Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Odznaczeni za narażenie życia

Medal imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja to wyjątkowe odznaczenie przyznawane policjantom za „(…) podjęcie poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia oraz za podjęcie w czasie służby czynności ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia”.

Dla policjanta, któremu medal zostanie nadany, przewidziano dodatkowe uhonorowanie przez podwyższenie emerytury o 1 procent podstawy wymiaru oraz możliwość otrzymania nagrody pieniężnej.

St. sierż. Bartosz Ciesielski

St. sierż. Bartosz Ciesielski z Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego KPP w Inowrocławiu wstąpił do Policji, idąc w ślady ojca, wuja i kuzyna. Służbę ma we krwi i udowodnił to podczas obrony granicy polsko-białoruskiej, ratowania kobiety z rodziny przemocowej czy poszkodowanych w wybuchu kamienicy. Zaczynał w OPP w Poznaniu w 2016 r. Podczas jednej z interwencji domowej udało mu się namówić pobitą kobietę do zgłoszenia przemocy, co pozwoliło ukarać agresywnego męża.

Po pięciu latach przeniósł się do KPP w Inowrocławiu. W wydziale patrolowo-interwencyjnym jest dużo interwencji. Za jedną z nich st. sierż. Ciesielski został odznaczony Medalem im. podkom. Policji Andrzeja Struja oraz otrzymał „Kryształowe Serce”, nagrodę przyznawaną przez KWP w Bydgoszczy i NSZZP woj. kujawsko-pomorskiego. Podczas patrolowania ulic Inowrocławia st. sierż. Bartosz Ciesielski i st. sierż. Nikodem Kowalski usłyszeli potężny huk, w kierunku którego natychmiast ruszyli. Po chwili, w tumanach pyłu, zobaczyli kamienicę bez ściany i dachu. Jako pierwsi na miejscu zaczęli ewakuację i przeszukiwali ruiny budynku. Na ostatnim piętrze odnaleźli poparzonego na całym ciele mężczyznę. Znieśli go na dół i wrócili po uwięzionych w gruzach kobietę i psa, których też ewakuowali.

Asp. Jakub Siemianowicz

Asp. Jakub Siemianowicz od ponad czterech lat jest przewodnikiem dwóch psów służbowych w Wydziale Patrolowo-Interwencyjnym KMP w Białymstoku. Do Policji wstąpił w 2010 r. i zaczął służbę w OPP w Warszawie. Po czterech latach przeniósł się do WPI KMP w Białymstoku, od 2019 r. jest przewodnikiem psów. Przez te 13 lat często pomagał ludziom, także z narażaniem swojego życia. Podczas jednej z interwencji tamował krwawienie z ran na nogach i rękach dziewczyny, jak później się okazało, zarażonej HCV. Innym razem spokój i opanowanie policjanta pozwoliły uniknąć furii schizofrenika podczas interwencji dotyczącej awantury domowej. Mężczyzna otworzył drzwi z nożem w ręku, ale zaskoczony widokiem patrolu pozwolił, by Siemianowicz wyjął mu nóż z ręki.

W akcji z psem tropiącym policjant odnalazł ukrytego w lesie sprawcę zdarzenia drogowego, podczas którego pijany kierowca utopił samochód w rzece. Za jedną z interwencji otrzymał Medal im. podkom. Policji Andrzeja Struja. Na początku 2021 r. dyżurny KMP w Białymstoku poinformował patrol, w składzie którego był asp. Siemianowicz, o płonącym domu wielorodzinnym. Ludzie się ewakuowali, ale jeden z mężczyzn wrócił do domu, by ratować kota, jednak utknął wewnątrz. Policjanci odnaleźli go uwięzionego na poddaszu w kłębach dymu i bezpiecznie wyprowadzili. Po chwili kot sam wybiegł.

Krzysztof Chrzanowski

zdj. KPP w Inowrocławiu, KMP w Białymstoku