Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Odznaczeni za narażenie życia

Medal imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja to wyjątkowe odznaczenie przyznawane policjantom za podjęcie poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia oraz za podjęcie w czasie służby czynności ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia.

Dla policjanta, któremu medal zostanie nadany, przewidziano dodatkowe uhonorowanie przez podwyższenie emerytury o 1 procent podstawy wymiaru oraz możliwość otrzymania nagrody pieniężnej.

mł. asp. Agnieszka Chodzicka

Dym był wszędzie. Nie widziała własnych dłoni. Tuż przy podłodze, dotykiem, szukała wyjścia. Na granicy świadomości, znalazła tylne drzwi… Mł. asp. Agnieszka Chodzicka i sierż. Damian Majda z KPP w Pabianicach pełnili służbę patrolową. Dostrzegli dym nad dachem kamienicy. Mł. asp. Chodzicka zgłosiła podjęcie akcji i ruszyli. Na parterze budynku, w jednym z mieszkań, zastali rodzinę w trakcie obiadu, nieświadomych płonącego dachu. Majda wyprowadził matkę z córką, a Chodzicka usiłowała ewakuować mężczyznę pragnącego ratować dobytek. Dym gęstniał z każdą sekundą. Poruszali się po omacku. Domownik odnalazł drogę do drzwi frontowych, ale policjantka została odcięta. Ostatecznie znalazła tylne wyjście, ratownicy podali jej tlen i zabrali do szpitala. Z narażeniem życia uratowała rodzinę z pożaru i za to została odznaczona medalem im. podkom. Policji Andrzeja Struja. Mł. asp. Agnieszka Chodzicka wstąpiła do Policji w 2007 r. Od początku pracuje w KPP w Pabianicach, wcześniej w OPI, gdzie uczestniczyła w wielu akcjach. Zapamiętała mężczyznę, którego odwiodła od targnięcia się na własne życie, i który po latach dziękował za pomoc. Poza służbą pomogła seniorowi, który upadł na pasach, bo spadł mu poziom cukru we krwi. Policjantka obecnie służy w wydziale dochodzeniowo-śledczym. Honorowo oddaje krew, lubi jeździć konno.

sierż. Damian Majda

Sierż. Damian Majda jest w Policji od 2020 r. Po kursie podstawowym w Pile rozpoczął pracę w KPP w Pabianicach. Na początku pełnił służby patrolowe w OPI, później był dzielnicowym w KP w Ksawerowie, a w 2024 r. został dzielnicowym w Pabianicach. W lutym 2022 r. został wyróżniony medalem im. podkom. Policji Andrzeja Struja za sprawnie przeprowadzoną akcję ratowania osób z pożaru. Jesienią 2021 r. sierż. Damian Majda był w patrolu z mł. asp. Agnieszką Chodzicką. Poruszając się jedną z ulic miasta, zauważyli kłęby dymu nad dachem kamienicy. Powiadomili dyżurnego i poszli do budynku. Frontowe drzwi były zamknięte, dlatego musieli je wyważyć. W jednym z mieszkań zastali rodzinę przy obiedzie, niezdającą sobie sprawy z zagrożenia. W szybko gęstniejącym dymie sierż. Majda ewakuował w bezpieczne miejsce matkę z córką, a policjantka zaopiekowała się ojcem rodziny. Wezwani strażacy gasili pożar, a policjanci wspomagali ich działania. Ratując rodzinę, policjanci nawdychali się dymu i potrzebowali pomocy medycznej. Za tę interwencję zostali też wyróżnieni w konkursie „Najlepszy policjant, strażak województwa łódzkiego”. Sierż. Majda uczestniczył w wielu akcjach, za które był nagradzany. Ma dobre wzorce, jego tata przez wiele lat był strażakiem PSP. W wolnym czasie jeździ na rowerze i gra w piłkę nożną.

Krzysztof Chrzanowski

zdj. N.S., z archiwum D. Majdy