Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Odznaczeni za narażenie życia

Medal imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja to wyjątkowe odznaczenie przyznawane policjantom za podjęcie poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia oraz za podjęcie w czasie służby czynności ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia.

Dla policjanta, któremu medal zostanie nadany, przewidziano dodatkowe uhonorowanie przez podwyższenie emerytury o 1 procent podstawy wymiaru oraz możliwość otrzymania nagrody pieniężnej.

Aspirant Piotr Szymański z Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KRP II w Warszawie już w dzieciństwie chciał zostać mundurowym. Najpierw odbył zasadniczą służbę wojskową, podczas której został wysłany na misję pokojową na Wzgórza Golan. Za udział w misji otrzymał medal ONZ „W Służbie Pokoju”. Został też uhonorowany brązowym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”. Szymański wstąpił do Policji w 2008 r. i cały czas jest związany z KRP II w Warszawie. Pierwsze kroki stawiał w Ogniwie Patrolowo-Interwencyjnym, potem pracował w Wydziale do spraw Nieletnich i Patologii, a od 2016 r. był zastępcą oficera dyżurnego jednostki. Od roku jest specjalistą w Wydziale Wywiadowczo-Patrolowym. Latem poprzedniego roku uratował dwie osoby z mieszkania zagrożonego pożarem, za co został odznaczony medalem im. podkom. Policji Andrzeja Struja. Był w domu, gdy zauważył ogień na balkonie mieszkania w bloku naprzeciwko. Pobiegł tam, znalazł mieszkanie, z którego wydobywały się kłęby dymu. Wewnątrz odnalazł kobietę. Wyprowadził ją, wrócił do środka i ocucił mężczyznę leżącego na kanapie. Ocenił sytuację i postanowił gasić płomienie wdzierające się do mieszkania. Udało się z pomocą sąsiadów. Był wielokrotnie nagradzany za służbę. Jest honorowym dawcą krwi. Interesuje się historią XX w., kolekcjonuje i odnawia stare meble oraz przedmioty codziennego użytku.

Aspirant Michał Piekarski, zanim wstąpił do Policji, udzielał się w ochotniczej straży pożarnej. W 2005 r. rozpoczął służbę kandydacką w OPP w Warszawie. Następnie pracował w KRP I w Warszawie. Potem pełnił służbę w Stołecznym Stanowisku Kierowania i Wydziale Wywiadowczo-Patrolowym KSP, a w 2019 r. wrócił do KRP I w Warszawie do Wydziału Sztab Policji. Wiosną 2021 r. uratował mężczyznę z płonącego pustostanu. W weekend jechał z rodziną ulicą Okopową w Warszawie. W opuszczonych budynkach, w pobliżu ronda Radosława, zauważył kłęby dymu. Wiedział z doświadczenia, że ktoś może być wewnątrz. Żona powiadomiła służby, a Michał wszedł do środka. Poruszając się na czworakach w gęstym dymie, odnalazł mężczyznę leżącego na materacu. Policjant ocucił go i zaczął wyprowadzać na zewnątrz. Mężczyzna był osłabiony i podtruty dymem, dlatego miał problem z poruszaniem się. Po chwili wydostali się z zadymionego budynku. Służby, które dotarły na miejsce, zajęły się gaszeniem ognia i poszkodowanym. Za tę akcję asp. Michał Piekarski został odznaczony medalem im. podkom. Policji Andrzeja Struja. Policjant szczególnie wspomina interwencje z udziałem dzieci, którymi starał się opiekować i im pomagać. Odwiedza dzieci w przedszkolach, w których organizuje pokazy i prowadzi profilaktyczne zajęcia. Michał Piekarski jest honorowym dawcą krwi.

Krzysztof Chrzanowski

zdj. archiwum P. Szymańskiego, archiwum M. Piekarskiego