Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Mecz i festyn na Agrykoli

Święto Policji to także festyny, pikniki mundurowe i inne atrakcje dla mieszkańców i gości resortowych imprez. 22 lipca br. na warszawskiej Agrykoli nie zabrakło niespodzianek dla wszystkich, którzy sobotnie popołudnie postanowili spędzić z Policją. Każdy znalazł coś dla siebie, a w meczu z Mołdawią drużyna polskiej Policji wzięła odwet za czerwcową porażkę reprezentacji Polski w Kiszyniowie, wygrywając spotkanie 3 : 1.

Z okazji 104. rocznicy powołania Policji Państwowej Biuro Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji wraz ze Stołeczną Grupą Wojewódzką Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA i Regionem IPA Centralne Biuro Śledcze przygotowały dla mundurowych kibiców nie lada gratkę. Co prawda we wstępnych założeniach polscy policjanci mieli się zmierzyć w rewanżowym meczu z kolumbijskimi stróżami prawa, ale z przyczyn niezależnych od strony polskiej spotkanie nie doszło do skutku. Przypomnijmy, że Reprezentacja Polskiej Policji w Piłce Nożnej Mężczyzn zdobyła 4 kwietnia br. puchar w Światowym Turnieju Drużyn Policyjnych w Bogocie, pokonawszy w finale 3 : 0 zespół Kolumbii. Zapowiadaliśmy rewanż także na naszych łamach, dodając na szczęście przy tej informacji zastrzeżenie: „prawdopodobnie”.

22 lipca 2023 r. rozegrano natomiast mecz towarzyski między policyjnymi reprezentacjami Polski i Mołdawii. Dodatkową okazją była 31. rocznica powstania Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA. Starcie obu teamów odbyło się na boisku Warszawskiego Centrum Sportu Młodzieżowego „Agrykola”. Nad prawidłowym przebiegiem gry czuwali sędziowie: Kajetan Listkiewicz, Patrycja Poboży i Grzegorz Dobkowski. Zawodników na boisko wprowadzali mali fani futbolu, tworzący dziecięcą asystę honorową, a piłkę meczową dostarczył miniaturowym elektrycznym radiowozem równie filigranowych rozmiarów policjant.

Polscy piłkarze przygotowani przez selekcjonera mł. insp. w st. spocz. Andrzeja „Pułko” Kuczyńskiego z BKS KGP nie dali szans gościom z Mołdawii, wygrywając spotkanie 3 : 1. Dwie bramki strzelił Łukasz Krakowczyk z garnizonu śląskiego (KMP w Rybniku), a jedną Piotr Nowak z garnizonu świętokrzyskiego (KPP w Kazimierzy Wielkiej). Kapitanem polskiej drużyny był nadinsp. Dariusz Zięba, na co dzień dowódca Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA”. Mocno kibicowali mu zastępcy Komendanta Głównego Policji: nadinsp. Paweł Dobrodziej, który otworzył mecz, i nadinsp. Roman Kuster, który wykonał na murawie pierwsze podanie. Honorowego gola dla drużyny mołdawskiej policji, której trenerem i kapitanem był Ion Basarab, strzelił Alexandru Ababii.

Na widowni znalazło się wielu przedstawicieli służb mundurowych i Policji wraz z rodzinami. Mecz brawurowo komentowali legendarny trener Andrzej Strejlau i dziennikarz TVP Sport Jan Sławiński. Rywalizacji sportowej towarzyszyły pokazy tresury psów policyjnych i występy dziewcząt z zespołu Bell Arto Cheerleaders Kozminski University. Przed sportową publicznością wystąpiła Orkiestra Reprezentacyjna Policji.

Na terenach między ulicą Agrykola a WCSM „Agrykola” już o godzinie 13.00 otworzyły swe podwoje stoiska zorganizowane w ramach pikniku rodzinnego. Można tu było spotkać policjantów na wierzchowcach, przewodników z psami służbowymi, policyjnych motocyklistów, kontrterrorystów z elitarnej jednostki CPKP „BOA” oraz uczestniczyć w wielu innych atrakcjach przygotowanych przez Policję, Straż Graniczną, Żandarmerię Wojskową i Państwową Straż Pożarną. Swoje stoiska miały m.in.: Fundacja Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach, Komenda Stołeczna Policji i jeszcze pod obowiązującą do końca lipca nazwą – Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie. Patronat medialny nad imprezą objęła „Gazeta Policyjna”.

Organizatorzy za pośrednictwem naszego miesięcznika serdecznie dziękują partnerom przedsięwzięcia, w gronie których znaleźli się m.in.: Fundacja ORLEN, Fundacja KGHM Polska Miedź, Fundacja LOTTO, PKP Cargo, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Polski Związek Piłki Nożnej oraz Śląski Związek Piłki Nożnej i Podlaski Związek Piłki Nożnej, jak zawsze gościnne WCSM „Agrykola”, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów i wielu innych.

Paweł Ostaszewski

zdj. Paweł Ostaszewski