Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Odznaczeni za narażenie życia

Medal imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja to wyjątkowe odznaczenie przyznawane policjantom za „(…) podjęcie poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia oraz za podjęcie w czasie służby czynności ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia”.

Dla policjanta, któremu medal zostanie nadany, przewidziano dodatkowe uhonorowanie przez podwyższenie emerytury o 1 proc. podstawy wymiaru oraz możliwość otrzymania nagrody pieniężnej.

mł. asp. Grzegorz Półchłopek

Mł. asp. Grzegorz Półchłopek jest dzielnicowym Zespołu ds. Prewencji Posterunku Policji w Korczynie, podległego KMP w Krośnie. Przez siedemnaście lat służby doskonale poznał służbę patrolowo-interwencyjną. Wielokrotnie udzielał pomocy ludziom w trudnych sytuacjach. Około trzech lat temu, pełniąc służbę patrolową, brał udział w ratowaniu mężczyzny postrzelonego w głowę. Funkcjonariuszy wezwano do jednego z mieszkań w Krośnie. Tam agresywny młody chłopak straszył bronią czarnoprochową. Gdy ich zauważył, strzelił sobie w głowę z trzymanej broni. Policjanci reanimowali mężczyznę do czasu, aż przejął go zespół medyczny. Innym razem Grzegorz Półchłopek uczestniczył w interwencji, podczas której mąż znęcał się nad żoną. Policjanci, by zapobiec przemocy, odseparowali mężczyznę od rodziny i założyli Niebieską Kartę. W 2022 r. mł. asp. Grzegorz Półchłopek został odznaczony Medalem im. podkom. Policji Andrzeja Struja za uratowanie kobiety przed utonięciem w rzece Wisłok. Wspólnie z kolegą z patrolu, mł. asp. Konradem Gonetem, przeczesywali brzeg i w pewnym momencie spostrzegli głowę kobiety nad taflą wody. Wskoczyli do lodowatej rzeki, wyciągnęli poszkodowaną na brzeg i udzielili jej pierwszej pomocy.

mł. asp. Konrad Gonet

Mł. asp. Konrad Gonet jest w Policji od 2011 r. Przez 10 lat służby pełnił zadania w ogniwie interwencyjno-patrolowym, na początku w KPP w Sanoku, potem w KMP w Krośnie. Od marca 2022 r. mł. asp. Gonet jest dzielnicowym Rewiru Dzielnicowych w KMP w Krośnie. Wielokrotnie uczestniczył w interwencjach ratujących życie i mienie, takich jak odnalezienie mężczyzny, który groził popełnieniem samobójstwa, ustalenie sprawcy kradzieży z włamaniem, który wyrządził straty na kilkadziesiąt tysięcy złotych, zatrzymanie sprawców rozboju na niepełnosprawnym mężczyźnie czy zapobiegnięcie popełnieniu samobójstwa przez mężczyznę, który chciał podciąć sobie żyły i zażyć leki. W jednej z akcji uratował tonącą kobietę z zamarzniętej rzeki Wisłok, gdzie razem z kolegą z patrolu, mł. asp. Grzegorzem Półchłopkiem, odnaleźli desperatkę planującą popełnienie samobójstwa, weszli do wody i wyciągnęli kobietę na brzeg. Policjanci udzielili jej pierwszej pomocy i przekazali wezwanym służbom medycznym. Za tę akcję mł. asp. Konrad Gonet został odznaczony Medalem im. podkom. Policji Andrzeja Struja. Poza służbą Konrad Gonet gra w piłkę nożną uprawia sport i lubi wycieczki górskie w gronie przyjaciół.

Krzysztof Chrzanowski

zdj. archiwum wyróżnionych