Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Odznaczeni za narażenie życia

Medal imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja to wyjątkowe odznaczenie przyznawane policjantom za podjęcie poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia oraz za podjęcie w czasie służby czynności ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia.

Dla policjanta, któremu medal zostanie nadany, przewidziano dodatkowe uhonorowanie przez podwyższenie emerytury o 1 procent podstawy wymiaru oraz możliwość otrzymania nagrody pieniężnej.

asp. Radosław Ferszt

W październiku 2020 r. dyżurny KMP w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o pożarze gospodarstwa w gminie Olsztynek. Pierwsi na miejscu byli policjanci z KP w Olsztynku – st. asp. Krzysztof Kłos i asp. Radosław Ferszt. – Pożar był potężny. Właściciel starał się uwolnić zwierzęta. Natychmiast odblokowaliśmy bramę stodoły, by uwięzione konie i psy uciekły z płomieni, a 84-letniego gospodarza odprowadziliśmy w bezpieczne miejsce. Nikt nie ucierpiał – wspomina Radosław Ferszt z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego KP w Olsztynku, który za tę akcję został odznaczony medalem im. podkom. Policji Andrzeja Struja. Aspirant Ferszt rozpoczął służbę w 2010 r. od OPP w Olsztynie, a w 2011 r. pracował już w KP w Olsztynku, gdzie jest do dzisiaj. Na początku był w OPI, potem przez dziewięć lat był dzielnicowym, jednak czuje się „prewencjuszem” i w 2021 r. wrócił do OPI.

Chętnie bierze udział w interwencjach – podczas awantury domowej udało się mu zatrzymać napastnika i zamknąć go w areszcie, obezwładnił też agresora atakującego załogę karetki, a po służbie zdarzyło się mu zabezpieczać wypadek drogowy i opatrywać poszkodowanych. Potrafi też ciekawie opowiadać o bezpieczeństwie, dlatego jest zapraszany do szkół na pogadanki z dziećmi. Prywatnie oddaje się mechanice i tuningowi. Przebudował golfa na niepowtarzalną maszynę.

st. asp. Krzysztof Kłos

Starszy aspirant Krzysztof Kłos to policjant często będący w centrum wydarzeń: obezwładnił sprawcę, który ukradł kobiecie torebkę; zatrzymał podejrzanego o kradzież rozbójniczą w sklepie; rozpoznał i zatrzymał sprawcę uszkodzenia nożem opon w autach; nie dopuścił do rozprzestrzenienia się pożaru lecznicy, używając ręcznych gaśnic, za co otrzymał nagrodę komendanta głównego Policji. Często uczestniczy w działaniach profilaktycznych. Jesienią 2020 r. st. asp. Kłos pełnił służbę z asp. Fersztem. Pojechali na interwencję do wsi Samagowo pod Olsztynkiem. Z dużej odległości widzieli łunę ognia. Paliły się zabudowania gospodarskie znanego policjantom pana Bazylego. Potężne płomienie uwięziły zwierzęta w stodole. Policjanci, właściciel i sąsiad po uwolnieniu koni i psów oddalili się od pożaru. Minutę później w miejsce, gdzie stali, zawalił się ceglany komin. W kilkanaście minut spłonęły dwie stodoły, ale ludzie i zwierzęta byli bezpieczni.

Za tę dynamiczną akcję Kłos został odznaczony medalem im. podkom. Policji Andrzeja Struja. Krzysztof Kłos rozpoczął służbę w 2004 r. w OPP w Warszawie. Potem, już w KMP w Olsztynie, przez siedem lat pełnił służby patrolowe. Był dyżurnym w centrum monitoringu miejskiego, zastępcą dyżurnego KMP. W KP w Olsztynku był dyżurnym. Teraz jest kierownikiem OPI w KP w Olsztynku.

Krzysztof Chrzanowski

zdj. archiwum prywatne