Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Bajkowy Dzień Dziecka w KPRM

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów już po raz dziesiąty zorganizowała uroczyste obchody Dnia Dziecka na terenie swojego ogrodu. I jak co roku jedno ze stoisk należało do Policji.

Wydarzenie zorganizowane pod hasłem „Bajkowy ogród” wystartowało 1 czerwca punktualnie o godz. 10.00. Jako pierwszy z dziećmi przywitał się prezes Rady Ministrów Donald Tusk, który osobiście otworzył bramę. Początek imprezy był wyrazisty, głośny i kolorowy. Dzieci doskonale wiedziały, że premier to ktoś bardzo ważny i przez pierwsze pół godziny dziesiątki z nich zrobiły z Donaldem Tuskiem selfie. Kilka minut po otwarciu bramy do premiera dołączył minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak. Następnie szef MSWiA zaczął zwiedzać stoiska – jedno z pierwszych, do których podszedł, było to przygotowane przez Policję.

Gabinet Komendanta Głównego Policji, Biuro Prewencji KGP i Komenda Stołeczna Policji zaprosiły najmłodszych do udziału we wspólnej zabawie, której celem było m.in. wzbogacenie wiedzy dzieci na temat tego, jak unikać współczesnych zagrożeń, np. związanych z surfowaniem w sieci czy kontaktem ze spotkanymi tam nieznajomymi. Dużym zainteresowaniem cieszyły się okulary symulujące zaburzenia widzenia (jak pod wpływem alkoholu), konkursy promujące bezpieczne zachowania oraz profilaktyczne gadżety. Do zapoznania się z techniką zbierania śladów kryminalistycznych oraz zawartością swojej tajemniczej walizki zachęcał policjant z Laboratorium Kryminalistycznego KSP. Wśród najmłodszych dzieci furorę robiły spacerujące wśród nich maskotki, czyli funkcjonariusze Zebra z KWP zs. w Radomiu, Ryś z KPP w Mińsku Mazowieckim oraz Łoś z KPP w Wyszkowie. Były takie momenty, że do wymiany uścisków z każdym z nich i zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia dzieci musiały poczekać w kolejce. Na najmłodszych czekały także kolorowanki, pluszowe misie, komiksy oraz miniaturowe radiowozy. Nie zabrakło oczywiście prawdziwych nowoczesnych motocykli służbowych, radiowozu czy specjalistycznego pojazdu przeznaczonego do obsługi wypadków drogowych.Jedną z większych atrakcji był bez wątpienia potężny pojazd opancerzony „TUR” wykorzystywany przez Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Warszawie. Osoby, którym udało się wdrapać na pokład tego kolosa, czekała niespodzianka: w pojeździe był nie kto inny jak sam komendant główny Policji insp. Marek Boroń, z którym można było w tych niecodziennych okolicznościach porozmawiać i zrobić z nim zdjęcie. Oczywiście okazji do zrobienia selfie z najważniejszym policjantem w kraju było więcej, gdyż komendant główny Policji przez jakiś czas spacerował jeszcze po terenie ogrodu KPRM.

Ostatnią niespodzianką, jaką dla odwiedzających przygotowała nasza formacja, był koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Policji pod batutą kapelmistrza mł. insp. Janusza Trzepizura w asyście tamburmajora nadkom. Jakuba Pietruchy. Orkiestra zagrała perfekcyjny koncert. Mimo że w jego połowie spadł dość obfity, choć ciepły deszcz, widzowie wysłuchali muzyki do samego końca i nagrodzili członków orkiestry gromkimi brawami. Było kolorowo, różnorodnie, pogoda dopisała, a atmosfera była znakomita. Pod rządami dzieci gościom ogrodów KPRM nie zabrakło lemoniady, waty cukrowej, gofrów, popcornu ani lodów. Dzień Dziecka 2024 należy zaliczyć do udanych.

Tomasz Dąbrowski

zdj. autor