być wycieczka rowerowa, bieg, jazda na rolkach, pływanie, spływ kajakiem czy zwykły spacer. Ważne, by aktywność była udokumentowana zdjęciami lub odnotowaniem w aplikacjach, które liczą czas i kilometry pokonanego dystansu.

15 maja przed południem grupa biegaczy, która chciała wspólnie zainicjować akcję, zjawiła się na stadionie Agrykoli w Warszawie. Na starcie półgodzinnego biegu stanęli m.in.: zastępca komendanta głównego Policji nadinsp. Rafał Kochańczyk, dyrektor Gabinetu Komendanta Głównego Policji insp. Robert Żółkiewski i dowódca Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” insp. Łukasz Pikuła. Do zebranych zwrócił się przewodniczący Rady Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach nadinsp. w st. spocz. Władysław Padło, który podziękował za wsparcie dla osieroconych policyjnych rodzin. – Piękny, słoneczny, wiosenny dzień, pogoda zachęca, aby podnosić kulturę fizyczną – powiedział generał Władysław Padło. – Można biegać, oddawać się innym sportom, a jeśli to się robi także z tej okazji, że można wesprzeć osoby potrzebujące, tym bardziej jest to godne pochwały. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować państwu oraz kierownictwu Komendy Głównej Policji za przychylność dla tego przedsięwzięcia.

W podobnym tonie krótką przemowę wygłosił zastępca komendanta głównego Policji. – Myślę, że w tym gronie nie ma nikogo, kto nie słyszałby o kimś albo nawet nie znał osób, które zginęły na służbie lub odniosły rany – zabrał głos nadinsp. Rafał Kochańczyk. – Każda inicjatywa, która przyczynia się do wsparcia fundacji, jest bardzo ważna, a ta szczególnie zasługuje na wielkie brawa, bo jeszcze propaguje aktywność fizyczną.

Policyjni sportowcy przez pół godziny biegali wokół Kanału Piaseczyńskiego, wspięli się także na schody prowadzące do Zamku Ujazdowskiego, a zakończyli bieg na stadionie Agrykoli. Byli też zwolennicy spokojniejszej aktywności. Zenon Parchimowicz i Dorota Książak z fundacji przez pół godziny spacerowali wokół kanału. Podkreślamy – forma aktywności jest dowolna, trzeba tylko otworzyć serca i portfele. Wszystko dla rodzin poległych policjantów.

Akcja charytatywna „Wiosna na sportowo” została przygotowana wspólnie przez Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach oraz Gabinet Komendanta Głównego Policji.

Paweł Ostaszewski

zdj. autor