Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Współpraca służb w sytuacjach kryzysowych

W dniach 9–13 maja 2022 roku odbyło się ćwiczenie pod kryptonimem „Renegade/Sarex-22” organizowane przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. To już 15. edycja, rozgrywana tym razem w cieniu wojny na Ukrainie.

Jednym z celów ćwiczenia było sprawdzenie gotowości Policji do przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym oraz działań w przypadku prowadzenia przez służby systemu SAR i ASAR akcji poszukiwawczo-ratowniczej na morzu i lądzie, a także sprawdzenie oraz doskonalenie procedur współdziałania i przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym.

Rozegrano cztery epizody, które odbywały się w województwach łódzkim, zachodniopomorskim, wielkopolskim oraz mazowieckim. Pierwszy zakładał uprowadzenie cywilnego statku powietrznego i potencjalnego użycia go do ataku terrorystycznego. Na wyrazy uznania zasługują funkcjonariusze KWP w Łodzi oraz SPKP w Łodzi, którzy do ćwiczenia na terenie portu lotniczego Łódź-Lublinek przystąpili właściwie z marszu, bo do ostatniej chwili nie było wiadomo, które lotnisko zostanie wybrane jako miejsce lądowania samolotu. Dodatkowo w tym samym czasie w Łodzi odbywała się 33. sesja regionalnej konferencji Organizacji ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization – FAO) z udziałem wielu zagranicznych delegacji. Jej przebieg zabezpieczali także policjanci. Mimo to funkcjonariusze wykonali swoje zadania profesjonalnie i dzięki prowadzonym negocjacjom policyjnym udało się uwolnić wszystkich pasażerów oraz zatrzymać sprawców.

Kolejne ćwiczenie było rozgrywane 10 maja br. w województwie zachodniopomorskim. Scenariusz zakładał ratowanie załogi okrętu podwodnego, który w wyniku problemów technicznych osiadł na dnie Bałtyku Południowego. Dodatkowo zaplanowano przeprowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczej załogi i pacjentów śmigłowca, awaryjnie lądującego w przypadkowym terenie, gdy leciał z poszkodowanymi do szpitala. W trakcie tego epizodu funkcjonariusze Policji zabezpieczali miejsce katastrofy lotniczej. Następnym ćwiczeniem było prowadzenie działań pościgowych za zbiegłymi osadzonymi, którzy po zdarzeniu drogowym wydostali się z pojazdu Służby Więziennej i uciekli w kierunku kompleksów leśnych na terenie powiatu ostrzeszowskiego (woj. wielkopolskie).

Część osadzonych zabarykadowała się z zakładnikami w przydrożnym hotelu w miejscowości Kobyla Góra. Również w tym przypadku w wyniku współdziałania policyjnego zespołu negocjacyjnego z KWP w Poznaniu oraz SPKP w Poznaniu udało się zatrzymać wszystkich sprawców i uwolnić zakładników, jednakże działania miały charakter bardziej dynamiczny i sprawców zatrzymano w trakcie szturmu. Ostatnią odsłoną „Renegade/Sarex-22” było prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczej, związanej z rozbiciem się samolotu w obrębie Zalewu Zegrzyńskiego. 12 maja br. w epizodzie brały udział trzy wojskowe lotnicze zespoły poszukiwawczo-ratownicze oraz Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego Państwowej Straży Pożarnej, która działała z pokładu policyjnego śmigłowca S70i Black Hawk Zarządu Lotnictwa Policji GSP KGP. Po odnalezieniu osób poszkodowanych uruchomiono procedurę ewakuacji do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie oraz do jego filii w Legionowie. Miejscem przekazania poszkodowanych naziemnym zespołom ratownictwa medycznego było Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Bezpośrednio po zakończeniu ćwiczeń policyjni lotnicy wraz ze strażakami zostali wezwani do realnych działań związanych z gaszeniem pożaru kilkudziesięciu hektarów lasu w miejscowości Prosna koło Grójca.

asp. szt. Paweł Zawadka

Wydział Zarządzania Kryzysowego i Przygotowań Obronnych Policji GSP KGP

zdj. Paweł Ostaszewski, st. chor. szt. mar. Arkadiusz Dwulatek, sierż. szt. Łukasz Kędziora