Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Odznaczeni za narażenie życia

Medal imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja to wyjątkowe odznaczenie przyznawane policjantom za podjęcie poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia oraz za podjęcie w czasie służby czynności ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia.

Dla policjanta, któremu medal zostanie nadany, przewidziano dodatkowe uhonorowanie przez podwyższenie emerytury o 1 procent podstawy wymiaru oraz możliwość otrzymania nagrody pieniężnej.

st. sierż. Grzegorz Sidor

St. sierż. Grzegorz Sidor rozpoczął służbę w Policji w 2017 r. Kurs podstawowy ukończył w CSP w Legionowie i po krótkim okresie w OPP w Warszawie rozpoczął pracę w pionie prewencji w KPP w Krasnymstawie. Po trzech latach przeniósł się do KPP w Tomaszowie Lubelskim, również do prewencji. Latem 2023 r. został odznaczony medalem im. podkom. Policji Andrzeja Struja za uratowanie partnera z patrolu przed atakiem nożownika. Rok wcześniej, we wrześniu, st. sierż. Sidor pełnił służbę patrolową. Zgłoszono, że na ulicy leży mężczyzna. Patrol udał się na miejsce, by sprawdzić, co się stało. Nagle mężczyzna stał się agresywny i zaatakował policjantów nożem. Przy próbie obezwładnienia agresora Sidor został zraniony w dłoń i w nogę. Napastnik rzucił się na partnera, raniąc go. W tym momencie st. sierż. Sidor wydobył broń służbową i strzelił do atakującego nożownika. Trafił w nogę, lecz ten się nie zatrzymał. Dopiero drugi strzał w nogę powalił mężczyznę. Policjanci obezwładnili napastnika. Grzegorz Sidor uczestniczył także w dynamicznym pościgu samochodu prowadzonego przez nietrzeźwego kierowcę. Trzy radiowozy, z sześciu, zostały wtedy uszkodzone, ale sprawca ujęty. Obecnie st. sierż. Grzegorz Sidor pracuje w Wydziale Ruchu Drogowego KPP w Tomaszowie Lubelskim. Lubi jazdę terenową swoim suzuki.

st. post. Katarzyna Gadzała

Do Policji wstąpiła dwa lata temu. Doświadczenie zdobywała w służbie patrolowej. St. post. Katarzyna Gadzała skończyła kurs podstawowy w CSP w Legionowie, ale zanim trafiła do swojej jednostki, przeszła adaptację zawodową w OPP w Warszawie. Uczestniczyła w konwojach humanitarnych i była na granicy polsko-białoruskiej jako wsparcie dla Straży Granicznej. Obecnie pracuje w Wydziale Patrolowo-Interwencyjnym KMP w Chełmie. Wiosną 2023 r., po służbie, jechała samochodem ulicami Chełma. Na jednym ze skrzyżowań, gdy zatrzymała się na czerwonym świetle, dostrzegła szamoczących się dwóch mężczyzn. Ten, który atakował, miał zasłoniętą twarz. Postanowiła, że wraz z towarzyszącym jej mężem sprawdzi, co się dzieje. Okazało się, że młody mężczyzna atakuje seniora i usiłuje odebrać mu portfel. Nastolatek zauważył policjantkę i jej męża i rzucił się do ucieczki. Pani Katarzyna zaopiekowała się seniorem, a jej mąż (funkcjonariusz Straży Granicznej) dogonił i ujął napastnika. Policjantka wezwała patrol i nastolatek został zatrzymany. Dzięki szybkiej reakcji starszy pan nie doznał obrażeń, a st. post. Gadzała została odznaczona medalem im. podkom. Policji Andrzeja Struja. W rodzinie Katarzyny służba w mundurze jest tradycją – jej tata i chrzestny służyli w Państwowej Straży Pożarnej.

Krzysztof Chrzanowski

zdj. KPP w Tomaszowie Lubelskim, asp. szt. Cezary Kuczer KMP w Chełmie