Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Laureaci konkursu „Obiektywnie o drogówce”

O gali zakończenia konkursu fotograficznego „Obiektywnie o drogówce” pisaliśmy obszernie przed miesiącem. Zgodnie z zapowiedzią chcielibyśmy zaprezentować nagrodzone prace. Obliguje nas do tego regulamin konkursu, ale także szczera chęć pokazania naszym Czytelnikom naprawdę ciekawych prac.

Przypomnijmy – konkurs fotograficzny „Obiektywnie o drogówce” został ogłoszony przez Komendanta Głównego Policji w ubiegłym roku w związku z przypadającym w 2022 r. jubileuszem osiemdziesięciopięciolecia istnienia policyjnej służby zajmującej się bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Otwarty był dla wszystkich chętnych. Przedsięwzięciem merytorycznie zajmowały się: Biuro Ruchu Drogowego KGP i Biuro Edukacji Historycznej – Muzeum Policji KGP, a bezpośrednio nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury, które z nadesłanych prac wyłoniło zwycięskie fotografie.

Do konkursu mogły zostać zgłoszone tylko te fotografie, które wcześniej nie brały udziału w podobnych przedsięwzięciach ani nie były nigdzie publikowane. Był to, jak się okazało, warunek wcale nie taki łatwy do spełnienia, zwłaszcza w przypadku laureatek konkursu, gdyż... obie są oficerami prasowymi w jednostkach, gdzie służą. Obie na co dzień robią zdjęcia i oczywiście najlepsze zamieszczają na stronach internetowych swoich komend.

Przedstawiamy dziś prace, które wygrały konkurs. Zdjęcia osób wyróżnionych zamieścimy za miesiąc. W kategorii „Fotografia” zwyciężyła praca pt. „Motocykliści”, którą wykonała . asp. Paulina Pawluczuk-Kośko z KPP w Hajnówce. Zdjęcie zrobiono w maju 2022 r. na drodze wojewódzkiej nr 689 między Hajnówką a Białowieżą. Zostali na nim uwiecznieni: ówczesny komisarz, obecnie nadkom. Daniel Urbański, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Hajnówce i asp. szt. Andrzej Trofimiuk, asystent tego samego wydziału.

Podobne podejście do fotografowania ma mł. asp. Ewa Sikora, oficer prasowy w KPP w Mikołowie, która została laureatem konkursu w kategorii „Fotoreportaż” za cykl zdjęć pt. „Pomiar prędkości”. – Fotografuję telefonem właściwie od kilku lat, ale z coraz większym zaangażowaniem, z coraz większą pasją, staram się wyszukać „to coś” w ujęciu, które chcę przekazać – wyjaśnia Ewa Sikora. – Jestem niemal na każdych działaniach ruchu drogowego, czy to „Prędkość” czy „Nurt” czy „Trzeźwość”. Fotoreportaż został wykonany w Mikołowie na drodze krajowej nr 81, czyli tzw. Wiślance podczas ogólnopolskich działań „Prędkość” 31 lipca 2022 r., a więc... ostatniego dnia, kiedy można jeszcze było nadsyłać prace na konkurs. Na zdjęciach podczas służby jest widoczna post. Aleksandra Łapa z Wydziału RD KPP w Mikołowie.

Co ciekawe, mł. asp. Ewa Sikora w 2015 r. została jedną z pięciu wyróżnionych osób w konkursie „Policjant, który mi pomógł”, a na naszych łamach przedstawiliśmy jej sylwetkę. Wtedy miała stopień sierżanta, nazwisko Urbańczyk i służyła w IV KP w Rudzie Śląskiej, jako dzielnicowa, mając w swoim rewirze Bielszowice – trudny i zagrożony patologią kwartał miasta.

Paweł Ostaszewski

zdj. autor, Ewa Sikora i Paulina Pawluczuk-Kośko

Pojechałam z motocyklistami, którzy mieli służbę tego dnia – mówi Paulina Pawluczuk-Kośko.

– Zdjęcie zrobiłam telefonem komórkowym, dokładnie z myślą o konkursie. Fotografowanie komórką jest bardzo wygodne i znacznie przyspiesza pracę rzecznika, który w powiatówce musi i napisać komunikat, wcześniej przeanalizować materiał sprawy, porozmawiać z policjantami, i przygotować odpowiednią ilustrację do informacji. Zdjęcia lubiłam robić od zawsze, aczkolwiek nigdy nie uczestniczyłam w żadnym kursie fotograficznym, nie byłam na żadnych warsztatach czy szkoleniu z tego zakresu. Nauczyłam się sama. To moja praca i pasja. Zdjęcia robię na co dzień i właściwie nie ma tygodnia, abym nie pojechała gdzieś czy to z policjantami ruchu drogowego, czy dzielnicowymi i nie fotografowała tego, co robią.

mł. asp. Paulina Pawluczuk-Kośko, mł. asp. Ewa Sikora